Bebek Beşiği Nasıl Seçilir? - Uni Baby
bebek beşiği
22.09.2020 00:00:00

Bebek Beşiği Nasıl Seçilir?

Bebek beşiği nasıl seçilir, bebek karyolası alırken nelere dikkat etmek gerekir ya da kendi sallanan beşikler bebeğin uykusunu getirir mi? Cevaplar burada!

Bebeğiniz en kıymetli varlığınız. Onun sağlığı şüphesiz sizin en hassas noktanız. Bebeğinizin sağlığı, rahat ve huzurlu bir şekilde uyuması, elbette ki sizin için büyük önem taşıyor. Özellikle yeni doğan bebeklerde uyku düzenine önem verilmesi gerekir. Bu yüzden onun için en sağlıklı beşiği seçerken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bebek beşiği seçerken güvenlik, konfor, taşınabilirlik gibi dikkat edilmesi gereken birçok noktayı göz önünde bulundurmalısınız. Seçtiğiniz ürünlerin kalitesi, hangi maddelerden üretildiği gibi ayrıntıları mutlaka düşünmelisiniz.

Portatif beşik neden önem taşıyor?


Anneler genellikle bebeğini her an yanında görmek, onun güvenliğini sağlamak ister. Bu yüzden bebeğinizi sürekli gözetim altında tutmak istiyorsanız anne yanı beşik veya portatif beşik kullanabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin karyolasının devrilme ihtimaline karşı önlem alabilirsiniz. Devrilme, düşme gibi olasılıkları en aza indirmenin en kolay yolu anne yanı beşik kullanmaktır. Özellikle yeni doğan bebeğinizi geceleri koruma altına almak istersiniz. Sizinle yatması sakıncalı olacağı için anne yanı beşik sayesinde bebeğinizle beraber uyuyabilirsiniz. Bebeğinizin yalnız kalmaması ve güvenliği için tekerlekli park yatak tercih edebilirsiniz.

Katlanabilir park yatağınızı aracınıza yerleştirilerek bebeğinizi tatilde de rahat ettiği yatakta uyutabilirsiniz. Portatif beşik sayesinde, evin her köşesinde hatta mutfakta bile bebeğinizle beraber olabilir, onu zararlı etmenlerden koruyabilirsiniz. Ayrıca bebeğiniz her ağladığında da yanında olabilirsiniz.

Park yatak alırken nelere dikkat edilmesi gerekiyor?


Park yatakların özellikle bebek bekleyen anne-babaların alışveriş listesinde birinci sırada olması gerekiyor. Park yatak alırken fiyatı kadar kullanışlı olmasını da düşünmelisiniz. Park yatak kullanarak 0-3 yaş arası bebeğiniz için vazgeçilmez bir ortam hazırlayabilirsiniz. Kolay açılıp kapanan, tekerlekli modeller kullanabilirsiniz. Çift kademeli park yataklar, beşiğe gerek kalmadan bebeğinizin birçok evresinde yardımcınız olabilir. Park beşiklerin çok amaçlı olduğu kadar kolay temizlenen modelleri de bulunuyor. Bebeğinizi daha rahat görmeniz açısından şeffaf modeller kullanarak yaşamınızı kolaylaştırabilirsiniz.

Kendi sallanan beşiğin uyku kalitesi açısından önemi nedir?


Bebeğinizin uyku kalitesi en az beslenmesi kadar önem taşıyor. Bebeğinizin uykuya dalması çoğu zaman sorun olabilir. Bu gibi durumlarda kendi sallanan beşik kullanarak uyumasını kolaylaştırabilirsiniz. Düzenli uykuya ancak uygun beşik kullanarak ulaşabilirsiniz. Yüzyıllardır süre gelen bir gerçek var ki o da bebekler sallanarak daha çabuk uyurlar. Ama bebeğinizi uyuturken sizin de enerjinizi boşa harcamamanız gerekir. Bu yüzden sizin ve bebeğinizin sağlığı için kendi sallanan beşik kullanabilirsiniz.

Kendi sallanan beşik kullanımı bebeğinizi uyuturken daha az yorulmanıza neden olabilir. Unutmamalısınız ki sizin sağlığınız ve uyku kaliteniz de en az bebeğinizin uykusu kadar önemlidir. Kendi sallanan beşik sayesinde hem kendiniz rahat edersiniz hem de bebeğinizi rahatça uyutmuş olursunuz.

Bebeğiniz için en doğru bebek karyolası nasıl olmalı?


- Bebek karyolası seçimi bebeğinizin sağlığı ve uyku düzeni için oldukça önem taşıyor. Bebeğinizin rahat etmesi için doğru ölçülerde bir karyola seçmelisiniz.

- Bebeğinizin doğru ve rahat hareket etmesi için, çok büyük veya çok küçük olmayan, doğru ölçülerde bir bebek karyolası seçmelisiniz.

- Bebek karyolası seçerken önemli bir diğer husus doğal ürünlerden elde edilmiş olmasıdır. Bebek karyolası seçerken plastik ve kimyasal boyalar kullanılmış ürünlerin yerine, ahşap malzemelerden üretilmiş olanları tercih etmelisiniz.

- Bebeğinizin rahatlığı için yatak seçimine de dikkat etmelisiniz. Esnek ve çok yumuşak olmayan, vücut uyumu açısından düz ama sert olmayan bir yatak seçmelisiniz.

- Kanserojen madde içermeyen ürünler tercih etmelisiniz.

- Bebeğinizin yatağının içinde fazla yastık ve oyuncak bulundurmayarak rahat hareket etmesini sağlamalısınız.