Altıncı Hastalık Nedir? | Uni Baby
16.03.2021 00:00:003 DK Okuma Süresi

Altıncı Hastalık Nedir?

6-24 ay aralığındaki çocuklarda görülen ve viral bir hastalık olan altıncı hastalık ile ilgili tüm merak ettikleriniz için yazımıza göz atın!

Çocukluk dönemi hastalığı olan altıncı hastalık 6 aylık ve 2 yaş aralığındaki çocuklarda görülmektedir ve viral bir hastalıktır. Hastalığa human herpes virüsü 6 (HHV-6) veya human herpes virüsü 7 (HHV-7) sebep olmaktadır. Altıncı hastalık yüksek ateş ve vücutta pembe döküntülerle görülür.

Altıncı Hastalığın Belirtileri Nelerdir?


Altıncı hastalığın en sık görülen belirtileri yüksek ateş ve vücutta pembe döküntüler olmakla birlikte hastalığın geçirildiği yaşa bağlı olarak da belirtiler değişiklik göstermektedir.

Bebekler ve küçük çocuklarda hastalığın belirtisi 3-5 gün devam eden 38 santigrat dereceyi aşan yüksek ateştir. Daha büyük çocuklarda yüksek ateş yanında boyunda kızarıklık, göz kapaklarında ve lenflerde şişlik, ishal ve burun akıntısı da görülmektedir. Altıncı hastalığın diğer bir belirtisi olan pembe döküntüler ateş düştükten sonra ortaya çıkmaktadır.

Altıncı hastalığın yaygın olarak görülen belirtileri;

- Yüksek ateş

- Boğaz ağrısı

- Öksürük

- Burun akıntısı

- Lenflerde şişme

- Cilt döküntüleri

- İştahsızlık

- İshal

- Huzursuzluk

- El ve ayaklarda hafif morarma

- Titreme

- Kulak ağrısı

Eğer çocuğun ateşi 39,4 santigrat dereceden yüksekse, yedi gün sonunda ateş düşmemişse ve döküntüler üç günün sonunda geçmemişse mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Altıncı Hastalık Cilt Döküntülerinin Görüntüsü Nasıldır?


Ciltte oluşan döküntülerin rengi pembe renklidir. Döküntüler ciltte lekeler şeklinde görülmektedir ve genellikle düz yüzeye sahip olsa da bazı hastalarda döküntülerin yüzeyi pürüzlü de olabilmektedir. Döküntülerin etrafı bazı durumlarda beyaz olabilmektedir. Döküntülerin rengi ilk çıktıkları andan birkaç saat sonra solmaya başlamaktadır. Ciltteki döküntüler ilk olarak göğüs, sırt ve karın bölgesinde çıkmakta ve ilerleyen günlerde boyun ve bacaklara yayılmaktadır. Bu döküntüler çocuğa rahatsızlık hissi vermemekte ve kaşıntıya sebep olmamaktadır.

Altıncı Hastalık Kızamıktan Nasıl Ayrılır?


Her iki hastalık da vücutta döküntüler ile seyrettiği için nasıl ayrılacağı ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Altıncı hastalık ve kızamığın farkları aşağıdaki gibidir;

- Kızamık döküntüleri kırmızı veya kırmızı-kahverengi iken altıncı hastalık döküntüleri pembe renklidir.

- Kızamıkta döküntüler yüz bölgesinde başlayıp daha sonra vücudun tamamına yayılırken altıncı hastalıkta döküntüler karın ve göğüs bölgesinde başlamakta ve tüm vücuda yayılmamaktadır.

- Kızamık altıncı hastalığa göre daha ağır seyreden bir hastalıktır.

Altıncı Hastalık Bulaşıcı Mıdır?


Altıncı hastalık viral bir hastalık olduğu için bulaşıcıdır. Hastalık solunum ve tükürük yolu ile bulaşır. Bu hastalığa genellikle kreş gibi farklı çocuklarla iletişim içinde olabilecekleri ortamlarda bulunan çocuklar yakalanmaktadır. Hastalığı bir defa geçiren çocuk bağışıklık kazanmakta ve virüsle tekrar temasında hasta olmamaktadır.

Altıncı Hastalığın Risk Faktörleri Nelerdir?


Altıncı hastalık, henüz bağışıklık sistemi yeterince güçlenmemiş 6-15 aylık bebekler için ve bağışıklık sistemi zayıf çocuklarda daha ağır belirtilerle ortaya çıkabilmekte ve hastalık olduğundan daha şiddetli seyredebilmektedir.

Altıncı Hastalık Nasıl Tedavi Edilir?


Altıncı hastalık geçiren bir çocuğun aile hekimi veya çocuk doktoruna götürülmesi yeterlidir. Hastalığın ağır olduğu durumlarda doktor aileyi enfeksiyon hastalıkları uzmanına yönlendirecektir.

Altıncı hastalık virüs kaynaklı bir hastalıktır bu nedenle tedavisinde antibiyotik kullanılmamaktadır. Tedavide doktorun amacı semptomları kontrol altına almak olacaktır. Çocuğun ateşi ve vücudundaki döküntüler kontrol ve takip edilecektir. Altıncı hastalığın tedavisinde çocuğun yüksek ateşini düşürmeye yönelik müdahaleler yapılmaktadır.

Tedavi süresince çocuk yatarak dinlenmeli ve bol sıvı tüketmelidir. Hastanın bulunduğu ortamın havasının nemli olmasına dikkat edilmeli ve yüksek ateşi düşürecek yöntemler uygulanmalıdır.

Altıncı Hastalıkta Ateş Nasıl Düşürülür?


- Çocuğa ince, çok sıkı olmayan kıyafetle giydirin. Ateşi çok yüksekse sadece bez ve çamaşırları ile bırakın.

- Çocuğun üstünü kalın örtülerle örtmek yerine ince bir örtü ile örtün.

- Çocuğun fiziksel aktivitesini azaltın.

- Ilık su ile ıslattığınız bir bezle çocuğun boyun, yüz, dirsekler, diz, kasıklar ve karnını silin ya da ılık su ile banyo yaptırın.

Çocuğun ateşi aniden yükselirse nöbet ve havaleye sebep olabilmektedir. Böyle durumlarda bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

Altıncı Hastalıktan Korunma Yöntemleri Nedir?


Altıncı hastalığın henüz aşısı yoktur, bu nedenle bu hastalıktan korunmak adına yapılabilecekler de kısıtlıdır. Uygulanabilecek en iyi korunma yöntemi hasta kişilerle teması engellemektir. Altıncı hastalığa yakalanan bir çocuğun evde istirahat etmesi ve akranları ve diğer insanlar ile temasının engellenmesi gerekmektedir.

Hasta olan çocuğa bakım veren kişinin ellerini sık sık yıkaması ve evdeki yüzeylerin dezenfekte edilmesi hastalığın bulaşma riskini düşürecektir.

Çocuklara hijyen kurallarının öğretilmesi altıncı hastalık gibi pek çok hastalıktan korunmaları için önemlidir. Ellerini sık sık temizlemelerini, hapşırırken ve öksürürken ağızlarını bir mendil veya dirsekleri ile kapatmalarını öğretmek hastalığın bulaşmasını önleyici olacaktır. Kreş ve okul ortamında bardak, tabak, çatal gibi malzemelerin kişiye özel olması ve çocuğun bu malzemeleri başka arkadaşlarıyla kullanmaması gerektiği de çocuklara öğretilmelidir.