Üçüz Bebeklere Dair Her Şey - Uni Baby
Üçüz Bebekler Dair Her Şey
31.03.2021 00:00:005 DK Okuma Süresi

Üçüz Bebekler Dair Her Şey

Üçüz bebeklere dair merak ettiğiniz her şeyi Uni Baby ile öğrenin!

Bebek bekleyen ailelerin her birinin aklında bebeğin gelişimi ve doğum ile ilgili bir çok soru bulunmaktadır. Ancak çoğul gebeliklerde ve özellikle üçüz bebek bekleyen ailelerde bu sorular artmaktadır. Üçüz gebelik, tekil ve ikiz gebeliğe kıyasla daha nadir görülmektedir. Üçüz gebelikler normal gebeliklere göre bazı farklılıklarla seyretmektedir ve gebeliğin zorlukları daha fazla olmaktadır.

Üçüz Bebekler Nasıl Oluşur?


Çoğul gebelikler birden fazla yumurta hücresinin ayrı spermler ile döllenip gelişmesi veya tek bir yumurta hücresinin döllendikten sonra bölünmesi ile oluşmaktadır.  Üçüz bebekler de bu şekilde anne rahminde üç ayrı yumurta hücresinin üç sperm hücresi tarafından döllenmesi ya da döllenen iki yumurta hücresinden bir yumurta hücresinin ikiye bölünmesi ve embriyo olarak gelişmeye başlamaları ile oluşmaktadır. Çoğul gebelik görülme ihtimali bazı faktörlere bağlı olarak artmaktadır. Çoğul gebelik ihtimalinin yüksek olduğu durumlar; anne adayının yaşının 35’ten yüksek olması, tıbbi yardım ile gebe kalınması ve ailede çoğul gebeliklerin olmasıdır.

Üçüz Gebeliklerde Hamilelik Belirtileri Nelerdir?


Üçüz gebeliklerde de anne adayı tekil gebeliklerdeki belirtileri yaşayacaktır. Hamile kadınların genel olarak deneyimlediği bu belirtiler;

Regl gecikmesi

Göğüslerde hassasiyet

Mide bulantısı ve kusma

Halsizlik ve yorgunluk hissi

Sık idrara çıkma

Koku hassasiyeti

Aşerme gibi değişiklikler olacaktır.

Bu belirtilerin yanında üçüz gebelikte anne adayının vücudunda farklı belirtiler de kendini gösterecektir. Üçüz gebeliklerde;

Anne karnı tekil gebeliğe kıyasla daha büyük olacaktır.

Anne daha fazla kilo alacaktır.

Daha yoğun halsizlik ve yorgunluk hissi olacaktır.

Annenin idrara çıkma ihtiyacı tekil gebeliğe göre daha sık olacaktır.

B-HCG değeri daha yüksek olabilmektedir.

Annenin bulantı ve kusması tekil gebeliklere göre daha sık olabilmektedir.

Annede kansızlık görülebilmektedir.

Tüm bu belirtiler üçüz gebeliği işaret etse de bunu tespit etmenin kesin yolu ultrason görüntülemeleri olacaktır.

Üçüz Bebekler Ultrasonda Ne Zaman Belli Olur?


Üçüz gebelikte annenin karnının normalden hızlı büyümesi ve hızlı kilo alımı gibi belirtiler nedeniyle şüphelenilse de kesin bir tespit için 6. haftayı beklemek gerekmektedir. Üçüz bebekler ultrasonda altıncı hafta itibariyle belli olmaya başlamaktadır. Ultrason görüntülemesinde uzman plasenta ve keseleri inceleyerek çoğul gebeliği anlayacaktır.

Üçüz Gebelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?


Her gebelikte olduğu gibi üçüz gebelikte de doktor kontrollerine düzenli olarak gitmek gerekmektedir. Düzenli doktor kontrolleri olası sağlık sorunlarının erken teşhis edilmesini ve müdahale edilmesini kolaylaştırmaktadır. Bunun yanında bebeklerin gelişiminin takibi için de oldukça önemlidir.

Anne adayı bol su tüketmeye özen göstermelidir.

Üçüz gebeliklerde annenin istirahat etmesi tekil gebeliklere oranla çok daha önemlidir.

Anne adayının uyku düzenine dikkat etmesi gerekir.

Sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak da hem annenin hem de bebeklerin sağlığı için önemlidir. Üçüz gebelikte annenin protein ve kalori ihtiyacı daha fazladır bu nedenle anne adayının öğünlerini bunu göz önünde bulundurarak tüketmesi ve dengeli beslenmesi gerekmektedir.

Alkol ve sigara kesinlikle kullanılmamalıdır.

Asitli içecekler ve kafein tüketimi azaltılmalıdır.

Üçüz Gebelikte Riskler Nelerdir?


Üçüz gebelikte riskler tekil ve ikiz gebeliklere göre daha fazladır. Bu risklerin başında erken doğum ve düşük riski vardır. Araştırmalara göre üçüz gebeliklerin %90ı erken doğum ile sonuçlanmaktadır. Normal gebeliklerde doğumun gerçekleştiği hafta 37. ve 42. haftalar arasındayken üçüz gebeliklerde doğum 37. haftadan önce, yaklaşık olarak 33. haftada gerçekleşmektedir.

Bebeklerin ulaşmaları gereken kiloya ulaşmamaları da üçüz gebeliğin risklerindendir. Tekil gebeliklerde bebek doğuma kadar yaklaşık olarak 3 kiloya ulaşırken üçüz gebeliklerde hem anne karnında üç bebek olması nedeniyle hem de sıklıkla bebeklerin erken doğması nedeniyle bebekler ortalama olarak 1,8 kilo doğmaktadır. 2,5 kilo altında doğan bebekler düşük kilolu bebek olarak kabul edilmektedir.

Üçüz bebeklerin doğumdan önce anne karnında akciğer, beyin gibi organlarının ve bağışıklık sistemlerinin tam olarak gelişmeme ihtimali bulunmaktadır.

Gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi riski üçüz gebeliklerde daha yüksektir. Preeklampsi yüksek tansiyona, böbrek ve karaciğerde çeşitli sorunlara yol açabilmektedir.

Gebelik diyabeti de tekil gebeliklere oranla üçüz gebelik yaşayan anne adaylarında daha sık görülmektedir.

Üçüz gebeliklerde plasentanın rahimden erken ayrılma ihtimali tekil gebeliklere göre daha yüksektir. Bu durum plasenta dekolmanı olarak adlandırılır ve gerçekleştiğinde bebeklerin sezaryen ile alınmasını gerektirmektedir.

Çoğul gebeliklerde yaşanan bir diğer risk ise bebeklerden birini veya birden fazlasını kaybetmektir. Gebeliğin ilk zamanlarında üçüz bebeklerden biri ya da ikisi düşebilir. Bunun tek göstergesi kanamadır ancak fark edilmeyebilir. Böyle bir durumda hayatta kalan diğer bebeklerin gelişimi sağlıklı bir şekilde devam etmektedir.

Tüm bu riskleri azaltmak için anne adayının doktor kontrollerini aksatmaması, doktor tavsiyelerine uyması, su tüketimi ve dengeli beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Üçüz Gebelikte Doğum Şekli Nasıldır?


Üçüz gebeliklerde doğum şeklini bebeklerin duruş şekli ve pelvis yapısı belirlemektedir ancak üçüz bebeklerin doğumu genellikle sezaryen şeklinde olmaktadır. Doğumun sezaryen yapılmasının sebebi ise doğum sırasında bebeklerin yaşayabileceği olası problemlere hızlı müdahale edebilmek ve normal doğum sırasında oluşabilecek komplikasyonlardan korumaktır.

Üçüz bebek doğumunda merak edilen ise üçüz bebekler kaç kilo doğar sorusudur. Üçüz bebeklerin her biri ortalama olarak 1,8 kilo ağırlığında doğmaktadır. Bunun sebebi üçüz gebeliklerin genellikle erken sonlanıyor olmasıdır.

Üçüz Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?


Üçüz bebekler genellikle düşük kilo ile doğdukları için anne sütü ile beslenmeleri sağlıklı gelişmelerini desteklemek için oldukça önemlidir. Ancak üçüz bebek annelerinin zorlandığı konuların başında emzirme düzeni gelmektedir. Anneler kendilerine ve bebeklerine en uygun düzeni zamanla bulacaklarını unutmamalıdır. Üçüz bebekleri, önce iki bebeği biri sağ memeden diğeri sol memeden emecek şekilde emzirmek ve üçüncü bebeği her iki memeden emzirmek en verimli yöntemdir.

Aynı anda iki bebeği emzirirken başvurulabilecek farklı tutuş teknikleri bulunmaktadır. Anne deneyerek kendisine ve bebeğine en uygun pozisyonu bulmalıdır.

1. Çift koltukaltı tutuşu: Bu yöntemde anne rahat bir pozisyonda oturup dizlerinin üzerine destek alacakları yastığı yerleştirdikten sonra iki bebeği başlarını elleriyle destekleyecek şekilde birini sağ kol altına diğerini sol kol altına doğru yatırarak emzirmektedir.

2. Çİft beşik tutuşu: Bu yöntemde anne rahat bir şekilde oturduktan sonra dizlerine bir yastık yerleştirmektedir. İki bebeği, birini sağ koluyla diğerini sol koluyla destekleyecek ve bebeklerin her ikisinin ağızları sağ ve sol memeye gelecek şekilde kucağında ve birbirlerine çapraz bir şekilde kucaklayarak emzirmektedir.

3. Anne bir bebeği kol altı tutuşu ile diğer bebeği beşik tutuşu ile tutarak emzirmeyi de tercih edebilmektedir.