24 Ay Bebek (2 Yaş) Oyun ve Aktiviteleri | Uni Baby
14.01.2022 00:00:006 DK Okuma Süresi

24 Ay Bebek (2 Yaş) Oyun ve Aktiviteleri

Artık 2 yaşına gelen bebeğinizin gelişimi için birlikte oynayabileceğiniz oyunları, yapabileceğiniz aktiviteleri Uni Baby ile keşfedin.

Bebekler için 2 yaş dönemi pek çok gelişim adımının atıldığı ama aynı zamanda oldukça da zorlu bir evredir. Fiziksel anlamda oldukça gelişen, dilsel becerileri ve algısı artan bebeğinizde asıl büyük değişimler sosyal ve duygusal yönde yaşanır. Bu dönemde bebeğiniz artık tam manasıyla bir birey olduğunu hissettirmeye başlar. Özerkliğini hissetmeye başladığını, size ve çevresine de bunu kabul ettirmek istediğini gözlemleyebilirsiniz. Öfke patlamaları, karasızlıklar, hırçınlıklar, reddetme bu dönemde sıkça görebileceğiniz durumlardır. Neyse ki bütün bunlar, sağlıklı gelişim için gerekli olan aşamalardır. Her çocuk büyüme ve kendini bulma yolculuğunda bu evreden bir şekilde geçer. Önemli olan ise bir ebeveyn olarak bunun bilincinde olmak ve buna göre çocuğa bir yaklaşım sergilemektir.

Çocuk gelişiminde her evrede olduğu gibi bu evrede de oyun, başlıca ve en önemli uğraştır. Oyun, çocukların kendilerini ifade etme yöntemidir. Sevgi, öfke, kıskançlık, üzüntü, mutluluk gibi pek çok duygu durumu oyunlar ile açığa çıkar ve çocuklar oyunlarla duygularını yansıtmayı ve onlarla başa çıkmayı öğrenirler. Bu yüzden çocuk gelişiminde önemli bir yeri olan oyunun, bu dönemde çocuğun içinde bulunduğu bunalım ve duygu değişiklikleri ile başa çıkmayı öğrenmesindeki rolü büyüktür.

2 yaşına gelen bebeğiniz gösterdiği gelişimlere paralel olarak oyun ve aktivite bakımından farklı bir döneme girer. Bebeğiniz için önceye nazaran pek çok değişik aktiviteler tasarlayabilirsiniz. 2 yaş oyunları için önerilere geçmeden önce, bebeğinizin nasıl bir dönemden geçtiğini ve hangi gelişim basamaklarını aştığını bilmeniz faydalı olabilir. Şimdi gelin, bebeğinizin bu dönemde neler yapabildiğine ve gelişim özelliklerine bir göz atalım:

- Sendromu ile bilinen 2 yaş dönemi, bebeğinizin bağımsızlaşmaya başladığı ve döneme özgü çeşitli duygu değişimleri ile baş etmeye çalıştığı zorlu bir dönemdir.

- 2 yaş dönemi özerkliğe geçiş evresidir. Bebeğiniz her şeyi yardımsız yapmak ister,  davranışları ve tepkileri ile bir birey olduğunu çevresine hissettirmeye başlar.

- “Hayır” kelimesi artık sadece size özel değil, bebeğinizin dağarcığına da çoktan dâhil oldu. Üstelik bu dönemde bu kelimeyi ondan sıklıkla duymanız muhtemeldir.

- Bebeğiniz yemek yemeye, uyumaya, istediğiniz şeyleri yapmaya direnebilir. Üzerine gitmeniz ve ısrarcı olmanız durumunda ise öfkelenebilir.

- Öfke patlamalarını bu dönemde sıkça yaşayabilirsiniz. Kararsız davranışlar sergileme, istediği yapılmadığında ağlama, bağırma, çığlık atma, anneye ya da kendisine vurma, ısırma, kendini yere atma gibi çeşitli durumlarla karşılaşabilirsiniz.

- Uyku sorunları görülebilir. Gece ağlayarak uyanabilir, korkulu rüyalar görebilir.

- Arkadaş ortamından hoşlanır ancak henüz beraber oyun kurup oynayamaz.

- 2 yaşındaki bebeğiniz adını bilir.

- Hafızasında bir iki şarkı bulunabilir. Bazı renk ve sayıları bilir.

- Yemeğini yiyebilir, kıyafet çıkarabilir, ellerini yıkayabilir, kalem tutabilir.

- 2-3 sözcükten oluşan cümle kurabilir.

- Vücudunun bölümlerini gösterebilir.

- Kendi kendine merdiven inip çıkabilir.

- Dengeli bir biçimde koşabilir. Sandalyeye çıkıp oturabilir. Tekme atabilir. Zıplayabilir. Alçak yerden atlayabilir.

- Tuvalet ihtiyacını dile getirebilir.

24 Ay Bebek (2 Yaş) Oyun ve Aktiviteleri


Fiziksel, bilişsel, dilsel ve sosyal yönden büyük gelişim adımları atan bebeğinizin bu dönemde oyun anlayışı ve eğilimleri de farklılık gösterir. Büyüyen bebeğiniz artık daha farklı bir oyun dönemine girer. Çocuğunuz için sembolik oyun evresi başlar. Sembolik oyun, bebeğin herhangi bir nesneyi kendi işlevi dışında farklı bir anlam yükleyerek kullanması şeklinde gözlenir. Bu oyun dönemi kendini 1-2 yaş arasında göstermeye başlasa da, asıl gelişimi 2 yaş dönemine denk gelir. Bebeğinizin bir kumandayı telefon gibi kullandığını ya da boş bir tabaktan iştahla yemek yediğini görüyorsanız sembolik oyun oynadığını düşünebilirsiniz. Bu evre, bebeklerin hayal dünyalarını beslemesi, sosyal, bilişsel ve dilsel gelişimlerini desteklemesi açısından oldukça önemlidir ve anne babalar tarafından desteklenmesi gerekir.

Bu dönemde görülen bir diğer kavram “paralel oyun”dur. Aynı faaliyet ortamında bebeklerin birlikte oyun oynuyor gibi göründüğü ama esasında her birinin etkileşime girmeden kendine kendine oyun oynadığı bir evredir. Aynı ortamı ya da oyuncağı birbirleri ile ilişki kurmadan kullanabilirler. Bu evre aile dışında bebeklerin sosyal ilişki kurdukları ilk ortamdır.

Bu dönemde seçeceğiniz 2 yaş oyuncakları, bebeğinizin gelişimini destekler nitelikte olmalıdır. 24 aylık bebek oyuncakları arasında şekiller ya da sayılar gibi çeşitli konseptlerde tasarlanmış bul-taklar, iri parçalardan oluşan yap-boz setleri, üst üste konarak kule yapılabilen kutular, bloklar, küpler, konuşan ya da şarkı söyleyen pelüş oyuncaklar, toplar, bebekler, çeşitli türlerde taşıtlar, sembolik oyuna fırsat veren kuaför, restoran, hastane gibi konseptlerde hazırlanmış oyun setleri, parmak kuklalar, kitaplar, hayvan figürleri, üst üste takılabilen halkalar ya da şekiller, su ve kum oyuncakları gibi pek çok alternatif sayılabilir.

Bu birbirinden eğlenceli ve eğitici oyuncak çeşitleri ile bebeğinize 2 yaş etkinlikleri tasarlayabilir, bir yandan bebeğinizle keyifli ve kaliteli vakit geçirirken bir yandan da gelişimini destekleyebilirsiniz. Şimdi, “2 yaş çocuğu hangi oyunları oynar?” sorusuna çeşitli alternatiflerle yanıt vermeye çalışalım:

- Bu dönemde bebeğinizin kaba motor becerileri oldukça arttığı için yürüme, koşma, zıplama gibi faaliyetler çok hoşuna gidecektir.

- Mümkün mertebe bebeğinizi açık hava ile buluşturmaya çalışın. Açık havada oynanan oyunlar rahatlamasını, deşarj olmasını, temiz hava almasını sağlar. Bu esnada bebeğinizin kıyafetlerinin kirlenmesi kaçınılmazdır. Kirlenen giysileri Uni Baby Çamaşır Deterjanı ile temizleyebilir, etkili sonuç elde edebilirsiniz.

- Dış mekanda çeşitli keşif aktiviteleri yapabilirsiniz. Elinize bir kutu ya da kova alın. Mevsime göre yaprak, kozalak, çiçek, meşe palamutu gibi çeşitli parçalar toplayarak kovanıza koyun, bunu yapması için bebeğinizi de teşvik edin. Etkinlik esnasında bulduğunuz parçaların isimlerini, renklerini, özelliklerini söyleyerek dil gelişimini destekleyebilirsiniz.

- Parklar ve açık havadaki oyun alanları bebeğinizin gelişimi ve keyifli zaman geçirmesi için oldukça idealdir. Oyun esnasında bebeğinizin kirlenen ellerini Uni Baby Aktif Islak Mendil ile gönül rahatlığıyla temizleyebilirsiniz.

- 2 yaş dönemi sembolik oyun dönemine denk gelir. Bu dönemde bebeğinizle araba ve evcilik oyunları oynayabilir, onları seslendirebilirsiniz. 2 yaş araba oyunları ve bebek oyunları ilgisini çekecektir.

- 24 aylık bebek oyunları içerisine çeşitli sanatsal aktiviteleri de dâhil edebilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz kalem tutabildiği için çeşitli karalamalar yapması konusunda onu teşvik edebilirsiniz. Sulu boya yapmak da oldukça ilgisini çekebilir.

- Bu dönemde bebekler su ve kum oyunlarını genelde severler. Ona uygun ortamlar yaratarak su ve kumla oynamasını sağlayabilirsiniz.

- Okul öncesi 2 yaş oyunları oynarken bebeğinizin gelişen taklit becerisini bu etkinliklere dâhil edebilişiniz. Elinize bir kutu alın ve içerisine çeşitli hayvan figürleri koyun. Bebeğinizin kutudan çıkardığı hayvanların önce ismini söyleyin, ardından da çıkardığı sesleri taklit edin. Bebeğinizin de size hemen eşlik edeceğiniz göreceksiniz.

- Ev işlerini yapma konusunda bebeğinizi teşvik edebilirsiniz. Bebeğiniz bu dönemde yürürken eşya taşıyabilir. Örneğin sofra kurarken onun taşıyabileceği ufak eşyaları masaya götürmesini isteyebilirsiniz. Çamaşır asarken mandalları takmasını isteyebilirsiniz. Tüm bunlar onun hem motor becerilerinin hem de özgüveninin gelişmesine yardımcı olacaktır.