Bebekler İçin Uyku Müzikleri - Unibaby
Bebekler İçin Uyku Müzikleri
8.03.2021 00:00:00

Bebekler İçin Uyku Müzikleri

Bebekleri uyutmak bazen zor olabiliyor. Böyle zorlu zamanlarda bebeğinizi uyutmak için uyku müziklerinden yararlanarak uyku kalitesini artırabilirsiniz.

Bebeklerin büyümeleri ve gelişmeleri için uykuya ihtiyaçları vardır. Ancak bebekler kendi başlarına uyumakta güçlük çekebilirler. Bunun birçok farklı nedeni olabilir. Örneğin; bazı bebekler aşırı yorgun olduklarında uykuya dalamazlar, birçok bebek gece uyandıktan sonra tekrar uykuya dalmak için yardıma ihtiyaç duyar ve ağlar, pek çok bebek ise alıştıklarından farklı bir uyku düzeninde zorlanır. Bu uyku problemlerine bir çözüm olarak başvurulabilecek yöntemlerden biri ise müzik.

Müziğin uykuya etkisi nedir?


Yapılan araştırmalara göre uyku öncesi ve uyku esnasında çalınan yumuşak müzikler ve ninniler bebekleri sakinleştirerek uykuya hazır hale getirebiliyor. Düzenli olarak uyku saatinden önce sakin müzik açmak bebeğin bir düzeni olmasını ve uyku saatine hazırlıklı olmasında da yardımcı olabilmekte. Aynı zamanda müzik dışarıdan gelebilecek ve uykuyu bölebilecek sesleri de bastırabileceği için gece boyunca açık olması bebeğin daha deliksiz bir uyku uyumasına yardımcı olabilir.

Müzik bebeğin uyku kalitesini düşürebilir mi?


Müzik ile uyumanın uyku kalitesini düşürmediği, aksine dış sesleri bastırmasıyla uyku süresini uzatabileceğinden bahsettik. Ancak müzik ile uyuyan bebeklerin yaşayabileceği bir zorluk olarak her uykuda bebeklerin müziğe ihtiyaç duymasından bahsedilebilir. Müziğin uyku ritüelinin bir parçası haline getirilmesi, normal düzenin dışında bir uykuda, ya da ev olmayan bir ortamda da bebeğin müziğe ihtiyaç duyabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğru müzik seçimi nasıl yapılmalıdır?


Doğru müziğin birçok faydası olabileceği gibi, yanlış müzik seçimi bebeğinizin uyku kalitesini düşürebilir. Ses ve tempoda oluşan herhangi bir değişiklik uyanışı tetikleyebileceğinden çok az veya hiç değişiklik olmayan müzikler tercih edilmelidir. Uzmanlara göre; yumuşak ninniler, klasik müzik veya ‘‘spa tipi’’ müzik uyku ritüellerinin bir parçası olmaya en uygun müzik türleridir. Bilinen ve sık söylenen ninnilerin dışında en popüler uyku müziklerinden biri ise ‘‘bebekler için Mozart’’ ve benzeri rahatlatıcı melodiler. Klasik müzikte Mozart’ın tercih edilmesi ise uzmanların ‘‘Mozart Etkisi’’ dediği bir duruma dayalıdır. Mozart etkisi, Mozart dinleyen bebeklerin beyin gelişimini hızlanması, IQ’yu geliştirmesi ve yaratıcılığı teşvik etmesidir. Müzik türlerinin yanı sıra tercih edilebilecek bir başka ses ise beyaz gürültü denen bebeklerin kolaylıkla uykuya dalmalarını sağlayan, anne karnındaki sese benzer bir ses ile sakinleşmelerini sağlayan seslerdir. Deniz dalgaları, fön makinesi, kalp atışı gibi sesler buna örnek olabilir.

En çok tercih edilen uyku müzikleri

">


“Twinkle, Twinkle, Little Star”
“Cradle Song” (Brahms’s Lullaby) or “Wiegenlied”
“All the Pretty Little Horses”
“All Through the Night”
“When You Wish Upon a Star”
“Baby Mine”
“You Are My Sunshine”
“Over the Rainbow”
“Stay Awake”
‘‘Dandini Dandini Dastana’’
‘‘Uyusun da Büyüsün’’
·       ‘‘Bedtime Mozart: Classical Lullabies for Babies’’
·       ‘‘Lullaby Mozart for Babies’’