Bebek Odası Nasıl Olmalı, Bebek Odası Nasıl Hazırlanır? - Uni Baby
bebek odası
18.09.2020 00:00:00

Bebek Odası Nasıl Olmalı, Bebek Odası Nasıl Hazırlanır?

Eve gelecek olan minik aile üyesi için hummalı bir eşya çalışmasına başlayan ebeveynlerin kafasını kurcalayan şey "bebek odası nasıl olmalı" sorusu ve bunun için yapılacaklar listesi...

Bebek bekleyen ailelerin en keyifli süreci, bebeğin ihtiyacı olabilecek eşyaları hazırladıkları dönemdir. Eksik tüm eşyaları alsanız da, bu eşyaları yerleştirecek ve bebeğin kendine ait özel bir odası olması çok önemlidir. Pek çok uzmana göre bebeğin kendine ait özel bir bebek odası ve alanı olması ileride uyku ve oyun alışkanlığı kazanmasında büyük bir etmen.

Eğer eviniz çok küçük değilse, bebeğinize ait bir bebek odası hazırlamanız ve ona ait alanı net olarak belirlemeniz önem taşıyor. Bebek mobilyaları, duvar renkleri, tasarımı, aydınlatması, bebek odası termometre kullanımı, halısı, abajuru derken aslında dikkat edilmesi gereken birçok konu karşımıza çıkıyor.

İdeal bebek odası nasıl olmalıdır?


Eve gelecek olan minik aile üyesi için hummalı bir eşya çalışmasına başlayan ebeveynlerin kafasını kurcalayan şey "bebek odası nasıl olmalı" sorusu ve bunun için yapılacaklar listesi... Tabii ki bebeğiniz için her şeyin en iyisini ve en güzelini isteseniz de ideal bir bebek odası oluşturmanın ilk şartı yeterli boş alan kalmasıdır. Çok hızlı şekilde büyüyen bebek, hareketlenmeye başladığında kendine oyun oynayabilecek ve enerjisini atabilecek boş alan ister.

Bebeğinizin odasını dekore ederken mutlaka sağlık açısından zararlı olmadığına dair gerekli sertifikaları olan ürünler seçmeniz önerilir. Bebek yatak odası eşyaları üretiminde genellikle metal ve ahşap ya da plastik maddeler kullanılsa da her birinin sağlık açısından sorun teşkil etmediği ve boyar madde bırakmadığından emin olunmalıdır. Birtakım alerjik problemlerin bebeklik döneminden kaynaklandığı unutulmamalıdır.

Bebek odası eşyalarının konumlandırılması da önem arz eden bir başka konudur. Özellikle güneş ışığının yeteri miktarda odaya girebilmesi için bebek dolabı pencere önüne konumlandırılmamalıdır. Bunun yerine geniş olan duvara sabitlenmesi önerilir. Aynı şekilde şifonyerin de odayı daraltmayacak ve hareket alanını kısıtlamayacak şekilde yerleştirilmesi gereklidir. Şayet geniş bir odanız varsa, pencere önüne isteğe bağlı olarak alınan emzirme sandalyesi koyulabilir.

Bebek karyolası seçiminde nelere dikkat edilir?


Bebek odası tercihlerinde en zor karar verilen mobilya genellikle bebek karyolası seçimi oluyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk konu, karyolanın parmaklarının genişliği, derinlik ve yüksekliği olmalıdır. Kol ve bacakların sıkışabileceği kadar dar ya da kafanın geçebileceği kadar geniş parmak aralıkları olan bir karyola küçük bebekler için uygun değildir. Derinlik etmeni de bebeğin düşmesi konusunda emniyet açısından çok önemlidir.

Bebek odasına son dokunuşlar nelerdir?


En güzel mobilyalar bebek odası için seçildiyse, sıra geldi ufak dokunuşlar yapmaya. Öncelikle duvar renkleri belirlenmelidir. Birçok ebeveyn kız bebekler için pembe; erkek bebekler için ise mavi rengi tercih ederler. Ancak renklerin enerjisine inanıyorsanız, bu renkler pek çok uzmana göre huzursuzluk veren renkler olarak bilinir.

Buna karşın duvarlarda kullanılan kırmızı, turuncu ya da sarı renkler, duyguları uyandıran, neşe ve pozitif enerji veren renkler arasındadır. Ancak en önemlisi yapılan çalışmalara göre renklerin, bebeklerin öğrenme ve zeka gelişimlerinde, derinlik ile kontrast yeteneklerinde gelişim sağladığıdır.

Pek önem verilmese de bebek odası aydınlatması da doğru seçilmelidir. Direkt gelen ışık, bebeğin gözüne geleceğinden huzursuz olabilir ya da uykusu bölünebilir. Bunun yerine ilk aylarda loş ışık veren bir abajur kullanabilir ya da avizenizin ışığı tavandan yansıtan modeli seçilebilir.

Bebek odasının diğer odalar ile birleştiği duvarlara ses yalıtımı yaptırmak da önemli olan bir başka konudur. Uzun yıllar o odayı kullanacak olan bebeğinizin uyku ve oyun saatlerinde diğer odalardan gelen gürültüden rahatsız olmaması için ses yalıtımı olmalıdır.

Son olarak, ses yalıtımına ek olarak ısı yalıtımı da yaptırabilirsiniz. Nispeten serin bir odada bebeğinizi kat kat giydirmektense, ideal sıcaklığını koruyan bir odada ferah kıyafetler tercih etmek daha kolay olur. Üstelik bebeğinizin odasına banyo yaptığı ve huzurlu uykularını düşününce ısı yalıtımının önemi daha da açığa çıkıyor. Gerekirse ideal sıcaklığı kontrol altında tutmak için bebek odası termometresi kullanılmalı, gerekirse kış aylarında odanın nemini çok fazla azaltmayacak şekilde ısıtıcı tercih edilmelidir.