Kanguru Seçimi Nasıl Yapılır? - Uni Baby
bebek kanguru seçimi
25.09.2020 00:00:00

Kanguru Seçimi Nasıl Yapılır?

Bebek taşıma kangurusu nedir, nasıl kullanılır merak ediyor ve püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız bu makale tam size göre!

Bebeğinizi taşıma amacıyla tercih edebileceğiniz en konforlu ürünlerden biri kangurudur. Kanguru bebek taşıyıcı modellerinden hangisini tercih etmenizi gerektiğine ve bu ürünleri nasıl kullanacağınıza dair bir rehber hazırladık. En kullanışlı kanguru modellerinin hangileri olduğunu öğrenmek ister misiniz?

Bebek taşıma kangurusu nedir?


Bebek taşımak için kanguru tasarımları sıklıkla tercih edilir. Bu ürünler, kanguruların yavrularını taşımalarından ilham alarak tasarlanmış ve bu nedenle bu ismi almışlardır. Kangurular, bebeğinizi ekstra efor sarf etmeden kendinize yakın pozisyonda konforlu bir şekilde taşımanızı sağlayan ürünlerdir.

Bebek taşıyıcıları özellikle şehir hayatında büyük avantajlar sunar. Toplu taşıma kullanarak seyahat ederken hem bebeğinizi hem de bebek arabası ve diğer eşyaları taşımak oldukça zordur. Bu durumda bebek taşıyıcı ürünlerden yararlanarak iki elinizi rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Bebeğinizin güvenliğini sağlayarak seyahat edebilirsiniz. Günlük işlerinizi yaparken de bebeğinizi kanguru modelleri ile güvenle taşımanız mümkündür.

Kanguru bebek taşıyıcı zararlı mıdır?


Kanguru taşıma ürünlerinin bebeğin psikolojik gelişimi açısından olumlu etkilere sahip olduğu pek çok uzman tarafından savunulur. Bebeğin anneyle doğrudan temas etmesini sağlayan bu ürünler, özellikle de yeni doğanlarda güven duygusun pekişmesine yardımcı olur. Anne ile göz teması kurarak taşınan bebek belli bir olgunluğa ulaştıktan sonra ters yönlü de oturtulabilir. Böylece annesine duyduğu güvenle birlikte çevresini gözlemlemeye başlayabilir. Çift yönlü kanguru tasarımlarını tercih ederek bebeğinizi sırtınızda taşıyabilirsiniz.

Bebeğiniz kanguruyu ne kadar süre kullanabilir?


Kanguru kullanma standartlarına göre 18 kilo ya da 4 yaş sınırı bulunur. Ancak 3-4 yaş çocuklar genellikle kanguruda durmak istemezler. Kanguruda durmaktan rahatsız olmayan bebekler ise belirtilen yaş veya kilo sınırına göre bu ürünü rahatlıkla kullanabilirler.

Bebek kangurusu seçiminde püf noktalar nelerdir?


Sizin için en kullanışlı kanguru modeline ulaşmak için ürünleri deneyerek satın alabilirsiniz. Bebeğinizin güvenliği ve sağlıklı gelişimi için dikkat etmeniz bazı püf noktalar da mevcuttur. Bebek kangurusu seçiminizde şu kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmalısınız:

-Ürünün beli destekleyen bölümü bebek ergonomisine uygun olmalıdır.

- Sağlıklı materyallerden üretilmiş kanguru tasarımları tercih edilmelidir.

- Kanguruda kullanılan kumaşlar nefes alabilen özellikte olmalı ve bebeğin terlemesine engel olmalıdır.

-Bebek taşıyıcı kanguru askılarının ergonomik tasarıma sahip olması önemlidir. Kanguru, annenin boyun, omuz ve bel kısmına yüklenen ağırlığı dengeli dağıtmalıdır.

- 6. aydan itibaren tercih edilecek bebek taşıyıcılar, alt destek aparatı bulundurmalıdır.

- Kalça Çıkığı Enstitüsü onaylı bebek kanguruları yenidoğan bebekler için idealdir.

- Bebek taşıyıcının baş desteği bulundurması gerekir.

- Kanguru, bebeğin vücudunun şeklini almalı ve boyun desteği sağlamalıdır. Bebeğin bacaklarını aşağı sarkıtmak yerine destekleyerek tutmalıdır. Bebeğin elleri çok yukarıda kalmamalıdır.

- Kangurunun bebeği sıkı bir şekilde tutması gerekir. Çünkü bebeğin sallanması sağlığı açısından olumsuz etkiler yaratabilir.

- Bebeğin doğal pozisyonunu alabilecek ergonomik materyallerden üretilmiş ürünler tercih edilmelidir. Bu tasarımlar bebeğinizin sağlıklı omurga gelişimini destekler.

Bebek taşıma kangurusu nasıl kullanılır?


Bebek kangurusunu kullanırken belli adımlara dikkat etmeniz gerekir. Bu adımları doğru bir şekilde uyguladığınızda ürünü ergonomik bir şekilde kullanabilirsiniz:

- İlk önce bebek taşıma kangurusunun bel kısmını takmalısınız.

- Bebeği kangurunun içerisine oturtup kol kısımlarını omzunuza yerleştirmelisiniz.

- Ürünün arka kısmında bulunan klipsi kapatmalısınız.

- Bebek taşıma kangurusundaki baş desteği bandından yararlanarak bebeğin kafasının geriye düşmesine engel olabilirsiniz.

- Askı aparatlarını bebeğinizin rahat edeceği pozisyona getirmek için kısaltıp uzatabilirsiniz.

- Ürünü ayna karşısında takarak daha kolay ayarlayabilirsiniz.