Aileye yeni bebek geliyor | Uni Baby
aileye yeni bebek geliyor
19.01.2019 00:00:005 DK Okuma Süresi

Aileye yeni bebek geliyor

Çiftlerin iki kişilik hayatlarına yeni bir bebeğin katılacak olması haberi, planlı ya da plansız olsun, bütün anne-baba adaylarını karmaşık duygulara sürükleyen bir durum.

Bebek sahibi olacak çiftlerin en büyük kaygısı nedir?


Çiftlerin iki kişilik hayatlarına yeni bir bebeğin katılacak olması haberi, planlı ya da plansız olsun, bütün anne-baba adaylarını karmaşık duygulara sürükleyen bir durum. Mutluluk, heyecan ve kaygı belki de bu duyguların en belirginleri. İlk andan itibaren akıldan çıkmayan soru ise, “İyi birer ebeveyn olabilecek miyiz?”.

Bebek bekleyen anne-baba ilk olarak neler yapabilir?


Dokuz aylık bir süreçte anne-baba adayının bebek bakımı ile ilgili temel bilgileri öğrenmek için yeterince vakti olmasının yanında, her konuya hakim olamayacağı ve tabii birçok şeyi deneyimleyerek öğreneceği bir gerçek. Bunun yanında mümkün olduğu kadar çok konuda bilgi sahibi olmak, çocuk gelişimi ve psikolojisine hakim olmak anne-babanın kendine güvenini yükseltecek ve kaygılarını azaltacaktır.

Anne-babanın bebeğin gelişimini desteklemek için neleri öğrenmesi gerekir?


Bebeğin gelişim basamaklarını öğrenmek, hangi aylarda çocuktan neler beklemek gerektiğini bilmek, anne-babanın bebeğin sağlıklı gelişip gelişmediğini takip etmesini kolaylaştırırken aynı zamanda çocuğun gelişimini desteklemesine de ortam sağlar. Bebeğinin hangi aylarda yürümeye başlaması gerektiğini, motor becerilerinin hangi aylarda ne yapmasına elverişli olduğunu ve zihinsel gelişiminin basamaklarını bilen anne-baba, bebeğine doğru zamanda doğru aktiviteleri sunar, bebeğini özgür bırakabileceği noktaları bilir ve bebeğinin gelişimine, bağımsızlığını kazanmasına ve öğrenmesine yardımcı olur. Herhangi bir gelişimsel gecikmeyi fark eder ve uzman desteği ile gerekli zamanda gerekli müdahalelerin yapılmasını sağlar. Bunun için çocuk gelişiminin her alanı ile ilgili kitaplar, makaleler okumak, eğitimlere katılmak ve araştırmak önemlidir.

Yenidoğan bebek, ailenin yaşantısında neleri değiştirir?


Bebeğin gelişi, aile düzenindeki neredeyse her şeyi değiştirir. Ev düzeni, çiftin birlikte geçirdiği zaman ve ilişkisi, aile bireyleri ve arkadaşlara ayrılan zaman gibi yaşantının birçok alanı yeni doğan bebeğe göre yeniden şekillenecektir. Anne-baba adaylarının bu değişikliklere hazır olması ve bu süreç içinde mümkün olduğu kadar kontrollü olarak hem bebeklerine hem de kendilerine zaman ayırmaya özen göstermeleri gerekir. Bebeğin ihtiyaçlarının karşılanmasının odak noktası haline gelmesi oldukça doğaldır fakat psikolojik, duygusal ve fiziksel olarak sağlıklı olmayan anne-baba bebeği ile de yeterince iyi bir şekilde ilgilenemez. Hamilelik ve anne-babalığa hazırlık sürecinde eşler birbirine destek olmalıdır.

Anne-baba ebeveynliğe hazırlanmak için neler yapmalıdır?


Bebek sahibi olma kararının ortak bir karar olması önemlidir. Bebek bekleyen çiftlerin her ikisinin de eş, çalışan kadın-erkek, arkadaş, evlat rollerine bir yenisi, belki de en önemlisi eklenir; anne-babalık. Bu yeni role hazırlanmak, sorumluluklarının farkına varmak ve var olan diğer roller ile uyumunu sağlamak anne-baba adaylarının yapması gerekenler arasındadır. Hamilelik süresi bu yeni rollere hazırlanmaya başlamak için önemli bir zamandır. Anne adayı hamilelik başladığı andan itibaren salgılanan hormonlar sayesinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak anneliğe hazırlanmaya başlar. Dokuzuncu ayda çoğu anne bebeğinin bakımının sorumluluğunu üstlenmeye çoktan hazırdır.

Baba için bu durum daha farklıdır. Çoğu baba, babalık duygusunu ve sorumluluğunu bebeğini kucağına aldıktan çok daha sonra yaşamaya başlar. Erkeklerin babalığa alışma süreci daha uzun sürer.

Bebek ile ilgili kaygılardan kurtulmanın bir diğer yolu da mükemmel anne-baba olmak için uğraşılmamasıdır. Kimse mükemmel değildir ve anne-babaların bazı durumlarda kendilerini yetersiz hissetmesi doğaldır. Bebek bakımının zorlukları ve anne-babalığın hatasız olmayacağı kabul edilip, anne-babalık konusunda sürekli kendini geliştiren kişinin kaygı ve suçluluk duygusu da azalır.

Çiftler birbirini nasıl desteklemelidir?


Çiftlerin bebek bakımı ve ev işleri ile ilgili birbirlerinden beklentilerini konuşmaları, iş bölümünü yapmaları her iki tarafın da rahatlamasını sağlar. Doktor kontrollerine birlikte gitmek, diğer anne-babalar ile konuşmak ve deneyimlerini dinlemek, bebek alışverişine birlikte çıkmak ve ev düzenini birlikte oluşturmak çiftlerin birlikte yaparak hem birbirinin desteğini hissedeceği hem de yeni bebeğe alışacağı etkinliklerdir. Baba adayının yeni doğan bebek bakımına dahil olması, bebeği biberon ile beslemesi, doğumda annenin yanında bulunması ve anne karnındaki bebek ile anne karnına dokunarak, konuşarak iletişim kurması babalığa daha çabuk hazır hissetmesini sağlar.

Anne-babaların çocuk bakımında önem vermesi gereken başlıca noktalar nelerdir?


Anne-babalık zor olduğu kadar dünyanın en keyifli duygusu. Hamileliğin ilk anından itibaren iyi birer anne-baba olmaya hazırlanan çiftlerin önem vermesi gereken noktalar çocuğun fiziksel gelişimi yanında duygusal gelişimi göz ardı etmemek, bebeğe sevgiyi hissedebileceği ve huzurlu bir aile ortamı sağlamaktır. Anne-babanın kendi fiziksel ve psikolojik sağlığına dikkat etmesi hamileliğin ilk anından itibaren özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler