Bebek Liderliğinde Beslenme (BLW) Nedir? | Uni Baby
4.03.2022 00:00:004 DK Okuma Süresi

Bebek Liderliğinde Beslenme (BLW) Nedir?

Bebek liderliğinde beslenme (BLW), bebeğin kendi kendine beslenmesini sağlamaya yönelik beslenme şeklidir. Bu yöntem hakkında detaylı bilgiler Uni Baby'de!

Bebekler doğdukları andan itibaren özenli bir bakıma ve beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Ebeveynler, bebeklerin bakımları ve beslenmeleri konusunda çeşitli arayışlar içerisine girebilir ve beslenme konusu kimi zaman ebeveynler ve bebekler için çok stresli olabilir. Özellikle bebeklerin ek gıdaya başladıkları sürede yeni ve farklı metodlar denenmek istenebilir.

Bebeklerin beslenmesi konusunda birçok yöntem vardır. Bebek liderliğinde beslenme (BLW) son zamanlarda oldukça popüler olan ve ebeveynler tarafından olumlu etkileri sıkça görülen bir beslenme çeşididir. Bebeğin gelişiminde ve büyümesinde oldukça olumlu etkiler sağlayan bu yöntemde bebek kendi kendine iştah kontrolünü öğrenir. Blw nedir, bu yöntemle bebekler nasıl beslenmeli gibi merak edilen soruların en temel yanıtları için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Bebek Liderliğinde Beslenme Yöntemi Nasıl Yapılır


Blw yöntemi nedir sorusu ebeveynler tarafından cevabı oldukça merak edilen bir sorudur. BLW, geleneksel bebek besleme şekli olan yiyeceklerin püre haline getirilip bebeğe kaşıkla yedirilmesi yönteminin aksidir. Bebeğin kendi kendine beslenmesini sağlamaya yönelik beslenme şeklidir; diye basitçe yanıtlanabilir blw beslenme nedir sorusu.

Meyveler ve sebzeler bebeklerin elleriyle kavrayabileceği küçük ve uzun parçalar halinde bebeğe sunulur. Bebek yiyeceklere dokunarak yapılarını keşfeder, kokularını alır, tatlarını alır ve tercih ederse kendi kendine yer. Bu süreç, bebeğin hangi gıdaları sevdiğini hangilerini sevmediğini anlamanızda çok büyük bir kolaylık sağlar.

Buharda yumuşatılmış havuç, patates, brokoli gibi sebzeler, armut ve elma gibi sulu meyveler BLW beslenme yönteminde tercih edilebilecek gıda çeşitleridir. Bebeğin bu gıdaları kolaylıkla kavraması ve yiyebilmesi için uygun boyutlara bölmek gerekir.

Bebeklerin kendi başına yemek yiyebilmelerini sağlayan bu yöntemde, beslenme vakti için özel bir zaman yaratmak yerine, aile yemeklerinde yer alabilmeleri hem ebeveynler için kolaylık sağlar hem de bebeğin sosyal ve bilişsel gelişimini destekler.

Aile yemeklerinde bebeğin bulunması, dışarıda bir restoranda ailecek yenilecek bir makanda da ebeveynlere kolaylık sağlar. Çünkü Blw beslenme yöntemiyle yiyecekleri tanıyan bebek bu ortama kolaylıkla adapte olur ve bu ortamda kendini huzursuz hissetmez.

6 aylıktan itibaren anne sütü ya da mama dışında ek gıdaya geçilmesiyle bu yöntem uygulanmaya başlanabilir. Ek gıdaya geçişte katı gıdaların sunulması çiğneme ve yutma için güçlü oral motorun gelişimini başlatır ve güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede gün geçtikçe bebekler dillerini istemli olarak hareket ettirmeyi, çiğnemeyi ve ısırmayı öğrenirler.

Gıdaların tek tek verilmesi ise bir alerjik reaksiyon gösterdiğinde alerjinin sebep olduğu yiyeceğin tespitini kolaylıkla sağlamaya yardımcı olur. Bu yöntemle bebeklerin yemek yeme süreçleri çok daha kolay, daha az yorucu ve keyifli bir hale dönüşür. Bu yöntemin olumlu etkilerinden birisi de kavanoz mamalara ya da bebekler için çeşitli özel karışımlara ihtiyaç duyulmamasıdır. Blw beslenme yönteminin temel ilkeleri şunlardır;

- Ek gıdaya geçildiği andan itibaren bebeğe çeşitli besleyici yiyeceklerden ne yiyeceğini seçmesine izin verilir.

- Bebek liderliğinde beslenme yönteminde yiyecekler çeşitli şekillerde ve farklı boyutlarda sunulur.

- Bebeğin reddettiği yiyecekler ilerleyen zamanlarda tekrar sunulabilir.

- Ne kadar yiyeceğine bebek kendisi karar verir.

- Bebek, verilen yiyecekleri ebeveynlerinin de yediğini görmelidir. Böylece verilen yiyeceği reddetme ihtimali azalır.

- Tercihen yemeklerle birlikte su yudumları verilebilir.

- Yiyecekler yumuşak olmalıdır. Sert sebzeler daha yumuşak olması için buharda hafifçe pişirilerek verilebilir.

- Bebeğin elle tutamayacağı yoğurt gibi yiyecekler ise bir kaşık ile birlikte verilebilir. Böylece bebek kaşık kullanımını da öğrenmeye başlar.

- Bebek ailesinin yediği yiyecekleri yer böylece özel bir tarif hazırlamaya gerek kalmaz.

BLW Kaçıncı Ayda Başlar?


BLW kaçıncı ayda başlar sorusu için bebeklerin ek gıdaya başlama zamanları farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak 6. aydan itibaren anne sütü ya da mama dışındaki gıdalara başlanabilir. Bebek liderliğinde beslenme, dik bir şekilde oturabilen, nesnelere kolaylıkla uzanabilen ve cisimleri sıkı bir şekilde kavrayabilen ve dişleri çıkmaya başlayan bebekler için oldukça uygulanabilir bir beslenme metodudur. Blw hangi ayda başlanır, sorusu için de ebeveynler, bebeğin bu becerilerine göre karar verebilir.

İlk aşamalarda kavrayabildiği gıdaların tadına bakmaktan çok onları mama sandalyesinin dışına atmayı tercih edebilir ve bu süreç oldukça sabır gerektiren bir süreçtir. Yani bu yönteme başlayacaksanız ilk haftalarda etrafın kirlenmesini göze almalısınız.

Ek gıdaya geçiş sürecine karar vermek için bir sağlık çalışanına danışılmalıdır. Anne sütüyle beslenen bebeğin ek gıdaya başlayabildiği dönemde temel gıda anne sütü olmaya devam eder. Bebeğin çeşitli sebze ve meyveleri tanıması için kullanılan bu yöntemde, bebek ne çok aç ne de çok tok olmalıdır. Bebek temel besinini aldıktan 1,5 - 2 saat kadar sonra BLW bebek liderliğinde beslenme yöntemi uygulanabilir.

Bebeklerin emme, yutma ve nefes alma dışındaki ısırma gibi oral motor becerilerinin gelişmesiyle birlikte çiğneyebileceği gıdalara geçiş yapılabilir. Ek gıdaya başlama süreci kademeli ve zamana yayılan bir süreçtir. Bu yöntem çiğneme ve yutma becerilerinin aşamalı olarak gelişmesine yardımcı olur.

Bebeklerin en iyi öğrenme yöntemi başkalarını izleyerek öğrenme olduğu için bu yöntemde önerilen aileyle birlikte yemek yeme, tek başına beslenme ihtiyacını giderme sürecinde en etkili yoldur. Bu süreçte anne sütünü kademeli olarak ya da tamamen kesmek yöntemin bebekte ne kadar etkili olduğuna ve ebeveynlerin tercihine göre değişebilir. Kendi kendine beslenme ayrıca, bebek tüm yiyecekleri kendi eliyle kavradığı ve tadına bakmak için ağzına götürdüğü için el ve göz koordinasyonu gibi hayati motor becerilerine de oldukça olumlu etki sağlar.

Ebeveynler için bebeğe yemek yedirme süreci kimi zaman gergin ve yorucu olabilir. Geleneksel yöntemlerle yani püre haline getirilmiş yiyecekle bir kaşık yardımıyla bebeğe yedirildiğinde bebek kolaylıkla bunu reddedebilir. Ağzını açmayabilir ya da yiyeceği geri tükürmeyi tercih edebilir.

Blw beslenme yöntemiyle beslenmek çocuğun daha özgür karar verebilmesi ve yemek zamanlarının herkes için daha stressiz geçmesine yardımcı olur. Çünkü bebek önüne konulan çeşitli yiyeceklerden istediğini seçer ve tanımaya çalışır. Tadını beğendiği yiyeceği ise yer.

BLW'de Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Geleneksel beslenme yönteminde olduğu gibi BLW bebek liderliğinde beslenme yönteminde de bebeklerin sağlığını korumaya ve oluşabilecek tehlikeleri önlemeye yönelik birçok önlem vardır.

- Destekleyici ve emniyetli bir mama sandalyesinde bebeğin dik bir şekilde oturması gerekir.

- Boğulma tehlikesi yaşamaya neden olacak üzüm, çeri domates gibi küçük yiyeceklerden kaçınılması ya da ebeveynin sıkı gözetimi ile vermek gerekebilir.

- Yiyecekler çok küçük ya da çok büyük parçalar halinde olmamalıdır.

- Ebeveynlerin bu yöntemde sabırlı olması önemlidir çünkü asıl amaç bebeğin doymasından çok yiyeceklere dokunması, tatlarına bakarak onları tanımasıdır.

- Bebek çok aç ya da huzursuz olmamalıdır, bu durum süreci olumsuz etkileyebilir.

- BLW bebek liderliğinde beslenme yönteminde çok sert ya da çok yumuşak yiyeceklerden ilk aşamada kaçınılmalıdır.

- Bebeğinizi boğulma riskine karşı sürekli kontrol etmeniz ve gözlemlemeniz gerekmektedir.

- Çatal ve kaşık kullanımı için acele edilmemelidir, bebeğin eliyle dokunarak yiyecekleri tanıması çok daha önemli ve keyifli bir süreçtir.

- BLW bebek liderliğinde beslenme yönteminde yiyecekler bebeğin rahat uzanabileceği bir tepsi ya da tabak içinde verilmelidir.

- Kızartılmış gıdalardan kaçınılmalı buharda pişirme, haşlama ya da fırınlama gibi daha sağlıklı yöntemler tercih edilmelidir.

- Bebeğin deneyeceği gıdalar bebeğin kaç aylık olduğuna göre özenle seçilmelidir.

- İlk aşamalarda alerjik reaksiyon gösterme özelliği fazla olan meyve ve sebzelerden kaçınılmalıdır.

- Bebek liderliğinde beslenme yönteminde bebeğin önüne çok fazla çeşit gıda konulmamalıdır.