23 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Uni Baby
23 aylık bebek gelişimi
12.10.2020 00:00:00

23 Aylık Bebek Gelişimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

23 aylık bebek motor gelişimi, uyku düzeni, dil ve diş gelişimi hakkında aklınızda soru işaretleri mi var? 23 aylık bebek gelişim rehberimize mutlaka göz atın!

Bebek gelişiminin 23. ayında dil gelişiminde ilerleme olduğu görülmektedir. Psikolog Kelly Abrams’a göre birçok bebek 23. ayda kitaplardaki resimlerin isimlerini söyler ve 50-70 kelime kullanır.

Psikolog Kelly Abrams, motor becerileri gelişmeye devam eden 23 aylık bebeklerin yarısı kadarının kapıları açabildiğini belirtmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre 23 aylık erkek bebeklerin ortalama boy ve kilosunun, 23 aylık kız bebeklerin boy kilosundan fazla olduğu bilinmektedir.

23 Aylık Bebek Beslenmesi


23 aylık bebek ne yemeli sorusuna cevap olarak Dünya Sağlık Örgütü’nün 2 yaşına kadar bebeklerin anne sütü almaları gerektiğini söylediği şeklinde cevap verilebilir. Bu sebeple 23. ayda da bebeklerin anne sütünü almaya devam etmeleri gerekmektedir. Anne sütü alamayan bebekler için formül mamalar kullanılabilir. Doktora danışılarak beslenme hakkında ayrıntılı bilgi edinilmelidir.

- Ek gıdaya devam edilmelidir.

- 23 aylıkken bazı günler belirli yemekleri yemekte ısrarcı olabilirken farklı günlerde başka yemek yemeyi tercih edebilirler.

- Beslenme uzmanı Nidhi Mehta’ya göre 23. ayında bebeklerin karbonhidrat, sağlıklı yağ, sodyum, protein, demir, su, lif ve vitamin ihtiyacı vardır.

23 Aylık Bebek Yemek ve Kahvaltı Tarifleri


Kahvaltıda meyvelerden ve sebzelerden yararlanılabilir.  Karbonhidrat, vitamin, mineral, lif, su ve antioksidan ihtiyacını bu yiyeceklerden sağlayabilir. Bu besinler bağışıklık sisteminin gelişmesine de yardımcı olur.

- Beslenme uzmanı Nidhi Mehta’ya göre 2 yaş civarındaki bebeklerin günlük 1000-1300 kaloriye ihtiyaçları vardır. Bu kalori ihtiyacı aktivite farklılıklarına göre değişmektedir.

- Yumurta tüketilmesi 23. aydaki bebekler için önemlidir. Omega 3, demir ve B12 vitamini içeren yumurta, 23 aylık hareketli olan çocukların ihtiyaçlarının bir kısmını karşılayacaktır.

- 23. ayda da süt tüketimine dikkat edilmelidir. Gerekli süt ihtiyacı karşılanmalıdır.

- Kahvaltıda meyve salatası tüketilebilir.

- Besin alerjisine dikkat edilmelidir.

KALSİYUM

Süt ürünleri, tahin, pekmez, ıspanak

DEMİR

Mercimek, kuru fasulye, dana eti, nohut, pekmez

OMEGA 3

(Omega-6 çoğu besinde bulunur.)

Balık

MAGNEZYUM

Fıstık, ıspanak, kuru üzüm, mercimek, muz

POTASYUM

Patates, erik suyu, kuru üzüm, domates suyu, portakal suyu, muz

A VİTAMİNİ

Yumurta sarısı, balık, havuç, kayısı, brokoli, domates, ıspanak

C VİTAMİNİ

Kivi, çilek, kızılcık, kuşburnu, maydanoz, yeşil biber, ıspanak, brokoli, koyu yeşil sebzeler, turuncu meyveler,

D VİTAMİNİ

Yumurta sarısı, somon balığı

E VİTAMİNİ

Badem, ceviz, fındık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzeler


23 aylık bebeklerin ağzında ortalama olarak 16 adet diş bulunur.

- 23.-31. aylar arasında alt çenedeki 2. azı dişleri çıkmaktadır. Bu nedenle 23. ayda bu dişler çıkabilir.

- Diş çıkarırken bebekler ateşlenebilir ve siyalore denilen ağızdan salya akması görülebilir.

- Ağızda görülmese bile daimi dişlerden biri olan 1. küçük azı dişleri çene kemikleri içerisinde oluşmaya başlamıştır.

23 Aylık Bebek Gelişimi


23 aylık bebek ne yapar sorusu ailelerin sorularındandır. 23. ay içerisinde bebekler geri geri yürüyebilir ve eşyalara tırmanabilir.

23 Aylık Bebek Boy ve Kilo Tablosu


Dünya Sağlık Örgütü’nün güncel kılavuzuna göre:

23 aylık kız bebek

23 aylık erkek bebek

Boy

85,5 cm

87

Kilo

11 kg

12 kg

23 Aylık Bebek Beyin Gelişimi - 23 Aylık Bebek Bilişsel Gelişimi - 23 Aylık Bebek Zeka Gelişimi


23 aylık bebeğin zeka gelişimi nasıldır sorusu için cevaplar aşağıda belirtilmiştir:

- Bebekler özellikle 23. ayda oldukça meraklı davranabilir. “Neden” sorularını sıklıkla sordukları gözlemlenebilir.

- Büyüklerini taklit ettikleri görülebilir. Bu oyunlarında gözlemlenebilir. Oyuncak bebek telefonla konuşuyormuş gibi oyun oynayabilir.

- Bazı aileler 23 aylık bebeklerinin kapasitesinin arttığını gözlemledikleri için sayıları veya renkleri öğretmeye çalışmaktadır. Akademik becerileri edinmeleri için henüz erkendir. Ailelerin aceleci davranmaması önerilir ancak oyunlar içerisinde renkler veya rakamlar kullanılabilir. Bu şekilde çocukların öğrenmesi hızlanabilir.

- Kendilik algısı önceki aylardan daha hızlı gelişebilir. Konuşmalarından anlaşılabilir.

23 Aylık Bebek Motor Gelişimi


Motor becerilerin gelişimini desteklemek için duyu organlarının gelişimini de destekleyecek faaliyetlerden faydalanılabilir çünkü duyu organlarının gelişimi ile motor becerilerin gelişimi birbirini desteklemektedir.

- 23 aylık bebeklerin kaba motor becerileri değerlendirildiğinde geri geri yürüyebildikleri gözlemlenebilir.

- Sandalyelerin veya kanepelerin üstüne çıkabilir. Yapabildikleri arttığı için güvenliğine 23. ayda daha da dikkat edilmelidir. Çıkabildiği veya gidebildiği yerlerdeki nesnelerin bebeklere zarar vermeyen nesneler olması önemlidir.

- 23. ay içerisinde bebekler boya kalemlerini baş ve işaret parmağı arasında tutabilir.

- Kapı kollarını çevirerek kapıları açabilir.

- Aynı anda kitapların 2-3 sayfasını çevirebilir.

- Kaşık kullanarak yemek yiyebilir ve bundan keyif aldığı görülebilir.

- Kendi kendine içeceğini içebilir.

- Önceki aylardan fayla sayıda blok ve küple kule yapabilir.

- Bazı giysilerini kendisi giyebilir.

23 Aylık Bebek Dil Gelişimi ve 23 Aylık Bebek Konuşması


23 aylık bebek sözcükleri algılar mı, 23 aylık bebek konuşması veya konuşma çabası nasıldır soruları ebeveynlerin uzmanlara yönelttiği sorulardandır. Bebekler 23. ayda pek çok sözcüğü algılar. Anladığı yüz ifadelerinden ve beden dilinden anlaşılabilir.

- Beyin gelişiminde bahsedilmiş olan kendilik algısının 23. ayda daha hızlı geliştiği konuşmalarından anlaşılır. Psikolog Kelly Abrams’a göre bazı bebekler kendisinden daha çok bahsetmeye başlayabilir ve ek olarak sevdiklerinden ya da sevmediklerinden bahsedebilir.

- Öğrenmeye ve keşfetmeye 23. ayın içerisinde de devam eder. Özellikle gelişiminin 23. ayında “Neden?” sorusunu sıklıkla sorabilir.

- Psikolog Kelly Abrams, 23. ayda bebeklerin 50-70 arasında kelime kullandığını belirtmiştir ve birçok bebeğin kitaplardaki nesneleri veya canlıları isimlendirdiğini söylemiştir.

- Yapılan araştırmalara göre bazı bebeklerin 23. ayda 120 kelime kullandığı bilinmektedir.

- Önceki birkaç ayda fiilleri konuşmasının içine katan bebekler, bu kelimeleri daha sık kullanmaya başlarlar.

- Telaffuzu aylar ilerledikçe genellikle iyileşir.

- 23 aylık bebeklerinin dil gelişimine katkı sağlamak isteyen ailelerin daha çok obje içeren kitapları bebeklerine okumaları önerilir.

23 Aylık Bebek Uyku Düzeni


Aileler 23 aylık bebek kaç saat uyur sorusuna sahip olabilir. 23. ayda bazı bebeklerin sıklıkla gece uykusundan uyandıkları gözlemlenebilir. Bu sorunun çözümü için öncelikle bebeklerin hangi zamanlarda uykudan uyandığına dikkat edilmesi gerekmektedir. Uykusunun belirli bir sistem üzerine oturmuş olması ailelere yardımcı olabilir. Bebeklerin bazıları ışıktan rahatsız olmaktadır ve tamamen karanlık bir ortamda uyumaya ihtiyaç duyarlar. Uyurken ışık kapatılabilir ve ışığı geçirmeyen perdeler kullanılarak uyuması için ideal ortam yaratılabilir.

- Gece uykuları yaklaşık olarak 11-12 saat arasındadır.

- Yaklaşık 1.5-2 saat arasında gündüz uykusuna ihtiyaç duyarlar.

- Toplamda uyku ihtiyaçları 1 günde ortalama 13-14 saattir.

23 Aylık Bebek Aktiviteleri ve Oyunları


İnce motor gelişimine yardımcı olmak için ipe boncuk dizme oyunları oynanabilir. Baş parmağı ile işaret parmağı arasında pastel boyaları 23. ayda tutabildiği için ebeveynleri ile boya yapmaktan keyif alabilir.

- Taklit etme yeteneği 23. ayda daha da geliştiği için oyuncak bebekler, oyuncak bebek giysileri veya oyuncak arabalar cazip seçenekler arasındadır. Bebeklerin oyunlarını kendilerinin kurmasına fırsat verilmelidir. Böylelikle yaratıcı düşünme becerisi gelişmektedir.

- Oyuncaklarını kendi toplama oyunu oynanabilir. Bir kutuya kırılmayacak olan oyuncaklarını basket yapabilir. İnce motor becerilerinin ve el-göz koordinasyonunun gelişmesine bu oyun katkı sağlar.

23 Aylık Bebek Neler Yapabilir?


Dil ve motor becerileri gelişmiştir. 23 aylıkken günlük hayatta kullanılan birçok nesnenin ismini öğrenip söyleyebilir. Bir çizgi çizildiğinde bunu pastel boyayla taklit edebilir.

- Bazı giysilerini kendi giyebilir ve çıkarabilir.

- 2 yaşına yaklaştığı için ağlamaları artabilir ve öfke nöbetleri görülebilir.

- 23. ayda problemleri önceki aylardan daha kolay çözümler.

- Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, gördüğü ve tanıdığı hayvanın sesini taklit eder.

23 Aylık Bebek Tuvalet Eğitimine Hazır Mıdır?


Tuvalet kontrolünü çocuğun kendisinin sağlayabilmesi için çocuğun sinyalleri izlenmelidir. Öncelikli olarak pantolonunu indirip çekebilmeyi bilmelidir. Ek olarak tuvaletinin geldiğini önceden anlamalı ve tuvalete gitmeyi bilmelidir. Buna dikkat vermesi gerekmektedir. Bu nedenle çoğu bebek için bebek gelişiminin 23. ayı tuvalet eğitimi için henüz erkendir.

23 Aylık Bebek Eğitimi


Bazı dönemlerde bebeklerin benzer şekilde davrandıkları gözlemlenir. 2 yaşına yakın dönemde bebeklerin yapabildiklerinin sayısı arttığı için birçok bebek özgürleşme ihtiyacına sahiptir. Bu sebeple birçok şeyi kendileri yapmak isterler. Tek başına yemek yemek isteyebilir ve yardım edildiğinde öfkelenebilir. İnatçı davranabilir veya ağlayabilir. Bu anların ne zamanlarda yaşandığını bilmek durumu kontrol altına almak için yardımcı olabilir. Uykudan önce birçok bebeğin huzursuzlaştığı gözlemlenir. Ebeveynlerin bebeklerini anladığını, konuşarak ve beden dillerini kullanarak göstermeleri önemlidir.

- Sınırlar belirlenirken ailelerin özellikle 2 yaş civarında tutarlı ve kararlı olması önemlidir.

- Kurallar öğretilirken olumsuz cümlelerin kullanılmasından özellikle 23 aylıkken kaçınılmalıdır. “Oyuncağını fırlatma.” yerine “Bir şey fırlatmak istiyorsan kağıdı veya topu fırlatabilirsin.” denilebilir. Böylelikle 23. ayda özgürleşme ihtiyacı duyan bebeklere seçim hakkı verilerek bu ihtiyacı karşılanmış olur.

23 Aylık Bebek Sosyal Gelişimi


Özgürleşme isteği olan 23 aylık bebekler bireysel oyunları daha çok tercih edebilir.

- Aileler akranlarıyla oynaması konusunda ısrarcı olmamalıdır.

- Pek çok konuda kendisi tek başına bir şeyleri yapmak istediği için büyükleriyle arasında anlaşmazlık yaşayabilirler.

- 2 yaş civarlarında bebekler çocuk doktoru ve çocuk psikiyatristi Jason Rafferty’e göre fiziksel farklılıkları ayırt eder ve cinsiyet kimliği gelişmektedir.