Yenidoğan bebeğiniz ile temas kurmanız, onunla bağ kurmanın harika bir yolundan öte, hem sizin, hem de bebeğiniz için yatıştırıcı ve besleyici bir etkiye sahiptir.[1]

Masaj yapmak, bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştırır ve uyku düzenini iyileştirerek gelişimine katkıda bulunur.[2]

Özellikle erken doğan (prematüre) bebeklerde masaj uygulamasının gelişim hızı üzerine olumlu etkisi ve doğum sonrası depresyonu yaşayan anneler üzerindeki rahatlatıcı etkisi birçok bilimsel çalışmayla gösterilmiştir.[3],[4],[5],[6],[7],[8]

Bebeğinize masaj yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konular ise aşağıdaki gibidir:

  • Bebeklere masaj yapmanın standart bir tekniği yoktur. Bebeğinizin yüz, göğüs, kol, karın, bacak, sırt bölgelerinin nazik ancak kararlı hareketlerle ovmanız yeterli olacaktır.
  • Kesinlikle bebeğinizde rahatsızlık yaratacak seviyede baskı uygulamamalı, aynı bölgeyi uzun süre ovmamalısınız.
  • Masaj yaparken bebeğinizle konuşmanız ve göz teması kurmanız iletişiminizi güçlendirmek açısından önemlidir. Bu iletişim baş başa geçen keyifli bir vakit olacaktır.
  • 6.haftaya kadar bebeğinizin eklem bölgelerine masaj yapmaktan kaçınmalısınız. Eklem bağları henüz yeteri kadar gelişmediği için istenmeyen yaralanmalar yaşanabilir.
  • Bebeğinizin herhangi bir mide bulantısı yaşamaması için beslenmeden en az 1 saat sonra masaj yapılması önerilmektedir.
  • Oda sıcaklığının 25-26 Cᵒcivarında olması, elinizde; takı, yüzük gibi herhangi bir aksesuar olmaması, ellerinizin temiz ve tırnaklarının kısa olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Masaj süresince, bebeğinizin verdiği tepkileri kontrol etmelisiniz. Herhangi bir rahatsızlık ifadesi oluyorsa, masaj uygulamasına son vermelisiniz. Bu durumda ertesi gün tekrar denemeniz önerilmektedir.
  • Sizin veya bebeğinizin huzursuz olduğunu hissediyorsanız masaja başlamamalısınız. Önemli olan bebeğinizle birlikte sakin ve kaliteli bir zaman geçirmeniz..

 

[1]  Gürol A, Polat S (2012) The Effects of Baby Massage on Attachment between Mother and their Infants, Asian Nuring Research(6): 35-41)
[2]Angela, Barlow, Jane and Stewart-Brown, Sarah L. (2010) Tactile stimulation in physically healthy infants : results of a systematic review. Journal of Reproductive and Infant Psychology, Vol.28 (No.1). pp. 11-29.)
[3] Cafidi F, Field T, Schanberg SN, Bauer CR, Tucci, K (1990) Massage stimulates growth in preterm infants: a replication. Infant Behav Dev 13: 167–188
[4] Mathai S, Fernandez A, Mondkar J, Kanbur W (2001) Effects of tactile-kinesthetic stimulation in preterms: a controlled trial. Indian Pediatr 38: 1091–8
[5]Sankaranarayanan K, Mondkar JA, Chauhan MM, MascarenhasBM, Mainkar AR, Salvi RY (2005) Oil massage in neonates: an open randomized controlled study of coconut versus mineral oil. Indian Pediatr 42(9): 877–84
[6] Field T, Diego M, Hernandez-Reif M (2010) Preterm infant massage therapy research: a review. Infant Behav Dev 33(2): 115–24
[7] Kulkarni A, Kaushik JS, Gupta P, Sharma H, Agrawal RK (2010) Massage and touch therapy in neonates: the current evidence. Indian Pediatr 47(9): 771–6 )
[8] Onozawa K, Glover V, Adams D, Modi N, Kumar RC (2001) Infant massage improves mother-infant interaction for mothers with postnatal depression. J Affect Disord 63(1–3): 201–7)