18-24 Ay Bebek Oyun ve Aktiviteleri | Uni Baby
13.05.2022 00:00:004 DK Okuma Süresi

18-24 Ay Bebek Oyun ve Aktiviteleri

Bebeğinizle bağınızı güçlendirebileceğiniz 18-24 ay bebek oyunları, aktiviteleri hakkında detaylı bilgileri Uni Baby ile keşfedin!

Hızla geçen ayların sonunda minik bebeğiniz artık tam 1.5 yaşında ve iki yaşında özerk bir birey olmaya doğru koşar adım yol alıyor. Bebeğiniz sizi daha iyi anlıyor, kendini ise daha iyi ifade etmeye çalışıyor. Beden ve kas kontrolü önceki aylara göre çok daha iyi durumda. Şimdiye kadar oldukça uyumlu davranışlar sergileyen bebeğiniz için değişim zamanı başlıyor.

Çocuk gelişiminde anne babaların en çok zorlandığı dönemlerden biri olan 2 yaş dönemi kapıda. Duygu durumunda değişimler gözlemleyebileceğiniz bebeğinizde bazı asi davranışlar görmeniz ve öfkeli tepkilerle karşılaşmanız oldukça normal. Unutmayın ki bu değişimler de bebeğinizin gelişiminin bir parçası ve kendini keşfedebilmesi için bu değişimlere ve desteğinize ihtiyacı var.

18-24 Ay Bebek Gelişimi


18-24 ay bebek gelişimi birçok açıdan büyük adımların atıldığı ve önemli aşamaların kaydedildiği bir dönemdir. Kısa zaman içerisinde bebeğinizde gözlemlediğiniz değişimler hem şaşırmanıza hem de mutlu olmanıza neden olabilir. Bebeğinizin neler başarabildiğini görmek size biraz da duygusal anlar yaşatabilir. Hem bu dönemde bebeğinizin neler yapabildiğini öğrenmek hem de bu sayede onunla daha faydalı vakitler planlayabilmek için dilerseniz 18-24 ay bebek gelişimine kısaca değinelim:

- Özerkleşme yolunda bir birey olmaya doğru ilerleyen bebeğiniz pek çok şeyi kendi başına yapmak isteyebilir. Bunlar yemek yemek, su içmek, bazı kıyafetlerini çıkarmak, diş fırçalamak gibi aktivitelerdir ve bebeğiniz bunları başarabilir.

- Bu dönemde bebeğiniz tuvalet eğitimi konusunda hazır olduğunu size hissettirebilir. Buna karar vermek için bebeğinizi gözlemlemelisiniz.

- Bebeğiniz sosyalleşmeye başlar. Çocukların olduğu ortamlardan hoşlanır. Ancak birlikte oyun oynama konusunda henüz hazır değildir. Bu dönem “paralel oyun dönemi” olarak adlandırılır.

- 18 24 ay bebek psikolojisinde önceki dönemlere göre değişim yaşandığı görülür. Bebeğiniz uyum göstermek yerine karşı çıkmayı, inatlaşmayı tercih edebilir. Başarı gösteremediği anlarda sinirlenebilir, ağlayabilir, elinde bir nesne varsa bunu öfkeyle fırlatabilir.

- “Hayır” ve “benim” kelimelerinin gücünü fark eder ve sıklıkla kullanarak bunu deneyimler.

- Dil gelişiminde önemli ilerlemeler kaydeder. Kelime hazinesi genişler.

- Bebeğiniz koşabilir, tutunarak merdiven çıkabilir, zıplayabilir, nesneleri fırlatabilir.

- Bu dönemde bebeğiniz bir kitabın sayfalarını çevirebilir, kalem tutabilir, karalama yapabilir.

- 2 - 3 sözcükten meydana gelen cümleler kurabilir.

- Bebeğiniz bu dönemde paylaşmaktan hoşlanmaz, paylaşması istenildiğinde hırçınlaşabilir.

18-24 Ay Oyuncak Tavsiyeleri Nelerdir?


Bu dönemde bebeğiniz başarmaktan ve kendi başına yapabildiğini görmekten mutluluk duyar. Mutlu olduğu bir başka şey ise, oyun oynamaktır. Sizinle keyifli anlar geçirmek, birlikte oyunlar oynamak hem mutlu olmasını hem de kendini güvende hissetmesini sağlar. Onunla oyun oynarken aranızdaki bağı güçlendirebilir, 18 24 ay eğitici oyuncaklar kullanarak gelişimini destekleyebilirsiniz.

18 24 ay bebek oyuncakları önceki aylarda olduğu gibi sesli, tuşlu, ışıklı, müzikli olabilir. Bu tür oyuncaklar bebeğinizin ilgisini çekmeye devam eder. Sesli kumandalar, masal anlatan ve şarkı söyleyen hayvan figürlü oyuncaklar, müzikli arabalar bebeğinizin oynarken keyif alacağı 18-24 ay bebek oyuncakları arasındadır.

İllüstrasyonu bol masal kitapları, eşleştirme kartları, basit düzeyde puzzlelar; hayvanlar, meyveler, sebzeler, şekiller, taşıtlar gibi kavram bilgisine sahip kitaplar, yapboz oyuncaklar, ahşap bloklar, bul tak oyuncaklar bebeğinizin bilişsel gelişimine ve hayal gücüne fayda sağlayabilecek 18-24 ay bebek oyuncakları arasında yer alır.

Bu dönem sonu itibariyle bebeğiniz sembolik oyun dönemine girer. Yani –mış gibi yaparak oyunlar oynamaya başlar. Bunlar bebeğine hayali olarak yemek yedirmek, onu muayene etmek, telefon görüşmesi yapmak gibi oyunlardır. Bu yüzden ona bebekler, dolgulu pelüş oyuncaklar, mutfak setleri, tamir setleri, doktor setleri satın alabilirsiniz.

Bebeğiniz karalama yapmaktan da keyif alır. Ona kullanabileceği ebat ve materyale sahip boya kalemleri sunabilirsiniz. Ayrıca sanatsal aktivitelerde kullanabileceği oyun hamuru, kum, renkli ve yapışkanlı kâğıtlar gibi çeşitli materyaller temin ederek ufkunu açmasına önayak olabilirsiniz.

18-24 Ay Bebek Etkinlikleri Önerileri Nelerdir?


Bebeğiniz sizin için her daim minicik olsa da bu dönem itibariyle onun artık bebeklik döneminden çıkıp özerk bir birey olma yolunda ilerlediğini söylemek mümkün. Yürüyerek bağımsızlaştığını fark eden bebeğiniz, artık kendini daha iyi ifade etmeyi öğrenmeye başlayacak, yapabileceklerinin farkına vardıkça bundan keyif de alacaktır.

Bu dönemde bebeğinizin gelişimine katkı sağlayarak şahit olmak size de ayrı bir keyif verecektir. Bu konuda altın kural ise, var olan zamanınızı olabildiğince etkili kullanmak ve bebeğinizle bol bol oyun oynamak… Bebeğiniz ile spontane oyunlar oynayabileceğiniz gibi yapılandırılmış 18 24 ay bebek etkinliklerinden de faydalanabilirsiniz. Şimdi gelin, bu dönemde bebeğinizle oynayabileceğiniz 18 24 ay bebek oyunlarına bir göz atalım:

- Minik yavrunuz artık yürüyebiliyor, koşabiliyor, hatta zıplayabiliyor. O halde havayı müsait bulduğunuz her an dışarı çıkın. Parklar, bahçeler 18 24 ay bebek aktiviteleri için ideal ortamlardır. Bebeğinizle yürüyüş yaparken rastladığınız çiçekler ve hayvanlar hakkında konuşabilirsiniz.

- Bebeğinizle evcilik oynamak hem eğlenceli hem de eğitici bir etkinlik olabilir. Bebekleri seslendirmek dil gelişimine fayda sağlarken, kurguladığınız hikâye ile de yaratıcılığını desteklemiş olursunuz.

- Hayvan figürlerini kullanarak onları daha yakından tanımasına yardımcı olabilirsiniz. Bez bir torbanın içine figürleri doldurun ve içinden bir tanesini seçmesini isteyin. Seçtiği hayvanın sesini taklit edin.

- İster evde ister açık havada yakalamaca, saklambaç oyunları oynayın. Bu klasik oyunlarla eğlenceli vakit geçirirken kaba motor gelişimine de destek olabilirsiniz.

- 18 24 ay bebek aktivitelerine mutlaka kitap okumayı da ekleyin. Kitap okumak, hayal gücünü besler, dil gelişimini destekler ve bebeğinizle olan bağınızın da güçlenmesine yardımcı olur.

- Oyun hamurunu 18 24 ay bebek aktivitelerine dâhil edebilirsiniz. Bebeğiniz henüz şekil oluşturmaya hazır olmasa da beraber yoğurarak, kalıplardan şekiller çıkarıp üzerine konuşarak faydalı bir etkinlik planlayabilirsiniz.

- Bebeğinizle doğa yürüyüşleri yapın. Bu yürüyüşler esnasında taş, kozalak, yaprak, pelit gibi doğal malzemeler toplayın. Malzemeleri büyük-küçük oluşlarına, renklerine, aynı-farklı oluşlarına göre çeşitli kategorilere ayırın ve sınıflayın. Bu etkinlik bebeğinizin hem kaba motor gelişimini hem de bilişsel becerilerini destekleyecektir.

- Bebeğinizle 18-24 ay montessori etkinlikleri de planlayabilirsiniz. Montessori etkinlikleri ile onun el-göz koordinasyon becerisini, ince ve kaba motor becerisini, bilişsel gelişimini destekleyebilirsiniz.

18–24 Ay Montessori Etkinlikleri


- İki plastik kap alın. Birine bir miktar temiz su koyun. Bebeğinize vereceğiniz temiz sünger ile suyu alıp boş kaba aktarmasını sağlayın. Bebekler su oyunlarından çok hoşlanır. Bu oyunu da severek oynayacağından emin olabilirsiniz.

- İstediğiniz şekillerde renkli keçeler ya da kartonlar kesin. Bu renklerle uyumlu plastik mandallar temin edin. Bebeğinizin mandallarla kartları eşleştirmesini sağlayın. Eşleşen renkleri bulmak bilişsel gelişimini destekler. Mandalları takmak ise ince motor becerilerinin gelişimine yardımcı olur.

- Karton bardakların arkasına renkli şekiller, rakamlar ya da bebeğinizin ilgisini çekecek figürler yapıştırın. Aynı figürleri oyunun zemini olarak kullanacağınız büyükçe bir kartona uygulayın ve bunları eşleştirmesi için onu yönlendirin. Oyunun sonunda karton bardakları iç içe geçirmek ya da bunlardan kule yapmak da bebeğiniz için eğlenceli ve faydalı 18 24 ay bebek oyunlarındanbiri olabilir.