16 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Uni Baby
16 aylık bebek gelişimi
7.10.2020 00:00:00

16 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

16 aylık bebek gelişimi, beslenmesi, oyunları hakkında aklınızda soru işaretleri mi var? 16 aylık bebek gelişim rehberimize mutlaka göz atın!

Bir buçuk yaşına yaklaşan bebek hızla gelişmeye ve yeni beceriler kazanmaya devam eder. 16 aylık erkek bebek ve 16 aylık kız bebek arasında boy ve kilo dışında gelişim seyri açısından farklılık yoktur. 16 aylık bebeğin kaba motor becerileri gelişmiştir ve yürümekte ustalaşmıştır. Bu dönemde daha hareketlidir ve etrafını keşfeder. Öğrenme ve zihinsel becerileri de dikkat çekici bir şekilde gelişir. 16 aylık bebek koşma denemeleri yapabilir, destekle merdivenleri çıkabilir, söylenenleri anlar ve taklit becerisi gelişmiştir.

Araştırmalar ilk yaşların bebeğin her alandaki gelişiminin hızla ilerlediği yaşlar olduğunu ve ilk ayların bebeğin gelişimini desteklemek için oldukça kritik olduğunu göstermektedir. Bu nedenle 16 aylık bebek gelişimi seyrini bilmek ve doğru kaynaklarla gelişimi desteklemek önemlidir.

16 Aylık Bebek Beslenmesi


Beslenme bebeğin gelişiminin sağlıklı ilerleyebilmesi için önemli etkenlerden biridir. Ryan Berry, çocuk gelişimini anlattığı kitabında yeterli besin ve doğru beslenmeyi çocuk gelişimini destekleyen faktörler arasında saymaktadır.  Çalışmalar bebeğin doğru besinleri yeterli miktarda alıyor olmasının özellikle bilişsel ve fiziksel alandaki gelişimini doğrudan etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle cevabının bilinmesi gereken soru 16 aylık bebek ne yemelidir? sorusudur.

- 12 ayı doldurduğunda birçok gıdayı tüketebilmeye başlayan bebek 16. ayda daha zengin bir menüyle beslenebilir.

- Her ne kadar ek gıdaya başlanmış ve bebek çoğu gıdayı tüketebiliyor olsa da Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşa kadar emzirmenin bebeğin gelişimi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için önemli olduğunu vurgular. Bu nedenle mümkünse anne sütüne devam edilmesi gerekir.

- 16 aylık bebek beslenmesi üç ana ve üç ara öğünden oluşabilir. Öğünlere anne sütünü eklemek unutulmamalıdır.

- Bebeğin iştahının tutarlı olmadığı 16. ayda dikkat çekebilir. Önceki dönemde acıktığında iştahla yiyen bebek bu dönemde bir gün iştahla yerken bir sonraki gün isteksiz olabilir. İştahındaki bu değişkenlik normaldir. Ebeveynin bebeği yemeye zorlamaması, bunun yanında kilo ve büyüme hızını takip etmesi gerekir. Eğer büyüme hızında kilo ve boy artışında bir sorun yoksa, bebeğin az yiyor olmasından endişelenmeye gerek yoktur.

- Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şirin Gencer bu dönemde bebeklerin büyüme hızının yavaşlamaya başladığını ve bu nedenle önceki aylara oranla yedikleri yiyecek miktarında ve öğün sıklığında azalma olmasının normal olduğunu belirtmektedir.

- Hareket kabiliyeti ve motor becerileri gelişen 16 aylık bebek bu dönemde mama sandalyesine oturup yemeğini kaşıklayabilir. Bebeğin yemeğini kendi kendine yemesine izin vermek önemlidir. Yemeğin uzun sürmesi, her yerin kirlenmesi veya yeterli yemek yiyemeyeceği gibi kaygıların bir kenara bırakılması ve bebeğe yeni becerisini geliştirmesi için fırsat verilmesi hem öz bakım becerilerinin gelişmesini hem de özgüvenin artmasını sağlamaktadır.

- Bebeğin öğünleri düzenlenirken alması gereken vitamin ve minerallere dikkat etmek gerekir.

- 16 aylık bebeğin alması gereken belirli vitamin ve mineraller aşağıdaki tabloda hangi besinlerde bulundukları ile birlikte verilmiştir.

KALSİYUM

Süt ürünleri, tahin, pekmez, ıspanak

DEMİR

Mercimek, kuru fasulye, dana eti, nohut, pekmez

OMEGA 3

(Omega-6 çoğu besinde bulunur.)

Balık

MAGNEZYUM

Fıstık, ıspanak, kuru üzüm, mercimek, muz

POTASYUM

Patates, erik suyu, kuru üzüm, domates suyu, portakal suyu, muz

A VİTAMİNİ

Yumurta sarısı, balık, havuç, kayısı, brokoli, domates, ıspanak

C VİTAMİNİ

Kivi, çilek, kızılcık, kuşburnu, maydanoz, yeşil biber, ıspanak, brokoli, koyu yeşil sebzeler, turuncu meyveler,

D VİTAMİNİ

Yumurta sarısı, somon balığı

E VİTAMİNİ

Badem, ceviz, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler

16 Aylık Bebek Yemek ve Kahvaltı Tarifleri


- 16 aylık bebek neler yemeli sorusunun cevabı çok çeşitlidir. Bebek birçok besini tüketebilir.

- Kahvaltıda anne sütü, peynir ve süt ürünleri vermek, salatalık ve domatesle tabağı zenginleştirmek besleyici bir öğün yaratmanıza yardımcı olur.

- Öğle yemeğinde çorba ve sebze yemekleri ile yoğurt verilebilir.

- Akşam yemeklerinde bebek ailenin yediği yemekleri yiyebilir. Ancak yemeğin az yağlı ve az tuzlu olmasına dikkat etmekte fayda vardır.

- Ara öğünlerin meyve, muhallebi ve müsli gibi gıdalarla takviye edilmesi uygundur.

16 Aylık Bebek Diş Gelişimi


- Bebekler diş çıkarmaya en erken 4 aylıkken başlar. Bebeğin alt ve üst kesici dişleri önceki aylarda çıkmaya başlamış ve 16. ayda çoğu tamamlanmıştır.

- 13-19 aylık dönem bebeğin birinci azı dişinin çıkmaya başladığı dönemdir. Köpek dişleri ise 16-23 ay arasında çıkar. Bu nedenle 16 aylık bir bebeğin birinci azı dişi ve köpek dişleri de çıkmaya başlayabilir.

- Bebek önceki aylarda olduğu gibi diş çıkarma belirtileri gösterebilir. Diş çıkaran bebek huzursuz ve iştahsız olabilir, salya miktarı artar ve dişlerini kaşımak için eline aldığı her şeyi ağzına götürebilir.

- Diş kaşıntısını ve ağrısını geçirmek için bebeğin tutabileceği şekilde kesilmiş ve buzdolabında soğutulmuş havuç ve kereviz gibi sebzeler bebeğe verilebilir.

- Birçok dişi çıkmış bebeğin ağız bakımına da dikkat etmek gerekir. Yemeklerden sonra küçük diş fırçası veya parmağa geçirilmiş nemli bir bezle dişleri temizlemek ağız sağlığı için önemlidir.

- Elinde bir şeyler tutmak ve kendi yemeğini yemekten hoşlanan bebek diş fırçasını da eline alıp, diş fırçalamayı dener buna izin vermek ancak dişlerin iyice temizlendiğinden emin olmak için ebeveynin de fırçalama işlemini tekrarlaması gerekir.

16 Aylık Bebek Gelişimi


Bebek her ay hızlı bir şekilde büyür ve bu büyüme boy ve kilodan takip edilir. 16 aylık bebek de önceki aya göre belli bir miktarda kilo alacak ve bebeğin boyu uzayacaktır. Her bebeğin gelişim seyri farklı olmakla beraber her ay için uzmanların belirlediği sağlıklı boy ve kilo ortalaması vardır.

Dünya Sağlık Örgütü 16 aylık bebek kilosu ve 16 aylık bebek boyunu kız ve erkek bebekler için ayrı verir. 16 aylık bebek kilosu kız bebeklerde ortalama 9,5 kilo, erkek bebekler için ise 10,5-11 kilodur. 16 aylık bebek boyu ise kız bebekler için ortalama 73,3 ve 83,9 cm arasında, erkek bebekler ortalama 75,4 ve 85,1 cm arasında olmalıdır.

16 aylık kız bebek

16 aylık erkek bebek

Boy

73.3-83.9 cm

75,4-85,1

Kilo

9,5 kg

10,5-11 kg

Boy ve kilo bebeğin sağlıklı gelişimi yanında yapabileceklerini ve becerilerini de dolaylı olarak etkiler. 16 aylık bir bebek neler yapar sorusunun cevabı bebeğin zihinsel, fiziksel, duygusal ve sosyal gelişimine de bağlıdır.

16 aylık bir bebek

- Yürüyebilir.
- Desteksiz oturabilir.
- Topla oynayabilir.
- Karalama yapabilir.
- Küçük nesneleri tutabilir.

16 Aylık Bebek Beyin/Zeka/Bilişsel Gelişimi


16 aylık bebeğin bilişsel gelişiminde çevresinin ve bebeğe sağlanan uyaranların zenginliği belirleyici role sahiptir. Çocukların bilişsel gelişimi ile ilgili önemli çalışmalar yapan psikolog Vygotsky bebeğin bilişsel gelişiminde bebeğe sunulan kaynakların ve bir yetişkinle aktif etkileşiminin önemini vurgulamaktadır.

Bu doğrultuda bebeğe doğru zamanda doğru kaynakların sunulması ve ebeveyn ilgisi ve etkileşimi bilişsel gelişimi desteklemek için gereklidir. Bebeğin zeka gelişimi ebeveynlerin en çok önem verdiği gelişim alanıdır. Peki 16 aylık bir bebeğin zeka gelişimi nasıl olmalı? sorusunun cevabı nedir?

- Beyin gelişiminin sağlıklı ilerlemesinin ilk koşulu bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarının karşılanıyor olmasıdır. Ebeveynler ile duygusal bağ kurmak, koşulsuz sevgi ve güven duygusu geliştirmek bebeklerin beyin gelişimini olumlu etkileyen faktörlerdir.

- 16 aylık bir bebek günlük hayatta etrafında olan bitenleri daha iyi anlamaya başlar. Etrafını gözlemleyerek öğrenir ve öğrendiklerini oyunlarında taklit ederek pekiştirir. Annesini evi süpürürken gören bebek süpürgeyi gördüğünde tutup süpürüyor gibi yapar, oyuncak telefonunu kulağına götürür ve birileriyle konuşuyormuş gibi davranır.

- Neden sonuç ilişkisini deneme yanılma yoluyla öğrenmeye başlar.

- Çoğu davranışı bilinçli olarak yapmaya başlar.

- Davranışlarının sonuçlarını, etraftan aldığı tepkileri ölçmeye başlar, sınırlarını keşfeder.

- Sık sık oynanan kolay oyunların kurallarını anlar ve öğrenir.

16 Aylık Bebek Motor Gelişimi


16 aylık bebeğin fiziksel becerileri ve yapabilecekleri motor becerileridir. Motor beceriler ince motor ve kaba motor beceriler olarak iki alanda ele alınır. İnce motor beceriler bebeğin parmaklarını ve ellerini kullanma becerisi iken, kaba motor beceriler yürüme, koşma ve eğilip kalkma gibi becerilerdir.

16 aylık bebek neler yapabilir?

- Çoğu bebek 16 aylıkken desteksiz bir şekilde yürümeye başlar. Bunun yanında bazı bebekler henüz yürümeye başlamamıştır. 18. aya kadar bebeğin desteksiz yürümeye başlamaması normal kabul edilir.

- Yürüme konusunda ustalaşan bebekler koşma denemelerine başlar.

- Biri ona destek olduğunda merdivenleri çıkabilir.

- Alçak mobilyalara tırmanma denemeleri yapar, bazı bebekler tırmanabilir.

- Topu yuvarlama ve tutma oyunu oynayabilir.

- Pastel boya gibi kalın kalemleri tutabilir ve karalama yapabilir.

- Nesneleri avucuyla kavrayabilir.

- Bloklarla oynayabilir.

16 Aylık Bebek Dil Gelişimi


Dil gelişimi ebeveynlerin merakla takip ettiği bir başka gelişim alanıdır. Dil gelişimi bebeğin kendini ifade edebilmesi, etrafındakileri anlayabilmesi ve daha iyi bir iletişim kurabilmesi için önemli bir basamak. Bir yaşını doldurduğunda “Anne”, “Baba” gibi basit kelimeleri kullanmaya başlayan bebeğin kelime dağarcığı zenginleşmeye başlar. 16 aylık bir bebeğin dil gelişimi aşağıdaki gibidir,

- Kendisine basit ve birkaç kelime ile söylenen “Topu at!” gibi komutları anlar ve yerine getirir.

- Bazı nesnelerin isimlerini bilir.

- İsteklerini vücut diliyle, çıkardığı seslerle önceki aylara göre daha iyi anlatır.

16 Aylık Bebek Neler Yapabilir?


- Yürür, koşar.

- Topu yuvarlar ve kendisine yuvarlanan topu yakalayabilir.

- Tırmanır.

- Karalama yapabilir.

- Neden sonuç ilişkisini anlamaya başlar.

- 6 kelime kullanır.

- Basit talimatları anlar, yerine getirir.

- Sık oynadığı oyunların kurallarını öğrenir.

- İsteklerini anlatır.

- Bazı hayvanların ve nesnelerin isimlerini bilir.

16 Aylık Bebek Uyku Düzeni


Uyku bebeğin gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için en temel ihtiyaçlarından biridir. Büyüme hormonu uyku sırasında salgılanır ve öğrenme de uyku sırasında kalıcı olur. Bu nedenle doğumdan itibaren bebeğin doğru bir uyku düzenine sahip olması ve yeterli uyuması önemlidir. Akıllara gelen ilk soru ise 16 aylık bebek kaç saat uyur? sorusu.

- 16 aylık bebek günde ortalama olarak toplam 13,5-14 saat uyumalıdır.

- Gündüz uykusu da bebeğin gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Gündüz uykusunun ortalama 3-6 saat olması yeterlidir.

- Gece uykusu 16 aylık bebek için 11-12 saat olmalıdır.

- Bebeğin gece uykusuna yatırılması için ideal saatler ise 18.00-20.00 saatleri arasıdır.

16 Aylık Bebek Aktiviteleri ve Oyunları


Aktivite ve oyunlar bebeğin fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimini destekler. Çukurova Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Profesörü Prof. Dr. Ayperi Sığırtmaç oyunu çocuğun eğlenme ve öğrenme kaynağı olarak tanımlar ve ”oyun; çocuğa araştırma, gözlem yapma, keşfetme, yeni beceriler geliştirme ve başarısızlık endişesi duymadan istediği kadar deneme yapma fırsatı verir.” cümlesiyle oyunun çocuğa katkılarını özetler.

Bu nedenle bebeklik döneminde gelişim seviyesine uygun oyun ve aktiviteler mutlaka yapılmalıdır. Bebek sosyalleşmeyi ve ileride yaşıtlarıyla ilişki kurmayı da birçok beceriyi öğrendiği gibi oyun ve aktivitelerle öğrenir.

16 aylık bebekle oynanabilecek oyunlar ve aktiviteler;

- Bloklar, büyük parçalı yapbozlar ve şekiller 16 aylık bebek için eğlenceli ve öğretici oyuncaklardır.

- Yürümeye başlayan ve hareket halinde olmaktan hoşlanan bebek için itmeli ve çekmeli oyuncaklar motor becerilerini geliştirirken aynı zamanda keyifle vakit geçireceği aktivite imkanı sağlar.

-  Karşılıklı oturarak birbirine top atma, arabalara yol yapıp araba sürme, arabaları tünelden geçirme gibi oyunlar bebeğin hoşuna giden oyunlardır.

- Saklambaç çocukların vazgeçilmez oyunudur. 16 aylık bebekle saklambaç oynanabilir. Saklanılan yerden seslenerek bebeğe yardımcı olarak oynanan oyun bebeğin ses ve mekan ile ilgili ilişki kurmasına yardımcı olur.

- Yemek yeme, diş fırçalama, yerleri süpürme gibi günlük aktiviteleri taklit etmeye başlayan bebek için oyun bu becerileri geliştirmeye güzel bir alan sağlar. Oyuncaklarla yemek yiyormuş, diş fırçalıyormuş, bulaşık yıkıyormuş gibi yaparak kısa oyunlar oynamak bebeğin bu alışkanlıkları ve becerileri geliştirmesine yardımcı olur.

16 Aylık Bebek Eğitimi


Dil ve öz bakım becerileri hızla gelişen ve artan hareketliliği nedeniyle keşfetme arzusu yükselen bebeğin bu alanlardaki eğitimi oldukça önemlidir. Bebeğe bu becerilerini geliştirebileceği, güvenle keşfederek öğrenebileceği bir alan sağlanmalıdır.

- Bebeğin yemek yemek, dişlerini fırçalamak, evi süpüren ebeveynini taklit etmek gibi isteklerine izin vermek ve bu becerileri geliştirmek için pratik yapmasına fırsat vermek gerekir.

- Konuşma becerileri her ay fark edilir bir şekilde artan bebekle sık sık konuşmak, etrafındaki ilgilendiği nesneleri tanıtmak, isimlerini söylemek ve kitap okumak dil gelişimini destekler.

- Karşılaşacağı yeni ortamlar ve yeni nesneler sağlayarak bebeğin keşfetme arzusunu ve öğrenme ihtiyacını beslemek gerekir. Bebeğin etrafını güvenle deneyimleyip keşfedeceği bir ortam yaratmak önemlidir.

- 16 aylık bebek sınırlarını da denemeye başlar. Artık evde kurallar oluşturmaya başlamak hem bebeğin güvenliği hem de disiplin için gereklidir.

- “Hayır” kelimesini anlamaya başlayan bebek bu direktife uymayıp aklına koyduğu şeyi yapmayı deneyebilir. Böyle bir durumda kararlı olmak ve bebeğe izin vermemek gerekir.