Ana Kucağı Nedir, Nasıl Seçilir? - Uni Baby
ana kucağı
21.09.2020 00:00:00

Ana Kucağı Nedir, Nasıl Seçilir?

Ana kucağı nasıl seçilir, ne zaman kullanılmaya başlanır? Ev tipi ana kucağının farkı nedir öğrenmek için yazımızı hemen okuyun!

Annelik, bir istiridyenin kıymetli incisini sakladığı, koruduğu gibi çocuğunu koruyup kollaması, sağlıklı bir ömür sürmesi için elinden gelenin fazlasını yapmasıyla başlıyor. Anneler yavruları için en iyisi, en sağlıklısı, en yararlısı ne ise onu temin etmek istiyorlar. Bebekleri olacaklarını öğrendikleri ilk andan itibaren birçok araştırma yapan ebeveynler bebek alışveriş listeleri çıkarmaya başlıyor. Bu listenin başına ekleyecekleri ürünlerden elzem olanlardan bir tanesi de ev tipi ana kucağı oluyor. Peki, nedir bu ana kucağı? Ana kucağı modelleri ve özellikleri nelerdir?

Ev tipi ana kucağı nedir, ne işe yarar?


Ana kucağı, evde kullanabileceğiniz bebeğinizin konforlu ve güvenli bir yerde olmasını sağlayan bir ürün. Birçok ev tipi ana kucağında sallanma özelliği bulunuyor. Evde her daim yanı başınızda durmasını isteyebileceğiniz bir araç. Üstelik taşıma kolu özelliği sayesinde bebeğinizi hem ev içinde hem de ev dışında güvenli bir şekilde taşımanızı sağlıyor.

Bebeğinizi elde veya kucakta taşımak için kullanılan çanta vazifesini gören ev tipi ana kucağı, bir yılı aşkın bir süre görevini yerine getiriyor. Sallanan ana kucağı bebeğiniz ve sizin için eğlenceli oyunların kapısını aralarken bebeğinizin de kolay bir şekilde uykuya dalmasını sağlıyor. Ev tipi ana kucağı modelleri elektrikli (otomatik sallanan) ve manuel olarak ikiye ayrılıyor.

Otomatik sallanan ana kucağı modelleri, bebeğinizi uyutmak için sizlere farklı seçenekler sunarken aynı zamanda istediğiniz an yavrunuzu kontrol etme şansını da veriyor. Belli bir tempo ile aşağı ve yukarı, sağa ve sola hareket eden otomatik sallanan ana kucağı hem bebeğinizin mışıl mışıl uyumasını sağlıyor hem de sizlere büyük bir zaman kazandırıyor. Anneler bir yandan iş yaparken bir yandan da bebeklerinin güvenliğini ve keyiflerinin yerinde olup olmadıklarını kontrol edebiliyorlar. Ayrıca birçok rahatlatıcı ninni de bu modellerde mevcut. Bebeğinizin keyifli dakikalar geçirmesini sağlıyor.

Ana kucağına kaç aylıkken oturtulur?


Yeni doğan bebeklerin belli bir süre oturtulmaması ve düz bir zemine yatırılması isteniyor. Bunun nedeni olarak da vücut yapılarının oldukça esnek olması gösteriliyor. Bebekler oturmaya üçüncü aydan itibaren alıştırılmaya çalışıldığı için üçüncü aydan sonra ana kucağı kullanımı daha sağlıklı oluyor. Elbette bir, bir buçuk saatlik aralıklarla bebeği kucağa alarak hareket etmesini sağlamak gerekiyor. Ev tipi ana kucağı ve otomatik sallanan ana kucağı modellerinde bebeklerin fiziksel değişimleri göz önüne alınmış bulunuyor.

Yeni doğan bebeklerin bel ve kafa bölgeleri hızla değişmekte olup bu bölgeleri desteklemek için özel destek minderleri üretiliyor. Yaklaşık üç aylık bir sürenin ardından çıkarılabilen destekli minderler ebeveynler ve bebekler için kullanım kolaylığı sağlıyor. Ana kucakları genellikle 0-13 kg arası ağırlığı ve 83 cm uzunluk olana kadar kullanılabiliyor. Bebekler bu kilo ve boy uzunluğunu geçtiklerinde ana kucağı kullanımının da sonuna geliniyor.

Ana kucağında dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?


Bebeklerin büyüme yapısına göre üretilen ana kucakları sırt bölgesinin ayarlanabilme özelliği sayesinde bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlıyor. Doğduktan birkaç ay sonra sürekli hareket halinde olan bebeklerin düşmemesi için ana kucaklarında olması gereken bir diğer özellik ise emniyet kemeri. Özellikle bebeklerin bacaklarını koydukları alanlarda ve sırt bölgesinde fazladan kullanılan minderler ana kucaklarını daha güvenli hale getiriyor.

Model seçerken mümkün olduğunca hafif olanlarının tercih edilmesi ebeveynlerin taşıma durumunda daha rahat kullanmalarını sağlıyor. Otomobil de ise arka koltuğundaki emniyet kemeri ile sabitlenerek kullanılabiliyor. Tüm bu özellikler ile sallanan ana kucağı modelleri ebeveynleri vazgeçilmezi oluyor.