6-9 Ay Bebek Oyuncakları ve Aktiviteleri | Uni Baby
13.05.2022 00:00:004 DK Okuma Süresi

6-9 Ay Bebek Oyuncakları ve Aktiviteleri

Bebeğiniz gelişim basamaklarını hızla çıkarken siz de eğitsel ve eğlenceli aktivitelerle onu destekleyebilirsiniz. 6-9 ay bebek oyunları Uni Baby blogda!

6 ay önce kucağınıza aldığınız pamuk tenli güzel yavrunuz gün geçtikçe hareket ve algı becerilerini geliştirdi. İlk aylarda öylece durup etrafı dikkatle izleyen gözleri şimdi kıpır kıpır bakıyor. Hiç durmayan elleri, kolları ve bacakları artık daha güçlü.

6. ayda artık bebeğiniz yeni bir evreye geçti. Bu yeni evreyle birlikte bebeğinizin ihtiyaçları da değişmeye başlayacak. Bebeğinizin değişen evresine ve ihtiyaçlarına özel geliştirilen özel Uni Baby ürünlerini inceleyerek bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Unutmayın bebeklerin dört evresi, her evrenin bir Uni Baby’si var!

Bebeğiniz gelişim basamaklarını böyle hızla çıkarken siz de eğitsel ve eğlenceli aktivitelerle onu destekleyebilirsiniz. 6 9 aylık bebek oyuncaklarıtemin ederek oyunlarınızın daha işlevsel ve eğlenceli hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

6-9 Aylık Bebeklerde Aktiviteler Neye Göre Belirlenmeli?


6 9 ay bebek oyunlarını belirlerken ilk kriteriniz bebeğinizin gelişimi olmalıdır. Bebeğiniz için aktivite planlamadan önce onun bu dönemde neler yapabileceğini öğrenmeniz faydalı olabilir. Elbette her çocuğun gelişiminin kendine özgü olduğunu göz önünde bulundurarak bebeğinizi gözlemlemenizde de yarar var. Böylece bebeğinizin bireysel farklılıklarının farkında olarak ona çok daha bilinçli bir şekilde yaklaşabilirsiniz. 6 9 ay bebek oyuncakları içerisinde hangilerinin bebeğinize daha uygun olduğuna da daha kolay karar verebilirsiniz.

6 Aylık Bebek Aktiviteleri


Minik bebeğinizin 6 aylık oldu. Neşesi ve enerjisi yuvanızı dolduruyor. Artık çok daha hareketli olan bebeğinizle birbirinden farklı oyunlar oynayabilirsiniz. Ancak önce bu ay bebeğinizin neler yapabileceğini öğrenmenizde fayda var.

6 aylık bebeğiniz başını destek almadan tutabilir ve destekli oturabilir. Etrafını dikkatle izler, çevresinde olup bitenleri gözlemler. Emekleme denemelerine başlayabilir. Seslere karşı ilgilidir. Nesnelere uzanabilir, onları elleriyle kavrayabilir. Nesneleri ve oyuncaklarını atmaktan keyif alır.

6 aylık bebek oyunlarını sıralamadan önce bu dönemde bir de ne tür oyuncaklar kullanabileceğinizi belirlemeniz yarar sağlayabilir. 6 ay bebek oyuncakları genellikle sesli ve ışıklı olarak tasarlanır. Çünkü bu dönemde bebeklerin ses ve müziğe ilgisi yüksektir.

Bu bakımdan çıngıraklar, sesli ve müzikli oyuncaklar hem kavram edinimine fayda sağlar hem de işitme duyusunu destekler. Bunların dışında dokulu kitaplar, oyun halısı, yumuşak top, diş kaşıyıcı gibi oyuncaklar ile yine 6 ay ve üzeri bebek oyuncakları içerisinde en sevilenler arasında yer alan bloklar, küpler, halkalar bebeğiniz için ideal oyuncak seçenekleridir. Şimdi gelelim 6 ay bebek oyunları alternatiflerimize;

- 6 aylık bebeğiniz artık oturabildiği, başını çevirebildiği ve uzanıp nesneleri kavrayabildiği için bu dönemde oyun oynamak çok daha keyifli ve kolay bir hale gelir. Bebeğinizi oturtup önce küplerden kule yapın, ardından devirin. Bebeğinizin de bunları yapması için onu teşvik edin.

- Dokulu kitap kullanın. Buradaki kavramları ona göstererek okuyun. Hayvanlar, taşıtlar gibi kavramlarda sesinizi farklı tonlarda kullanarak nesneleri seslendirin.

- Ayna önüne geçerek yüzünüzün bölümlerini gösterin ve isimlerini söyleyin.

- Bebeğinizi oyun halısına yatırın. Nesnelere uzanması ve onları kavraması konusunda onu cesaretlendirin.

- Ayna önünde çeşitli mimikler yaparak duygularınızı tanımlayın.

7 Aylık Bebek Aktiviteleri


Her geçen ay, minik yavrunuz için yeni beceriler ve yeni keşifler demektir. Bebeğiniz 7 aylık ve yapabilecekleri artık çok daha fazla. Desteksiz bir şekilde oturabilir. Otururken bir yerden tutunarak ayağa kalkabilir. Zıplatılmak hoşuna gider. De-de, ma-ma gibi sesler çıkarabilir. Nesneleri bir elinden diğerine aktarabilir. Yüzüstü yatarken kendi başına oturabilir. Ebeveynlerinden ayrılma korkusu gelişmeye başlar. Tanımadığı insanları yabancılar, onların temasından ve sevgisinden hoşlanmaz.

Bebeğinizin gelişim özelliklerinden kısaca bahsettikten sonra şimdi “7 aylık bebek oyuncakları nelerdir?” sorusuna cevap bulalım. Küpler, ahşap bloklar, emekleme oyuncağı, oyun halısı, top gibi oyuncaklar motor gelişimini destekleyen 7 ay bebek oyuncakları arasında yer alır.

Yumuşak ve dokulu kitaplar, kavram kartları bebeğinizin zihinsel becerilerinin gelişmesine yardımcı olan 7 aylık bebek oyuncaklarındandır. Bunların dışında çeşitli sesli ve tuşlu oyuncaklar, müzik aletleri bebeğinizin ilgisini çekmeye devam eder. Şimdi gelelim 7 aylık bebek oyunları seçeneklerimize…

- Bebeğinizin gelişen motor becerileri sayesinde önceki aylara kıyasla 7.ay bebek oyunlarına daha hareketli etkinlikler ekleyebilirsiniz. Çocuk şarkıları ya da eğlenceli melodiler eşliğinde beraber dans edebilirsiniz.

- 7 ay bebek oyuncakları arasında bulunan emekleme oyuncağını kullanmaya teşvik edin. İleri geri hareket ederken emekleme becerilerini geliştirecektir.

- Ayrılık kaygısına karşı cee oyunları oynayın. Gülümseyerek onu da gülmeye teşvik edin.

- Çeşitli kaplar içerisine koyabileceği cisimler vererek bunları kaplara doldurmasını ve boşaltmasını sağlayın. İnce motor becerilerini destekleyen bu oyunu oynarken çıkan sesler bebeğinizin hoşuna gidecektir.

8 Aylık Bebek Aktiviteleri


Artık 8 aylık olan bebeğiniz gelişen kaslarıyla kendinden daha emin hareket etmeye başlar. Çok daha uzaktaki nesneler ve oyuncaklar ilgisini çeker. Farklı dokulara temas etmek bu dönemde de hoşuna gider. Dil gelişiminde belirgin gelişmeler fark edebilirsiniz. Anne, baba, dede gibi ilk kelimelerini söylemeye başlayabilir.

8 ay bebek oyuncakları içerisinde sesli oyuncaklar yine bebeğinizin ilgisini çekmeye devam eder. Bebeğiniz artık ayakta durabiliyorsa aktivite masaları da 8 aylık bebek oyuncakları içerisinde ideal bir seçenek olacaktır. Bunların dışında “8 aylık bebek oyuncakları neler olmalı?” diye sorarsanız kitaplar, kavram kartları, sesli/tuşlu/düğmeli oyuncaklar, halkalar, küpler yine en sık kullanacağınız oyuncaklardır, diyebiliriz. Şimdi bu ay bebeğinizle ne tür oyunlar oynayabilirsiniz, gelin sıralayalım:

- Oyuncakları uzağa koyun ve teşvik edici ifadeler eşliğinde onlara uzanmasını sağlayın.

- Dokulu kitaplardan yararlanın. Farklı dokulara temas ederek farkındalığını artırabilirsiniz.

- 8 aylık bebek oyunları için açık havadan yararlanmayı ihmal etmeyin. Güzel havalarda bebeğinizin sesli oyuncaklarını yanınıza alıp ufak bir gezintiye çıkabilirsiniz. Bu esnada onunla bol bol konuşmayı unutmayın.

- Bebeğinizin gelişen dil becerilerini desteklemek için kavram kartlarından yararlanabilirsiniz.

- Aktivite masaları sesli, tuşlu ve müzikli oluşları ile bebeğinizin dikkatini çekecektir. Tuşları beraber keşfederek bu anları eğlenceli bir oyuna dönüştürebilirsiniz.

9 Aylık Bebek Aktiviteleri


9. ayına gelen bebeğinizin motor becerileri ile zihinsel gelişimi daha da hızlanır. Elinden tuttuğunuzda adım atma denemeleri yapabilir. Kendisine söylediğiniz her şeyi anlayabilir. Bardağını tutup içindeki sıvıyı içebilir.

9 ay bebek oyuncakları içerisinde büyük arabalar, kitaplar, toplar, banyo oyuncakları, iri parçalı yapbozlar bebeğinizin gelişimini destekler. Artık sizi tam manasıyla anlayan, vücut dengesini daha iyi sağlayan, motor becerilerini geliştiren bebeğiniz için çok daha çeşitli 9 ay bebek etkinlikleri tasarlayabilirsiniz. O halde alternatiflere göz atalım:

- 9 ay bebek oyunlarını dilsel gelişimi destekleyecek şekilde düzenleyebilirsiniz. Çünkü bebeğinizin dil gelişimi bu dönem itibariyle hız kazanıyor. Bu amaçla kukla oyunu oynayabilirsiniz. Parmak kuklalar ve hayvan figürlerini seslendirerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

- Su oyunları bu dönem için idealdir. Bebeğiniz banyo yaparken ona bir kap verip su doldurup boşaltmasını sağlayabilirsiniz.

- Nesnelerin üzerine bantlar yapıştırıp bunları sökmesi için onu teşvik edebilirsiniz. Bu oyun ince motor becerilerini destekleyecektir.

- Bebeğinizin zihinsel becerilerinin gelişmesine yardımcı olmak için yapboz oyunu oynayabilirsiniz. Tak-çıkar şeklinde tasarlanan yapbozlar motor becerilerini de destekleyecektir.

- Hava şartları izin verdiği müddetçe bebeğinizin açık havadan yararlanmasını sağlayın. Oyunlarınızı açık alanlara taşıyın.