Bebek Arabası Nasıl Seçilir, Dikkat Edilmesi Gerekenler - Uni Baby
bebek arabası
21.09.2020 00:00:004 DK Okuma Süresi

Bebek Arabası Nasıl Seçilir, Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Bebek arabası modelleri ile ilgili önemli bilgiler ve bebek arabası seçilirken dikkat edilmesi gereken her şey yazımızda, hemen okuyun!

Bebek arabaları yeni ebeveynlerin ve ebeveyn adaylarının kafasını en çok karıştıran konulardan bir tanesi. İşlevlerine göre birçok farklı türe sahip olsalar da bu türlerden hiçbiri aslında birbirinden üstün değildir. Zira her tür, belirli ihtiyaçları karşılamak adına üretilmiştir. Bu yüzden bebek arabası seçerken önemli olan detaylardan biri de kişisel ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize göre şekillendirdiğiniz tercihlerdir.

Bebek arabası alırken nelere dikkat edilmelidir?


Hamilelik sırasında uzun saatlerce üstüne düşünülen bu konu birçok anne-baba adayının kafasını karıştırabilir. İhtiyacınız olan bebek arabasını bulduğunuzu düşünürken farklı bir sonuç ile karşılaşabilirsiniz.

Bebek arabası alırken,

- Kullanım kolaylığı

- Güvenli olup olmadığı

- TS EN 1888 belgeli olması

- Yaşam şeklinize uygun olması

- Tekerlerin boyutu

- Katlı ve açık hali ile ağırlığı

- Dönüş kabiliyeti

- Bebeğinizin konforu ve sizin konforunuz mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalardır.

Satın alacağınız bebek arabasının günlük hayatınızda size zorluk çıkartmayacak olması gerekiyor. Çünkü bebeğinizin rahatlığı sizi de rahatlatacaktır. Katlanır bebek arabası sahibi iseniz kapalı halinin aracınıza sığabiliyor olması, açık halinin ise hafif ve güvenli olması da dikkat etmeniz gereken detaylardan biri. Fakat bebek arabasının hafif olması, güvenli olduğu anlamına da gelmiyor. Hafiflik uğruna dayanıksız metalleri tercih etmeyin.

En çok tercih edilen bebek arabası türleri nelerdir?


Bebeğinizin konforuna ve sizin yaşamınıza uygun bebek arabası türlerini deneyimli annelerin yaptığı seçimlerden yola çıkarak kendi tercihinize uygulayabilirsiniz.

Anne-babaların tercihi genellikle aşağıdaki şekilde oluyor:

- Çift yönlü bebek arabası

- Baston bebek arabası

Bu türler her ne kadar anne-babalar tarafından genel tercih olsa da her bebek için geçerli olmuyor. Bebeğinizin herhangi bir fizyolojik rahatsızlığı var ise bebek arabası önerisi için doktorunuza danışabilirsiniz.

Baston bebek arabası kullanmanın avantajları nelerdir?


Baston araba bebeğinizi taşımanın en hafif yoludur. Genelde bu hafifliği sağlayabilmek için özel alaşımlı alüminyum malzemeler kullanılır. Pratikliği ile ön plana çıkan baston bebek arabalarını tek eliniz ile katlayabilir ve açabilirsiniz. Seyahatlerinizde önemli bir ihtiyaç olan bu katlanabilir bebek arabası türü, taşıma bantları ile dengeli bir taşıma sağlayabiliyor ve özel çantaları ile uçak kabinlerine dahi alınabiliyor. Ancak yeni doğan çocukların omurga gelişimi açısından tavsiye edilmiyor. 6. aydan sonra kullanmanız öneriliyor.

Çift yönlü bebek arabası kullanmanın avantajları nelerdir?


Küçük yaştaki bebekler, seyahatleri süresince ebeveynlerini izlemeye bayılırlar. Çift yönlü bebek arabaları ile bebeğinizi ister kendinize doğru ister dışa doğru çevirebilirsiniz. Bu özellik bebeğinizi sert rüzgarlara karşı koruyabilir. Tutma yönünün veya bebeğinizin oturma yönünün değişebildiği bu arabalar da katlanır bebek arabası kategorisine giriyor.

En çok tercih edilen bebek arabası aksesuarları nelerdir?


Yıllarca kullanacağınız bir bebek arabasının güzel görünmesini siz de istersiniz. Güzel görünürken aynı zamanda faydalı bir işleve sahip olmasını istemeniz de en doğal hakkınız. Çeşitli desenlerle hoş bir görüntü yakalayabileceğiniz bir bebek arabası kılıfı kullanarak aynı zamanda bebeğinizi güneşten ve çoğu dış etkenden koruyarak rahat bir uyku çekmesini de sağlayabilirsiniz. Beklenmedik bir yaz yağmurundan sizi koruyabilecek bir aksesuar olan şemsiye, bebek arabası aksesuarları arasında belki de en gerekli olanı. Zira sıcak yaz günlerinde bebek arabası kılıfları bebeğiniz için can sıkıcı olabilir. Hem kendinizi hem de bebeğinizi, bebek arabanıza takılabilen bir şemsiye aksesuarı ile koruyabilirsiniz.

Bu aksesuarlar dışında;

- Bebek arabası düzenleyiciler

- Puset sinekliği

- Ekstra puset minderleri

- Asılabilen bardaklıklar da ebeveynler tarafından tercih edilebiliyor.

Tüm bu önerilerin dışında önemli olan öncelikle bebeğinizin konforu ve ardından sizin konforunuz. Bu yüzden tercihlerinizi, bebeğinizi ve gün içindeki eylemlerinizi gözlemleyerek de değiştirebilirsiniz.