Bebeğinize kitap okumayı sevdirmek | Uni Baby
17.02.2019 00:00:007 DK Okuma Süresi

Bebeğinize kitap okumayı sevdirmek

Anne rahmine düşen canlı hücre çok hızlı bir şekilde bölünerek ürer ve bu gelişim hayat boyu devam eder.

Bebeklik döneminde kitap okumanın bebeğin beyin ve motor gelişimine katkısı nasıldır?


Anne rahmine düşen canlı hücre çok hızlı bir şekilde bölünerek ürer ve bu gelişim hayat boyu devam eder. Bu gelişim bebeklerde çok hızlı olurken yaşlanma evrelerinde yavaşlık gösterir. Özellikle beyin gelişimi doğum anından bebeklik dönemine kadar çok hızlı bir gelişim gösterir. Bebeklerdeki beyin gelişimini en yüksek seviyede tutmak, nöronlar ve sinir hücreleri arasındaki bağlantıları güçlendirmek için erken dönemde bebekleri kitaplara alıştırmak çok önemlidir. Erkenden bebeklere kitap okumak onların dil gelişimini, sosyal-duygusal gelişimini pozitif yönde etkileyecektir. Bunlara ek olarak bebeğin eline kitap vermek, sayfalara dokunmasını sağlamak, motor gelişimine de büyük katkı sağlar. Ayrıca bebeklik döneminden itibaren kitap okumak, ebeveyn ve bebek arasındaki bağlanmayı da güçlendirir.

Bebeklere kitap alıştırma yolları nelerdir?


Bebeklere kitapları tanıtırken ilk yapılması gereken kitap okuma aktivitesini hem bebeğiniz hem de kendiniz için eğlenceli hale getirmektir. Eğer bebeğiniz kitaplara karşı pozitif duygular geliştirirse diğer materyalleri görmek için de heyecan duyacaktır. Bebeklerin dikkat süreleri kısa olduğundan ikinci olarak yapılması gereken okuma süresini çok uzun tutmamaktır. Her sayfayı okumak yerine sayfadaki ana renk ve şekli tanıtmak, yazıları bebeğinizin duyacağı şekilde hecelemek yeterli olacaktır. Bebekleri kitaplara alıştırmak için yapılması gereken üçüncü adım ise kitap okumaya günlük rutinler içerisinde yer vermektir. Bebeğinizi kitaplara alıştırmak ve kitapları onlara tanıtmak için ideal zamanlar; yemek vakitleri, gün sonu, banyo zamanı ve uyku öncesi olabilir.

Bebek kitaplarını seçerken nelere dikkat edilmelidir?


Yeni doğanların ve bebeklerin görsel, işitsel ve dokunsal gelişimleri bir süreçten oluşmaktadır. Bu sebeple kitap seçerken bu gelişim süreçlerini bilerek seçmek bebeğin gelişim aşamasına uyumlu olup, bir sonraki seviyeye uygun bir biçimde geçmek açısından önem taşımaktadır.

Yenidoğan bebeklere alınması gereken kitapların özellikleri nasıl olmalıdır?


Yenidoğanlara kitap seçerken renklerin yüksek kontrastta olmasına dikkat edilmelidir yani sayfadaki renklerin koyu ve kendini belli eden renkler olması yeni doğanın renkleri görüp ayırt etmesi açısından önemlidir. İkinci olarak, yeni doğanların annelerinin seslerini dinlemesi onların dil gelişimleri açısından çok faydalıdır bu sebeple yeni doğanlar için seçilen kitapların basit hecelemeler ve ritimler içermesi dil gelişimi açısından çok önemlidir.

6-12 aylık bebeklere alınması gereken kitapların özellikleri nasıl olmalıdır?


6. aydan sonra bebekler kitap okuma sürecine aktif olarak katılmaya başlar. Bu süreçte bebekler çiğnemeye, göstermeye ve agulamaya başlar. Kalın kartondan yapılmış, sivri uçlu olmayan kitaplar bebeğin keşfedip eğlenmesi açısından önemlidir. Bunlara ek olarak bu yaştaki bebeklere aktivite içeren kitaplar almak gelişimleri açısından önem arz etmektedir. Örnek olarak, yumuşak ve tüylü objeli, ce-ee oyunlarını içeren ve içinde gizli sürprizler barındıran kitaplar çocuğun keşfetmesi açısından önemlidir.

Yeni yürümeye başlayan bebeklere alınması gereken kitapların özellikleri nasıl olmalıdır?


Yeni yürümeye başlayan çocuklarla basit temalar içeren ve onları konuşmaya teşvik eden aktiviteler yapılmalıdır. Bu sebeple seçilen kitapların bol resimli olması, hayvanları tanıtması, çocuğun favori karakterlerini, renklerini, objelerini içermesi ve çocuğu konuşmaya ve anlamaya yönlendirmesi açısından önemlidir.

1.5-3 yaş arası çocuklara alınması gereken kitapların özellikleri nasıl olmalıdır?


Yeni doğan ve 6-12 ay arası bebeklere alınan kitaplar genellikle çocuğun ellerini, ağzını kısaca kendi vücudunu kullanarak keşfetmesini sağlayan kitaplardır ve çocuğun fiziksel ve bilişsel gelişimi açısından çok önemlidir. 18-36 ay arası bebeklere eğitsel içerikler taşıyan kitaplar da verilmeye başlanabilir. Bu kitaplar genellikle ana renkler, basit şekiller, 1,2 ve 3 rakamlarını ve A, B, C harflerini içeren bebeği saymaya yönelten ve renkleri, basit şekilleri ve rakamları öğrenmeye başlamasını amaçlayan basit kitaplar olmalıdır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler