Baby Shower Nedir? Baby Shower İçin Öneriler | Uni Baby
17.01.2022 00:00:006 DK Okuma Süresi

Baby Shower Nedir? Baby Shower İçin Öneriler

Baby shower nedir? Baby shower ne demek, ne türlü hazırlıklar yapılır diye merak ediyorsanız, tüm detayları Uni Baby ile keşfedin.

Baby shower günümüzde anne bebek başlığı altında adını sıkça duyduğumuz kavramlar arasında yer alıyor. Genellikle doğuma yakın bir zamanda düzenlenen bu eğlenceli organizasyon, tıpkı doğum günleri gibi heyecanla, özenle ve detaylı bir şekilde hazırlanıyor. Peki, baby shower nedir? Baby shower ne demek, ne türlü hazırlıklar yapılır diye merak ediyorsanız, tüm detaylar içeriğimizde!

Baby Shower Ne Demek?


Baby shower; genellikle doğuma kısa bir süre kala düzenlenen, eğlence temelli bir organizasyondur. Köken olarak yabancı kültüre ait bir etkinlik olduğu bilinse de, kendimize kolayca adapte edebildiğimiz bir organizasyon olarak doğum öncesi etkinlikler arasında yerini kolayca almış görünüyor. Bu anlamlı organizasyonda heyecanla doğumu bekleyen anneye keyifli ve eğlenceli bir gün yaşatmak ve hoş anılar bırakmak adına şık süslemeler yapılır, pasta kesilir, ikramlıklar sunulur, hediyeler alınır ve eğlenceli oyunlar oynanır.


Doğumu yaklaşan anneler genellikle hem heyecanlı hem de kendisini nelerin beklediği konusunda bir belirsizlik içerisinde olduklarından dolayı bir parça da kaygılı olabilirler. Annenin moral ve motivasyonunu artırmak, gerginliğini ve kaygılarını hafifletmek, eğlenceli bir etkinlik ile sevdikleriyle güzel ve eğlenceli vakit geçirmesini sağlamak baby shower partisinin ilk ve en önemli amacıdır. Yaklaşan doğumla beraber doğum masrafları ve ailenin yeni minik bireyi için yapılacak harcamalar yüklü olabilir. Bu konuda anne babaya destek olmak, ihtiyaç gideren çeşitli hediyeler yoluyla biraz olsun maddi yüklerini hafifletmek de bu partinin amaçları arasında yer alır.


Aile üyelerinin, arkadaşların, aile dostlarının, akrabaların davet edildiği bu organizasyon, genellikle annenin -varsa- kardeşleri ya da arkadaşları tarafından düzenlenir. Tercih dâhilinde anne tarafından ya da anne-kardeş, anne-arkadaş işbirliğiyle de gerçekleştirilebilir. Fotoğraf çekimi, partinin en önemli anlarından biridir. Bu özel ve anlamlı anı, güzel karelerle aile albümüne eklemek, mutlaka her annenin en çok isteyeceği şeylerden biridir. Bu bakımdan daha özel, kaliteli ve anı yakalayan kareler için fotoğraf çekiminde profesyonel destek almak yerinde olabilir. Baby shower partisinin en eğlenceli anlarından biri oyunlardır. Partide annenin ve yakınlarının k


Baby Shower Ne Zaman Yapılır?


Baby shower ne zaman yapılır, sorusuna iki şekilde cevap verebiliriz. Birincisi doğum öncesidir. Genellikle doğuma yakın bir zaman kala parti hazırlıklarına başlanır. Bu da genellikle gebeliğin üçüncü trimester dönemine, yani son üç aylık periyoda denk gelir. Doğuma daha yakın bir zaman seçmek, anne için zorluklara sebep olabilir. Hamileliğin ilk üç ay ve ikinci üç aylık periyodu olan birinci ve ikinci trimester dönemleri ise bebeğin cinsiyetinin belli olmaması, ihtiyaçların tüm detaylarıyla tam olarak netlik kazanmaması gibi sebeplerle parti için pek uygun dönemler değildir. Üstelik annenin karnının burnunda olması, bu partinin en önemli ve anlamlı görsel malzemesidir. Bu bakımdan baby shower partisi genellikle doğuma bir ya da iki ay kala organize edilir. Net zamanı elbette sağlık durumu doğrultusunda annenin kendisi belirler. Partiyi doğumdan sonra yapmak, bir diğer seçenektir. Ancak muhtemel doğum yorgunluğu olan bir anne ve bakım bekleyen bir bebekle eğlenceli bir parti düzenlemek çok da mümkün gözükmez. Üstelik partiyi doğum sonrasına bırakmak, partinin amacına da hizmet etmez. Bu bakımdan baby shower partisi çoğunlukla doğum öncesi düzenlenir. Zamanlama açısından hazırlık süresi de hesaba katılmalıdır. Hazırlıklar bir organizasyon şirketine devredilecekse uzun bir süreye ihtiyaç yoktur. Ancak her şeyde emeğim olsun diyen bir anne için kuşkusuz uzun bir hazırlık süresi gerekecektir.

Baby Shower Süsleri Nasıl Yapılır?


Baby shower tıpkı doğum günü organizasyonları gibi süsleri, ikramlıkları, pastası, davetiyeleri, mekân ve kıyafet seçimi gibi birçok aşaması olan detaylı bir hazırlık gerektirir. Baby shower süsleri nasıl yapılır sorusunun cevabı için öncelikle parti hazırlıklarını kimin üstleneceğini belirlemek gerekir. Eğer bir organizasyon şirketi ile anlaşma yapılacaksa annenin tercih edeceği konsepte uygun süslemeleri ayarlamak şirketin işidir. Masa dizaynı, konsept oyuncaklar, renk kombinasyonu gibi pek çok ayrıntı, annenin tercihleri doğrultusunda şirket tarafından organize edilir. Anneye sadece keyifle seçim yapmak kalır. Ancak süslemeleri anne ve yakını yapacaksa tüm detaylarıyla süslemeleri hazırlamak ya da satın almak konusunda iş başa düşer.


Hazırlıkları ister şirket ister anne ve yakını üstlensin, her iki durumda da partiye kız ve erkek simgeleri dâhil edilebilir. Kız ve erkeği çağrıştıran görsel öğeler ve renkler süslemelerde kullanılabilir. Cinsiyet temelli bir süsleme arzu etmeyen anneler için bebek ve doğum ile alakalı bebek, emzik, leylek, melek figürü, mini oyuncaklar ile genel bir süsleme yapılabilir. Bunun dışında partilerin olmazsa olmazı balonları unutmamak gerekir. Çeşitli formlarda rengârenk balonlar ve bebeğin ismi belirlenmişse harf balonlar ile süslemeler yapılabilir. Hazırlıkları anne ve yakınları yapacaksa öncelikle bir masa düzenlemesi yapmak gerekir.


Şık bir masa örtüsü, konsepte uygun tüller kullanılabilir. İkramlıkların ve pastanın sunulacağı stant ve sunum tabaklarının seçimi de önemli bir ayrıntıdır. Püsküller, balonlar, çiçekler, çeşitli ikonlar kullanılabilir. Süslemeye çatal, kaşık, bıçak ve peçete gibi gereçler ve süslü ve yaratıcı görsellikte ikramlıklar da dâhil edilebilir. Çatal, kaşık ve bıçaklar şık bir biçimde yerleştirilebilir, elegan peçete seçimleri ile masanın görselliği zenginleştirilebilir, şık ve eğlenceli sunumlara sahip ikramlıklarla davet masasına enerji katılabilir. Baby shower pastası, parti süsünün belki de en zengin öğesidir. Genellikle şeker hamurundan yapılmış, eğlenceli ve konsepte uygun görsel öğelerle zenginleştirilmiş lezzetli bir parti pastası, baby shower partisinin olmazsa olmazları arasındadır.

Baby Shower Partisinde Ne Hediye Alınır?


Baby shower partisinde ne hediye alınır sorusu, baby shower partisi davetlileri için cevaplanması gereken en önemli sorulardan biridir. Zira alınacak hediyenin ihtiyacı karşılayan bir hediye olması amaçlanır. Kıyafetten hijyenik bakım ürünlerine, oyuncaktan seyahat ürünlerine bir bebeğin ihtiyacı olan yüzlerce ürün vardır. Bu yüzden baby shower ne hediye alınır, sorusunun cevabı için uzun bir liste yapılabilir.

- Öncelikle bebeğin neye ihtiyacının olduğunun bilinmesi gerekir. Doğumun gerçekleşeceği mevsime uygun bir kıyafet seçimi yapılabilir.

- İkili, dörtlü alt-üst takımlar, battaniye, mont ya da ceket gibi dış giyim ürünleri tercih edilebilir.

- Ayakkabı, çorap, patik gibi aksesuarlardan oluşan bir paket hazırlanabilir.

- Emzik, biberon, anne sütü sağma makinesi gibi gıdaya dair ürünler ya da ateş ölçer, telsiz, akıllı bebek kamerası gibi çeşitli cihazlar hediye olarak alınabilir.

- Bebeğin doğum sonrası ilk aylarla severek kullanacağı diş kaşıyıcılar, bez kitaplar, banyo ve puset oyuncakları, çıngıraklar, oyun halısı gibi gelişimi destekleyen oyuncaklar hediye olarak sunulabilir.

- Bebek arabası, oto koltuk ya da kanguru gibi seyahat ürünleri de hediye olarak değerlendirilebilir.

- Doğum sonrası ilk günlere yönelik ihtiyaç giderme odaklı bir hediye tercih edilecekse bez, yeni doğan ıslak mendili, bebek temizleme pamuğu, pişik kremi, losyon, bebe yağı gibi bakım ürünleri de tercih edilebilir.

- Bebek dışında doğum odaklı hediyeler de tercih edilebilir. Örneğin hastane odası süslemeleri için destek olunabilir ya da annenin doğum ve bakımı için gerek duyabileceği ürünler hediye olarak seçilebilir.

- Annenin doğum sonrasında giyeceği kıyafetler ve çeşitli bakım ürünleri de baby shower hediyesi olarak değerlendirilebilir.