1 Yaş Sonrası Emzirme Sıklığı | Uni Baby
11.01.2022 00:00:004 DK Okuma Süresi

1 Yaş Sonrası Emzirme Sıklığı

Ek gıdaya başlayan 1 yaş sonrası bebeklerin emzirme sıklığı ne olmalı? Bebeğinizin beslenme ve emzirme sıklığıyla ilgili sorularınızın cevabı Uni Baby'de

Bebekler için emme eylemi, hem doyma hem de psikolojik bir bağı ifade eder. Anneler için de aynı şekildedir. Uzmanlar, bebeğini emziren çoğu annenin mutlu olduğunu, bebeğin kendini güvende hissettiğini ve bu şekilde anne-bebek bağının güçlendiğini ifade ederler. Bu kadar önemli olan emme ve emzirme, elbette büyüyen bebeğin ihtiyaçları ve gelişimsel özelliklerine bağlı olarak zaman içerisinde farklı bir yöne doğru evrilir. Bir yenidoğan için emmek yaşamsal bir gereklilikken,  1 yaş bebek için daha farklı bir anlam taşır.

Herhangi bir sorun olmadığı takdirde 1 yaşındaki bebekler anne sütü almaya devam eder. Uzmanlar 2 yaşına kadar bebeklerin emzirilmesini önerir. Dolayısıyla 1 yaş bebek beslenmesinde ek gıda ile beraber anne sütüne de devam edilmesi önemlidir. Tabi bu miktar bir yenidoğanın annesinden aldığı anne sütü miktarı gibi bol olmayacaktır. Zira ek gıdaya başlayan bebeğiniz yaklaşık 6 aydır anne sütüyle beraber çeşitli gıdalarla da besleniyor. Bu miktar; anne sütünün durumu, bebeğin emme sıklığı, ek gıdayı ne kadar aldığı gibi çeşitli değişkenlere göre bebekten bebeğe farklılık gösterir. Bu yüzden bazı temel beslenme kuralları haricinde her bebeği, beslenme rutini bakımından farklı değerlendirmek gerekir.

1 yaş sonrası beslenme konusunda bebeğiniz isteksiz davranabilir. Bu dönemde etrafı keşfetmeyi seven, bağımsız hareket edebilmenin keyfine varan bebekler için yemek yemek sadece bir vakit kaybıdır. O yüzden bu dönemde genel olarak bebeklerin iştahsızlaştıkları ve kilo alımlarının yavaşladığı görülür. Bu durum, bebek gelişiminin normal bir evresidir.

1 yaşından önce alerji riski ve sindiriminin zor oluşu sebebiyle bebeklere inek sütü önerilmez. 1 yaşından sonra ise çeşitli açılardan kuvvetlenen ve gelişen bebeğiniz için inek sütü verebilirsiniz. Bu noktada hemen akıllara 1 yaşındaki bebek ne kadar süt içmeli, sorusu gelir. Bu sorunun yanıtını hemen vermek gerekirse; uzmanlara göre 1 yaşından sonra bebeklerin günde 1-2 su bardağı inek sütü içilmesi uygundur. Bazı bebekler inek sütüne daha düşkün olabilir ya da katı ek gıda almaktansa süt içmeyi ve bu şekilde doygunluk sağlamayı tercih edebilirler. Ancak inek sütünün fazla alımı tek yönlü bir beslenme tarzına yol açabilir. Hatta kabızlık ve kansızlığa, süt içilmesinin akabinde dişler fırçalanmazsa da diş çürüklerine sebep olabilir.

1 Yaş Sonrası Emzirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler


1 yaş sonrasında bebeğiniz ek gıda almasına rağmen yine de sütünüz onun için bir ana öğündür. Bu dönemde her ne kadar süt miktarında ve emme sıklığında düşüş olsa da, anne sütü bebeğinizin enerji gereksiniminin %29’unu karşılayabilir düzeydedir. Bu sebeple bebeğiniz istediği müddetçe emzirin, oyun ya da ek gıda sebebiyle isteğinin azaldığı dönemlerde ise sütünüzü teklif etmekten kaçınmayın.

Bu dönemde hem ek gıdayı hem de sütünüzü bebeğinize vermeye gayret edin. Her iki beslenme şeklinde de onun için elzem bileşenlerin bulunduğunu unutmayın. Zira ilk 6 ayda sütünüzde bebeğiniz için gereken tüm gıdalar mevcutken, bu dönemden sonra bebeğiniz gelişimi için ek gıdalara gereksinim duyar. Bu nedenle bebeğinizin sadece emmeye yönelmesi durumunda onu ek gıdaya yönlendirmeye çabalayın.

1 yaş döneminde bebeğiniz artan fiziksel kabiliyetleri nedeniyle emme sıklığını ya da süresini azaltabilir, süt miktarında azalma olabilir. Kaygılanmayın, bunlar gayet normaldir. Sizi emdiği sürece bebeğinizin, sütünüzde bulunan değerli bileşenlerden yararlanmaya devam ediyor olacağını aklınızdan çıkarmayın.

1 Yaş Sonrası Emzirme Sıklığı Ne Olmalı?


1 yaş sonrası emzirme önceki aylar kadar olmasa da yine oldukça etkindir. Bebeğiniz ek gıdalarla beraber anne sütünü de almaya devam eder ve sütünüz hala bebeğinizin ana öğününü oluşturur. Bu dönemde gıda alım ölçüsü ve emzirme sıklığı bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Bazı bebekler ek gıdaya daha düşkünken, bazı bebekler anne sütüne daha meyilli olurlar. Ancak genel hatları ile bebeklerde 1 yaşından sonra anne sütü alımında ve emmede bir düşüş görülür ve bu oldukça normaldir. Bebeğinize farklı tat ve lezzete sahip ek gıdalar cazip gelebilir, bu nedenle emme isteğinde azalma olabilir. Siz yine de her istediğinde emzirmeyi sürdürün.

1 yaş bebek gelişimi gözlemlendiğinde, bu dönemde bebeklerin genellikle yürümeye başladığı ve hareket özgürlüklerini kazandığı görülür. Bu bakımdan bebeğiniz emmeyi azaltabilir, kısa bir süre emip tekrar oyuna dönmek isteyebilir. 1 yaş sonrası emme sıklığı üç defa olabilir. Emme süresi ise genellikle 3-5 dakika arasıdır.

Gece uykusunda bazı bebekler emmek için sık sık uyanabilirler. Bu periyotlarda ya da ilk uykuya geçişte emme bir araç olarak kullanılıyorsa emme süresi biraz daha uzun olabilir. Bazı bebekler gün içinde sık sık emmeyi sürdürürken, bazı bebekler sadece gece emmek isteyebilir. Ancak genel olarak tüm bebekler canları yandığında, annelerini özlediklerinde, hastalık ve diş çıkarma dönemlerinde, seyahat esnasında, yabancı ortamlarda, iştah düşüklüğü dönemlerinde daha sık emmek isterler. Bu dönemlerde emme sıklığında artış görülür. 8-10 kez emmek isteyebilirler. Ayrıca bu dönemlerde emme sürelerinin ve annenin göğsünde kalma sürelerinin de daha uzun olduğu görülür.

Bebeğiniz her ne kadar büyümüş, dişleri çıkmış ve ek gıdalarla da besleniyor olsa da yine de sizin o çok önemli bileşenlerden oluşan, her damlası kıymetli anne sütünüze ihtiyacı var. Anne sütünde mevcut olan prebiyotikler, çocuğunuzun sağlığı ve bağışıklığı açısından oldukça önemlidir. Üstelik sütünüz; bebeğinizin hastalığında, sağlığında kısacası neye ihtiyacı varsa ona göre içeriği değişim gösteren ve güncellenen bir iksir gibidir. Bu yüzden o istediği müddetçe bebeğinizi emzirmeye devam ederek bebeğinizin hem hastalıklara karşı güçlenmesini sağlayabilir hem de beslenmesine ve öğünlerine destek olabilirsiniz.