Bebek Masajı Türleri Ve Faydaları - Uni Baby
Bebek Masajı Türleri Ve Faydaları
30.03.2021 00:00:006 DK Okuma Süresi

Bebek Masajı Türleri Ve Faydaları

Bebek masajı, bebeklerde gaz masajı, bebeklerde kaka masajı ve yeni doğan bebek masajı hakkında bilgilenmek için yazımıza göz atın.

Bebek masajı, bebeklerde gaz masajı, bebeklerde kaka masajı ve yeni doğan bebek masajı birçok anne ve baba tarafından merak edilen konular arasındadır. Birçok aile bu alanlara dair sorularını uzmanlara yöneltmektedir. Aşağıdaki yazıyı okuyarak bu alanlar üzerine bilgi sahibi olabilirsiniz.

Uzun dönemli bebeğinizin geçmeyen ağrıları varsa doktorunuza başvurmayı ihmal etmemelisiniz. Ek olarak bebeğinize masaj yapmak istiyor olabilirsiniz. Bebek masajı yapmanın faydalarını bu yazıdan öğrenebilirsiniz ancak bebeğinize masaj yapmadan önce bebek masajı üzerine bir eğitim almanız önerilmektedir. Bu şekilde bebeğiniz için en sağlıklı masajının hangisi olduğunu, hangi zamanlarda ne tarz bir masaj yapmanız gerektiğini ve bebek masajının nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Bebek masajı yapmak, pek çok farklı alanda bebeğe yararlı bir masajdır. Bebeğe masaj yapmak; bebeğin fiziksel gelişimi, uyku problemleri, gaz problemleri gibi birçok alanda yarar sağlamaktadır. Bu alanlarda pozitif bir etkiye sahip olmasının yanında bebeğin duygusal gelişimi açısından da çok yararlı olduğu bilinmektedir. Bebek masajı ebeveynlerin bebekle olan fiziksel temasını arttırır. Bebekle fiziksel temasın artmasıyla birlikte bebekte sevgi ve şefkat hislerini uyandırılır ve bebeğin ebeveynleriyle güvenli bir bağ geliştirmesine yardımcı olur.

Bebeklerin kemik ve kasları çok hassas olduğundan masajın nasıl uygulandığı çok önemlidir. Bebek masajı rastgele bir şekilde uygulanmamalı, öncesinde iyice araştırılmalı, hatta gerekirse ilgili eğitimler alınmalıdır. Bebeğe herhangi bir zarar vermemek açısından ani ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Bebeklerin cildi çok hassas olduğundan masajı uygularken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de hijyen olmalıdır. Masaja başlamadan önce ellerin temiz ve tırnakların kısa olması önemlidir. Bebeğin cildine olası bir tahrişten kaçınmak için de takıların çıkarılması tavsiye edilir.

Masaj uygulanacak ortam, dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. Ortamın; bebeğin rahat edeceği bir oda sıcaklığında olmasına dikkat edilmelidir. Masaja başlamadan önce elleri birbirine sürterek ısıtmak bebeğin daha rahat etmesini ve masajın daha etkili olmasını sağlayabilir. Bebeğin güvenli en önemli hususlardan birisi olduğu için masaj sırasında kayıp düşmemesine dikkat edilmelidir. Bebek hareket ettiğinde ona zarar verebilecek eşyaların masaj yapılan yere yakın olmamasına özen gösterilmelidir.

Bebeklerde Masaj Ne Zaman Yapılır?


Bebek masajının ne olduğu ve hangi şartlar altında yapılması gerektiği öğrenildikten sonra bebeklerde masaj ne zaman yapılır sorusu akıllara gelmektedir. Bebek masajı yapılırken ne zaman yapıldığına dikkat etmek gerekmektedir. Düzenli bir şekilde bebek masajı yapmak birçok açıdan faydalıdır. Bu sebeple bebek masajı, her gün yapılmalıdır. Bebeğin aç olmadığı zamanlarda yapılmasına dikkat edilmelidir. Özellikle bebeği besledikten bir veya bir buçuk saat sonrasında yapmaktır. Bebeğin sakin ve huzurlu olduğu zamanlar masaja en uygun zamanlardan sayılır. Bebeğin stres altında olmamasına özen gösterilmelidir. Fiziksel bir ihtiyacı varsa karşılandığından ve ihmal edilmediğinden emin olunmalıdır. Fiziksel bir teması karşılanmayan bir bebek için masaj yapmak pek de yararlı olmayabilir. Bu sebeple ilk olarak ihtiyaçlarının ihmal edilmediği mesajı bebeğe verildikten sonra onun daha rahat bir ortamda var olabilmesi için çabalandığının göstergesi olarak bebek masajı yapılabilir.

Bebek Masaj Türleri Nelerdir?


Bebek masajı veya yeni doğan bebek masajı türleri farklı alanlara ayrılmaktadır. Hangi zamanlarda ne mesajı yapacağınızı bilmek hedef odaklı gitmenize yardımcı olacaktır. Kollar için, bacaklar için, karın için, sırt için ve yüz için olmak üzere beşe ayrılabilmektedir. Bebek masajı aşağıda yazıldığı şekilde uygulanabilmektedir ancak bebeğinizin zarar görmemesi için bebek masajı veya yeni doğan masajının nasıl yapıldığını içeren bir eğitim almanız faydalı olacaktır.

Kol için bebek masajı: Bebeğin kolları teker teker bilekten omuza olacak şekilde sıvazlanır. Daha sonra bebeğin parmakları, avuç içi ve ellerinin üstü sıvazlanır. Son olarak bebeğin kolları yukarıdan aşağı dairesel hareketlerle ovalanır.

Bacak için bebek masajı: Bebeğin bacağı yukarı kaldırılarak tutulur ve kalçadan bileğe olacak şekilde ovalanır. Hareket bacakta yukarı aşağı olacak şekilde de devam ettirilebilir. Bu masaj sayesinde bebeklerde kaka masajı da gerçekleştirilmiş sayılır.

Karın için bebek masajı: Bebeklerde gaz masajı birçok ailenin merak ettiği konulardandır çünkü pek çok aile bebeklerinin gazının olmasından şikayetçidir. Bebeklerde gaz masajı için karın bölgesine masaj yapılır. Öncelikle karın masajı bebeği sakinleştirmenin yani sıra gaz sancıları ve kabızlığa da iyi gelir. Bebek karnından bacağına doğru sıvazlanır. Bebeğin bacakları havaya kaldırılır, dizleri bükülerek hafifçe karnına doğru bastırılır. Parmak ucuyla bebeğin karnında soldan sağa hafifçe hareketler yapılır.

Sırt için bebek masajı: Bebek rahat edeceği bir biçimde yüzüstü yatırılır. Bebeğin sırtı aşağı yukarı ve sağa sola hareketlerle sıvazlanır. Daha sonra bebeğin sırtına parmak uçlarıyla küçük dairesel hareketler yapılır. Son olarak bebeğin sırtı boyundan kalçaya doğru okşanır.

Yüz için bebek masajı: Parmaklarla bebeğin alnından başlayarak şakaklara ve yanaklara doğru masaj yapılır. Başparmaklarla bebeğin gözkapakları şakaklara doğru ovulur. Bebeğin burnu yanaklara doğru hafifçe ovulur. Son olarak çeneden kulak arkasına doğru hafice sıvazlanır.

Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?


Bebek masajı ya da yeni doğan masajının bebeklere pek çok alanda yardımı olmaktadır.

Gaz sancılarını azaltmaya ve geçirmeye yardımcı olur. Bebeklerde gaz masajı için karına masaj yapılabilir.

Kabızlığa iyi gelir. Bebeklerde kaka masajı için bacaklara masaj yapılabilir.

Uyku sorunlarını gidermeye yardımcı olur.

Bağışıklığın güçlenmesinde etkilidir.

Motor-kas sisteminin gelişimine faydalı olmaktadır.

Ağrı ve krampları geçirmeye yardımcı olur.

Gerginliği azaltıcı ve sakinleştirici etkisi vardır.

Annelerde temasla birlikte oksitosin hormonunu arttırarak doğum sonrası depresyonu önlemeye yardımcı olur.

Bakım veren ve bebek arasında sağlıklı bir bağlanmanın gerçekleşmesine yardımcı olabilir.