| Uni Baby
3.03.2019 00:00:004 DK Okuma Süresi

Bebek masajının faydaları

Yenidoğan bebeğiniz ile temas kurmanız, onunla bağ kurmanın harika bir yolundan öte, hem sizin, hem de bebeğiniz için yatıştırıcı ve besleyici bir etkiye sahiptir.

Bebek masajının faydaları


Yenidoğan bebeğiniz ile temas kurmanız, onunla bağ kurmanın harika bir yolundan öte, hem sizin, hem de bebeğiniz için yatıştırıcı ve besleyici bir etkiye sahiptir.

Masaj yapmak, bebeğinizin uykuya dalmasını kolaylaştırır ve uyku düzenini iyileştirerek gelişimine katkıda bulunur.

Özellikle erken doğan (prematüre) bebeklerde masaj uygulamasının gelişim hızı üzerine olumlu etkisi ve doğum sonrası depresyonu yaşayan anneler üzerindeki rahatlatıcı etkisi birçok bilimsel çalışmayla gösterilmiştir

Bebeğinize masaj yaparken dikkat etmeniz gereken bazı konular ise aşağıdaki gibidir:

  • Bebeklere masaj yapmanın standart bir tekniği yoktur. Bebeğinizin yüz, göğüs, kol, karın, bacak, sırt bölgelerinin nazik ancak kararlı hareketlerle ovmanız yeterli olacaktır.
  • Kesinlikle bebeğinizde rahatsızlık yaratacak seviyede baskı uygulamamalı, aynı bölgeyi uzun süre ovmamalısınız.
  • Masaj yaparken bebeğinizle konuşmanız ve göz teması kurmanız iletişiminizi güçlendirmek açısından önemlidir. Bu iletişim baş başa geçen keyifli bir vakit olacaktır.
  • 6.haftaya kadar bebeğinizin eklem bölgelerine masaj yapmaktan kaçınmalısınız. Eklem bağları henüz yeteri kadar gelişmediği için istenmeyen yaralanmalar yaşanabilir.
  • Bebeğinizin herhangi bir mide bulantısı yaşamaması için beslenmeden en az 1 saat sonra masaj yapılması önerilmektedir.
  • Oda sıcaklığının 25-26 Cᵒcivarında olması, elinizde; takı, yüzük gibi herhangi bir aksesuar olmaması, ellerinizin temiz ve tırnaklarının kısa olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Masaj süresince, bebeğinizin verdiği tepkileri kontrol etmelisiniz. Herhangi bir rahatsızlık ifadesi oluyorsa, masaj uygulamasına son vermelisiniz. Bu durumda ertesi gün tekrar denemeniz önerilmektedir.
  • Sizin veya bebeğinizin huzursuz olduğunu hissediyorsanız masaja başlamamalısınız. Önemli olan bebeğinizle birlikte sakin ve kaliteli bir zaman geçirmeniz..

[1] Gürol A, Polat S (2012) The Effects of Baby Massage on Attachment between Mother and their Infants, Asian Nuring Research(6): 35-41)
[2] ( Angela, Barlow, Jane and Stewart-Brown, Sarah L. (2010) Tactile stimulation in physically healthy infants : results of a systematic review. Journal of Reproductive and Infant Psychology, Vol.28 (No.1). pp. 11-29.)
[3] Cafidi F, Field T, Schanberg SN, Bauer CR, Tucci, K (1990) Massage stimulates growth in preterm infants: a replication. Infant Behav Dev 13: 167–188
[4] Mathai S, Fernandez A, Mondkar J, Kanbur W (2001) Effects of tactile-kinesthetic stimulation in preterms: a controlled trial. Indian Pediatr 38: 1091–8
[5]Sankaranarayanan K, Mondkar JA, Chauhan MM, MascarenhasBM, Mainkar AR, Salvi RY (2005) Oil massage in neonates: an open randomized controlled study of coconut versus mineral oil. Indian Pediatr 42(9): 877–84
[6] Field T, Diego M, Hernandez-Reif M (2010) Preterm infant massage therapy research: a review. Infant Behav Dev 33(2): 115–24
[7] Kulkarni A, Kaushik JS, Gupta P, Sharma H, Agrawal RK (2010) Massage and touch therapy in neonates: the current evidence. Indian Pediatr 47(9): 771–6 )
[8] Onozawa K, Glover V, Adams D, Modi N, Kumar RC (2001) Infant massage improves mother-infant interaction for mothers with postnatal depression. J Affect Disord 63(1–3): 201–7)

İlginizi Çekebilecek Ürünler