7 Aylık Bebeğin Gelişimi
5.06.2020 00:00:00--4 DK-- Okuma Süresi

7 Aylık Bebeğin Gelişimi

7 aylık bebek hareketleri önceki aylara göre biraz daha gelişmiştir. Önceki ay destekli otururken dik durabilen bebek bu ay desteksiz oturmaya hazırdır.

7 Aylık Bebek Özellikleri Nelerdir?


7 aylık bebek hareketleri önceki aylara göre biraz daha gelişmiştir. Önceki ay destekli otururken dik durabilen bebek bu ay desteksiz oturmaya hazırdır. Bebek sırt üstü yatar pozisyondayken karın üstüne, karın üstü yatarken sırt üstü pozisyona dönebilir. Elleri ile nesneleri kavraması gelişmiştir, artık bir elinde tuttuğu bir nesneyi diğer eline geçirebilir. Bu ay bebek hareketlenir de. Bazı bebekler sürüklenerek, bazı bebekler yuvarlanarak veya emekleyerek etrafta gezmeye başlar. 7 aylık bebek kilosu kız bebeklerde ortalama 7,7 kilo ve erkek bebeklerde ortalama 8,4 kilodur. Bebeğin boy ortalaması da cinsiyete göre değişir. Kız bebeğin boyu ortalama 67,3 santim, erkek bebeğin boyu 68,5 santimdir.

7 Aylık Bebeğin Dil ve Bilişsel gelişimi Nasıl Olmalıdır?


7. ayda bebek birçok farklı sebeple ağlamaya başlar. Önceki aylarda temel ihtiyaçları için ağlayan bebek bu ay sıkıldığı için, bir yabancının kucağında olduğu ve tedirgin olduğu için veya yapmayı istediği bir şeyi başaramadığı için ağlayabilir. Bebeğin görme becerisi de gelişmiştir. Bebek tüm renkleri ayırt edebilmeye başar ve önceki aylara göre daha uzak mesafeleri görebilir. 7 aylık bir bebek artık “Hayır” kelimesinin anlamını da bilir. Bazı bebekler “Hayır” talimatına uyarken bazı bebekler uymaz. Uymaması anlamadığı anlamına gelmez. Bebekle konuşmak, ona kitap okumak ve etrafındaki nesneleri isimlendirmek bebeğin dil gelişimini desteklemektedir. 7 aylık bebek zeka oyunlarıda bebeğin bilişsel gelişimini desteklemek için eğlenceli bir yaklaşım olacaktır.

Bebek 7. Ayda Hangi Sosyal ve Duygusal Becerileri Kazanır?


7 aylık bebeklerin gelişimi sosyal ve duygusal alanda da devam etmektedir. Bu ay bebek tanıdığı kişileri ve yabancıları rahatlıkla ayırt edebilmeye başlar ve anne-babası ya da bakım verenine güçlü bağlılık göstermeye başlar. Bir yabancının yanında huysuzlaşır ve huzursuz olur, bakım verene ya da anne-babaya yapışabilir. Bu ay bebek duygularını da mimikleri ile rahatlıkla ifade edebilmeye başlar. Somurtur ve gülümser, bu ifadeleri doğru şekilde kullanır. Karşısındaki kişinin ses tonundan ve yüz ifadesinden duygusunu anlayabilir.

7 Aylık Bebek Oyunları Nelerdir?


Zil ve çıngırak gibi ses çıkaran oyuncaklar, küpler, bloklar, boyutlarına göre dizilen renkli halkalar, alfabe, sayılar ve şekilleri öğreten sesli oyuncaklar bu ay bebek için uygun oyuncaklar arasındadır. Karşılıklı oturarak topu birbirine yuvarlama-yakalama oyunu, oyuncağı bir kısmı görünecek şekilde örtü altına saklama ve bulma oyunu, Ce-e ve taklit oyunları da bebeğin hem keyif alacağı hem de gelişiminin destekleneceği oyunlardır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi CocukluDunya.com iş birliği ile hazırlanmıştır.