Bebeklerde Diş Çıkarma | Uni Baby
31.01.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebeklerde Diş Çıkarma

Her bebeğin diş çıkarmaya başladığı zaman değişmekle birlikte bebeklerde diş çıkarma ayı 5. ve 10. aylar arasındadır. Diş çıkarma süreci uzun süren bir süreçtir, bebeğin alt çenede 10, üst çenede 10 toplam 20 dişi 2 yaşına kadar tamamlanır.

Bebekler Diş Çıkarmaya Hangi Ayda Başlar?

Her bebeğin diş çıkarmaya başladığı zaman değişmekle birlikte bebeklerde diş çıkarma ayı 5. ve 10. aylar arasındadır. Diş çıkarma süreci uzun süren bir süreçtir, bebeğin alt çenede 10, üst çenede 10 toplam 20 dişi 2 yaşına kadar tamamlanır. İlk olarak alt ve üst ön kesici dişler çıkar, bunları sırasıyla yan kesici dişler, köpek dişleri ve birinci ve ikinci azı dişleri takip eder. Süt dişlerinin düşüp, kalıcı dişlerin çıkması da 7 yaşta başlar ve alt çenede 16, üst çenede 16 toplam 32 dişin tamamlanması 17-21 yaşa kadar sürebilir. 18 ayını tamamlamış bebek hala diş çıkarma belirtileri göstermiyorsa bir diş doktoruna götürülmesi yerinde olur.

Diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Diş çıkarma belirtilerinin en belirgin olanı bebeğin diş etlerinin kızarıp şişmesi, salya artması ve kaşınmasıdır. Bebek ağzına sürekli bir şeyler alıp çiğnemek isteyerek bu rahatsız duyguyu gidermeye uğraşır. Diş etlerindeki bu rahatsızlığa eşlik eden huzursuzluk ve bazı durumlarda ateş de diş çıkaran bebeklerde sıklıkla görülen belirtilerdir. Bebeğin bu dönemde iştahının azalması ve halsizleşmesi oldukça normaldir. Diş çıkarma döneminde ateşin yüksekliği her bebekte değişir fakat bebeğin ateşi 38 dereceyi geçmeyecektir, eğer ateş 38 derecenin üstüne çıkıyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Diş çıkaran bebek nasıl rahatlatılır?

Diş çıkarma dönemi bebek için oldukça rahatsızlık verici ve bazen ağrılı bir dönemdir. Bebeği rahatlatmak ve diş çıkarma ağrısını hafifletmek için diş kaşıma oyuncağını soğutarak vermek, havuç, salatalık, elma, kereviz sapı gibi meyve ve sebzeleri yine soğuk bir şekilde kemirmesi için hazırlamak, temiz eller ile dairesel hareketlerle bebeğin diş etlerine bir süre masaj yapmak faydalı seçeneklerdir. Bu yöntemlerin işe yaramadığı, bebeğin rahatsızlığının çok fazla olduğu durumlarda doktora danışarak eczanelerden ağrıyan bölgeye sürülen jelleri kullanmak ve ağrı kesici şuruplar vermek faydalı olur.

Bebekte diş bakımı ne zaman başlamalı ve nasıl yapılmalıdır?

Diş ve ağız bakımı bebeğin ilk dişlerinin çıkması ile başlamalıdır. Diş temizliği ilk zamanlarda yemek yedikten sonra bebeğe su verilerek yapılabilir, ilerleyen aylarda bebek 2 yaşına yaklaştığında ağzındaki diş sayısı da artacak ve diş fırçası kullanma ihtiyacı doğacaktır, bu dönemde önce diş macunu olmadan yalnızca fırçalamak, çocuk diş macununu yutmayacak yaşa geldiğinde macun kullanmaya başlamak gerekir. Bebeğin ilk diş muayenesi de ilk dişleri çıktığında yapılmalıdır. Bu muayenenin amacı bebeğin diş bakımının nasıl yapılacağını, dikkat edilmesi gereken noktaları ve doğru beslenme şekillerini öğrenmek ve diş problemlerini ortaya çıkmadan önlemektir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.