2 Yaş Üstü Bebek Oyun ve Aktiviteleri | Uni Baby
11.05.2022 00:00:004 DK Okuma Süresi

2 Yaş Üstü Bebek Oyun ve Aktiviteleri

2 yaşına gelmiş çocuğunuzun artık oyun ihtiyaçları da değişmeye başlıyor. 2 yaş üstü bebek oyun ve aktivitelerini Uni Baby ile keşfedin!

Doğumu, emzirme dönemi, ek gıda dönemi, ilk dişi, ilk yaş partisi, ilk adımları, ilk sözcükleri derken minik yavrunuz büyüdü ve artık 2 yaşında. Bu kısa gibi görünen zaman içerisinde o kadar çok şey yaşadınız ki belki de hala geçen zamanın hızına inanamıyorsunuz. Elbette bebeğinizin bu dolu dolu 2 yıl içerisinde neler öğrendiğine ve nasıl büyüdüğüne de… Tatlı telaşıyla 2 yılı geride bıraktınız ve artık minik yavrunuz bebeklik döneminden çıktı. Ona artık çocuk demek daha doğru olacak.

Hayatında yeni bir evreye geçen çocuğunuzun ihtiyaçları da değişecektir. Geçen 2 yılda olduğu gibi bu yeni evrede de Uni Baby yanınızda. 2 yaş üstü bebeğinizin değişen ihtiyaçları doğrultusunda onun için kullandığınız ürünlerde de yeniliğe gitmeniz gerekir. Değişen evrelere özel Uni Baby ürünlerini keşfedin. Unutmayın bebeklerin dört evresi, her evrenin bir Uni Baby’si var!

2 Yaş Çocuk Gelişimi Genel Özellikleri


Bebekler hızla büyür ve gelişirler. Bir aylık süre içinde bile bebeğinizde pek çok farklılık gözlemleyebilirsiniz. Her geçen ay daha fazla şeyi başarır, kelime hazinesi zenginleşir, duyguları ve sosyal yönü gelişir. Zaman su gibi akarken bebeğinizin gelişim hızına yetişmek bazen güç hale gelebilir. Bunun için yapmanız gereken en iyi şeylerden biri onunla olabildiğince kaliteli vakit geçirmek.

Beraber eğlenceli zamanlar paylaşmak, oyunlar oynamak, keşiflerde bulunmak hem siz hem de bebeğiniz için oldukça keyifli aktivitelerdir. Bu aktiviteleri materyal ve eğitsellik açısından zenginleştirebilir, bebeğinizin gelişimine daha iyi rehberlik edebilirsiniz. Bunun için 2 yaş çocuk gelişimi özelliklerini bilmek faydalı olabilir. Şimdi dilerseniz gelin, kısaca 2 yaş bebek gelişimine değinelim:

- 2 yaşındaki bebeğiniz koşabilir, zıplayabilir, topa vurabilir, parmak ucunda durabilir.

- Bazı kıyafetlerini çıkarabilir, giyebilir, giyinirken beden hareketleri ile size yardımcı olabilir.

- Tuvalet ihtiyacını dile getirebilir.

- Merdivenden inip çıkabilir.

- Sandalye, koltuk gibi eşyalara desteğiniz olmadan tırmanabilir.

- Söylediklerinizi anlayabilir, basit yönergeleri uygulayabilir.

- 3-4 sözcükten oluşan cümleler kurabilir.

- Adını bilir.

- Ağız, göz, burun, kol, ayak gibi vücudunun bölümlerini bilir ve gösterebilir.

- Kitap ya da kartlarda bildiği kelimeleri işaret edebilir, söyleyebilir, sorulduğunda gösterebilir.

- Kedi, köpek, kuş, inek gibi hayvanları tanıyabilir, taklit edebilir, isimlerini söyleyebilir.

- Eskiye nazaran hareketlerinde özgürleşme gözleyebilirsiniz.

- Yapmak istemediği ya da onaylamadığı şeylere tepki verebilir, itiraz edebilir, hayır diyebilir.

- Sembolik oyun dönemi başlar.

- Başka çocuklarla bir arada olmaktan keyif duyar. Beraber oynama eğilimi olmasa da kovalamaca, saklambaç gibi oyunlara iştirak edebilir.

24 - 36 Ay Oyuncak Önerileri Nelerdir?


Bebeğiniz hızla büyüdüğüne, yeni kazanımlar elde ettiğine göre ilk aldığınız oyuncaklarla oynamasını, aynı keyfi almasını beklemek elbette mümkün değildir. Minik yavrunuz büyürken onun gelişimine paralel olarak yeni oyuncaklar almanız, yeni aktiviteler planlamanız gerekir. Bunun için birbirinden farklı ve eğlenceli 2 yaş oyuncakları temin edebilirsiniz. 2 yaş eğitici oyuncaklar ile eğitsel etkinlikler hazırlayabilirsiniz.

2 yaş oyuncak tavsiyeleri içerisinde kitaplar ilk sıralarda yer alır. Bebeğinizin ilk aylarından itibaren ayına uygun kitaplar kullanmak, ileride kitap sevgisi oluşmasına fayda sağlayabilir. Bu dönemde bebeğinize 2 yaş hikâye kitapları seçebilir, kitap okuma saatleri düzenleyebilirsiniz. Bol resimli kitaplar ilgisini çekecektir. Ayrıca çıkartma, boyama, soru-cevap gibi aktivitelerin olduğu 2 yaş etkinlik kitabı çeşitlerini de kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Böylece bir yandan eğlenceli vakit geçirirken bir yandan da bebeğinizin bilişsel ve dilsel gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Bloklar, küpler, renkli şekiller, bultak oyuncaklar daha önceki aylarda olduğu gibi 24 ay oyuncak alternatifleri içinde sayılabilir. Bunların yanı sıra kum ve su oyuncakları, oyun hamuru, boyalar da 2 yaş oyuncaklarına dâhil edilebilir. Ahşap puzzle, Montessori oyuncakları, yapbozlar 2 3 yaş eğitici oyuncaklarındandır. Bu tür 2 yaş eğitici oyuncaklar çok yönlüdür, bebeğinizin gelişimini pek çok açıdan destekler.

24 - 36 Ay Etkinlik Örnekleri


İki yaşına gelen bebeğinizle artık yapabileceğiniz etkinlik sayısı oldukça fazla. Koşan, zıplayan, tırmanan bebeğinizle bol aksiyonlu 2 yaş oyunları oynayabilirsiniz. 2 - 3 yaş eğitici oyuncakları ile minik yavrunuzun eğitimini destekleyebilirsiniz.

24 36 ay etkinlikleri planlarken elbette tek seçeneğiniz hazır oyuncaklar değildir. Basit ve her evde bulunabilecek malzemeler ile hem eğlenceli hem de eğitici 2 yaş etkinlikleri hazırlayabilirsiniz. Üstelik her yeni etkinlik bebeğinizde yeni bir macera hissi uyandıracaktır. Minik yavrunuz ile geçirdiğiniz zamanı daha etkin ve keyifli hale getirmek için size birbirinden eğlenceli ve eğitici 24 36 ay etkinlikleri hazırladık. Gelin, hemen göz atalım:

- Bebeğiniz artık sembolik oyun döneminde. Onunla –mış gibi yaparak birbirinden keyifli oyunlar oynayabilirsiniz. Kahvaltı ya da ikindi öğünlerinden birini kuracağınız bir piknik masası üzerinde geçirebilirsiniz. Minik mutfak malzemeleri içerisine uygun gıdalar koyarak yemek saati ile ve oyun saatini birleştirerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

- 2 yaş etkinliklerine boyaları dâhil edebilirsiniz. Parmak boyalar ile el izini çıkarabilir, daha sonra ise bu çalışmanızı panonuza asabilirsiniz.

- 2 yaşından sonra bebeğinize üç tekerlekli bir bisiklet alıp sürmesi için onu teşvik edebilirsiniz.

- Bebeğinize şişme bir havuz alıp içini toplarla doldurarak eğlenceli bir aktivite ortamı oluşturabilirsiniz. Toplarla oynarken renklerden bahsedebilirsiniz. En sevdiği oyuncağını topların içinde saklayıp bularak oyunu sürdürebilirsiniz.

- Evdeki farklı aksesuarları bir araya toplayarak keyifli bir tiyatro etkinliği düzenleyebilirsiniz. Numaralı olmayan gözlükler, şapkalar, fularlar, çeşitli tokalar, bandanalar, kravatlar, papyonlar etkinliğinizin malzemeleri olabilir. Her aksesuarda farklı bir kişi olup değişik mimikler yaparak bebeğinizi şaşırtabilirsiniz.

- Sınıflandırma ve eşleştirme oyunları bebeğinizin bilişsel becerilerine fayda sağlayan 24 36 ay etkinlikleri arasında yer alır. Bunun için evdeki malzemelerle faydalı bir etkinlik hazırlayabilirsiniz. Birkaç boş sepet alın. Diş fırçası, kaşık, cezve, kitap, tabak, tarak gibi evinizin farklı odalarına ait nesneleri karışık bir şekilde bebeğinizin önüne koyun. Sepetlerin içerisine sınıflayarak koyması için onu yönlendirin.

- Doğa yürüyüşleri her yaşta yapılması gereken etkinlikler arasındadır. Bir doğa yürüyüşü yaparak beğendiğiniz taşları toplayıp taş boyama etkinliği yapabilirsiniz. Yürüyüş esnasında birbirinden farklı şekillerde taze yaprak da toplayın. Bunları ise baskı yapmak için kullanabilirsiniz.

- Bebeğinizle ev ortamında yapacağınız en keyifli 24 36 ay etkinliklerinden biri de mutfak aktiviteleridir. Beraber kurabiyeler, kekler yapabilirsiniz. Hamur yoğurmak, malzemeleri karıştırmak, kalıptan hamur çıkarmak bebeğinizin oldukça hoşuna gidecektir. Bu etkinlik minik yavrunuzun motor becerilerine katkı sağlayacaktır. Ayrıca bebeğiniz hayatın içinde bulunan bazı işleri de yakından deneyimleme fırsatı bulmuş olacak.

- Bebeğinizin tadını bildiği bazı yiyecekleri ayrı kaplara koyun. Bir bandana ile gözlerini kapatın. Yediği yiyeceklerin ne olduğunu tahmin etmesini isteyin. Tahminde bulunurken yiyeceklerin isimlerini de söylemesi konusunda onu teşvik etmeyi unutmayın.

- Açık hava etkinlikleri her yaştan bebek ve çocuk için oldukça faydalıdır. Havanın müsait olduğu zamanlarda bebeğinizle yürüyüşler yapabilir, park oyunları oynayabilirsiniz. Parkta vakit geçirirken yaşıtları ile beraber aynı ortamı paylaşması onu mutlu edecektir. Bu etkinlik genel olarak motor gelişimi, dilsel gelişim ve sosyal gelişimine katkı sağlayacaktır.

- Bebeğinizle çoraptan kukla tasarlayarak sanatsal bir etkinlik yapabilirsiniz. Karton bir kutudan yapacağınız sahnede kuklanızı oynatabilirsiniz. Kuklayı bebeğinizin eline geçirerek onun da bu deneyimi yaşamasını sağlayabilirsiniz.

- Yapbozlarla birbirinden farklı nesneler tasarlayarak sembolik oyunlar oynayabilirsiniz. Araba, yatak, havuz, ev gibi nesneler tasarlayıp küçük bebeklerinizi de oyuna dâhil ederek onları konuşturabilirsiniz. Bu oyunla bebeğinizin hayal gücünü desteklerken, dilsel gelişimine de katkıda bulunabilirsiniz.