4 Yaş çocuğunun gelişim özellikleri | Uni Baby
16.02.2019 00:00:006 DK Okuma Süresi

4 Yaş çocuğunun gelişim özellikleri

Anne babalar 4 yaşındaki çocuklarının artık daha bağımsız, birçok işini kendi yapabilen, kontrolü gelişmiş, daha meraklı ve biraz daha kendi kendine yetebilen bir çocuk olmaya başladığını fark eder.

4 yaşındaki bir çocuğun fiziksel becerileri nelerdir?


Anne babalar 4 yaşındaki çocuklarının artık daha bağımsız, birçok işini kendi yapabilen, kontrolü gelişmiş, daha meraklı ve biraz daha kendi kendine yetebilen bir çocuk olmaya başladığını fark eder. 4 yaşındaki bir çocuk bedeninin hakimiyetini ve kontrolünü de çok daha iyi sağlamaya başlamıştır, bu sayede artık ileri ve geri ustaca yürür, merdivenleri tek başına inip çıkabilir, üç tekerlekli bir bisikletin pedallarını çevirebilir ve sürebilir, çatal kaşık kullanarak kendi yemeğini kendi yiyebilir ve kıyafetlerini giyip çıkarma, dişlerini fırçalama gibi birçok öz bakım becerileri ise gelişmiştir. Bu yaşta çocuğun ince motor becerileri de oldukça gelişmiş olur. Kalemi artık çok daha usta bir şekilde kullanabilir; 10 bloğu üst üste koyarak bir kule yapabilir, vücudu olan bir insan figürü çizebilir, çizgi içini taşırmadan boyamaya başlar ve boncukları ipe dizebilir.

Bu dönemde çocuğun zihinsel gelişimi nasıl seyreder?


Zihinsel gelişim denildiğinde akla çocuğun dil becerisi, problem çözme yeteneği, çevresinden gelen uyaranları duyu organları ile algılaması, işlemesi, yorumlaması ve tepki vermesi gelir. 4 yaşındaki bir çocuğun kelime dağarcığının çok gelişmiş olduğu ve rahatlıkla bir sohbet sürdürebilmesi gözlemlenen diğer özelliklerdendir. Çocuk merakını gidermek için sorduğu sorularla da bu yaştaki dil becerisini gösterir. Etrafında olup bitenleri öğrenmek ister. 4 yaşındaki bir çocuk renkleri doğru isimlendirir, sayı sayabilir ve sayma konseptini anlar, hayal gücü oldukça gelişmiştir anne baba bunu çocuğun oyunlarında ve anlattığı hikayelerde gözlemler. Kendi kıyafetini kendi giymek istemesi, yemekte ne yiyip ne yemeyeceğini söylemesi de artık kendi kararlarını kendisinin vermek istediğini gösterir, yapılması gereken çocuğa gerekli özgürlüğü tanımak ve seçimlerini kendi yapmasına izin vermektir.

4 yaşındaki çocuğun sosyal ve duygusal gelişimi nasıldır?


4 yaşındaki çocuk fiziksel bağımsızlığının yanında duygusal ve sosyal bağımsızlığını da kazanmaya başlar. Artık duygularını çok daha iyi ifade etmeye ve yaşıtları ile daha uzun vakit geçirmeye başlar. Oyunlarda yaşıtları ile iş birliği yapar, sırasını bekler ve “benim” “onun” kavramlarını anlar ve en yakın arkadaşım dediği bir arkadaşı olur. Anne-baba ve arkadaşlarının hareketlerini, konuşmalarını ve davranışlarını taklit eder. Bu yaş çocuğu isteklerini erteleme yeteneğini kazanmasının yanında kazanmaya oldukça odaklıdır bu nedenle oyun sırasında mızıkçılık, hile gibi yöntemlere başvurur. Tanıdığı kişilere ve aile bireylerine sevgisini gösterir ve etrafındaki insanların ne hissettikleri ile daha çok ilgilidir, başkalarının duygularını daha iyi anlamaya başlar. Heyecan, hayal kırıklığı ve kıskançlık gibi birçok yeni duygu deneyimlemeye başlar. Kendi duyguları ile diğer insanların duygularını ilişkilendirebilmeye bu yaşta başlar.

Anne babalar 4 yaşındaki çocuğun gelişimini nasıl destekleyebilir?


Bu yaştaki çocuğun dil gelişimini desteklemek için çocuk ile sohbet etmek, sorularına cevap vermek, ona sorular sormak, etrafındaki nesneleri, olguları anlatmak ve bolca kitap okumak önemlidir, bu aktiviteler çocuğun yalnızca dil becerisine değil çevresini öğrenmesine ve anlamlandırmasına, aynı zamanda düşünce becerisinin de gelişmesine yardımcı olur. Duygulardan konuşmak, anne-babanın kendi duygularını çocuğa anlatması, hangi durumda nasıl hissettiğini belirtmesi, çocuğun da duygularını rahat ve açık bir şekilde dile getirmesi için teşvik etmek çocuğun hem kendi duygularını hem de başka insanların duygularını anlamasını kolaylaştırır ve empati becerisini geliştirir. Yaşıtları ile mümkün olduğu kadar bir araya gelmesi ve farklı ortamlarda, farklı etkinliklerde bulunması çocuğun sosyalleşmeyi öğrenmesini sağlar. Oyun çocuğun hayatının merkezindedir. Anne babaların unutmaması gereken şey çocuğun oyun oynayarak öğrendiğidir, bu nedenle çocuğa mümkün olduğu kadar çok oyun oynayabileceği ortam sağlanmalıdır. Çocuk oyun oynarken, duyguları anlamak, sosyalleşmek, yardım etmek, sıra beklemek ve kendini ifade etmek gibi birçok becerisini geliştirir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler