Bebeğinizle evde ilk 6 ay neler yapabilirsiniz? | Uni Baby
12.03.2019 00:00:004 DK Okuma Süresi

Bebeğinizle evde ilk 6 ay neler yapabilirsiniz?

Yenidoğan dönemi hem bebek hem de anne-baba için alışma dönemi olduğundan biraz daha yorucu geçmektedir.

Bebeğinizle evde ilk 6 ay neler yapabilirsiniz?


Yenidoğan dönemi hem bebek hem de anne-baba için alışma dönemi olduğundan biraz daha yorucu geçmektedir.
Bebeğiniz sizleri ve dünyayı tanıma çabasındayken, siz de dünyaya getirdiğiniz büyüleyici varlığın kişilik ve mizacını anlamaya ve gelişimine yardımcı olmaya çabalarsınız.

Bebeğinizin ihtiyacı güvende hissetmek, doymak ve temizlenmek. Tüm bunların da anahtarı anne olarak sizde mevcut!
Bu süreçte ona destek olmak için, kokunuzu alabileceği şekilde bolca kucağınızda tutmalı ve mümkünse emzirmelisiniz. Bebeğinizin sizden başka hiç bir ihtiyacı yok! Çevrenizden gelen “çok kucağa alıştırma, şımartma” gibi söylemleri duymazdan gelebilirsiniz! Babanın önemli bir görevi ise ev içinde olan tüm karmaşayı yöneterek size bebeğinizle geçireceğiniz anları yaratmaktır.

Bebeğiniz ile kuracağınız iletişim ile birbirinize çok sıkı bir bağ kuracaksınız. Bebekler kendilerini genelde ağlayarak ifade ederler ama her ağlama farklı bir anlam ifade edebilmektedir. Bebeğinize alışma döneminde onunla konuşarak ve tepkilerini ölçerek neye ihtiyacı olduğunu anlayabilir ve böylelikle daha huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Anne ve babaların önem vermeleri gereken bir konu; bebekleri ile birlikte kaliteli zaman geçirmeleri olmalıdır. Özellikle ilk dört senelik süreçte bebeğinize tüm hayatı boyunca kullanacağı bazı özellikleri kazandırmak için kullanabileceğiniz bir dönemdir.

Kaliteli zaman geçirmek önemli


Devamlı sohbet edebilirsiniz, her cismi ona anlatın, günü özetleyin. Anlamadığını düşünebilirsiniz ama siz konuştukça o gelişecektir. Konuşmayı aralarda şarkı söyleme şekline getirerek, hem bebeğinizin keyif almasını ve hem de ritm duygusu ile beyin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz. Yorgun hissediyorsanız, çok hızlı olmayan ritmde bir müzik açarak birlikte dinlemeniz de keyifli zaman geçirmenize yarayacaktır.

Bebeğiniz ilk doğduğunda renk tonlarını fark edemeyecektir. Bu sebeple daha ziyade siyah beyaz şekillerden oluşan kağıt parçaları hazırlayarak yatağının üzerine asabilir ve onları incelemesini sağlayarak, yorumlar yapabilirsiniz.

İlerleyen aylarda bebeğinizin çıkardığı sesleri, yaptığı hareketleri oyunla birlikte taklit ederek ona gösterebilirsiniz. Bir yandan çok eğlenceli vakit geçirirken, kendini gözlemleme şansı elde edecektir. Karşılığında da size taklit edecek farklı davranışlar üretmeye ve de yaratıcılığını geliştirmeye başlayacaktır.

Bebeğinizi kucağınıza alarak, ona bedenindeki parçaları tanıtabilirsiniz. Önce kendi burnunuzu gösterip, sonra onunkine dokunabilirsiniz ve bunu eğlenceli bir hale getirebilirseniz kendini tanımaya yönelecektir.

Siz de bebeğinizle nasıl keyifli zaman geçirdiğinizi yorum olarak paylaşarak, bu yazımızı okuyan yeni doğum yapmış annelerimize tecrübelerinizi aktarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Ürünler