Bebekler Ne Zaman Görür? | Uni Baby
30.01.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebekler Ne Zaman Görür?

Yeni doğan bebek, anne karnında başlayan gelişimine doğumdan sonra da devam eder. Birçok fiziksel beceri kazanır, fizyolojik, bedensel ve bilişsel gelişimi sürer.

Bebeğinizin Görme Yeteneğinin Gelişimi

Yeni doğan bebek, anne karnında başlayan gelişimine doğumdan sonra da devam eder. Birçok fiziksel beceri kazanır, fizyolojik, bedensel ve bilişsel gelişimi sürer. Doğumdan sonra fiziksel görüntüleri değişiklik gösterir. Saç rengi ve ten rengi gibi bebeğin göz rengi de değişir. Bebeğin fiziksel becerilerinden görme becerisi ve doğumdan bir süre sonra belirginleşmeye başlayan göz rengi anne babaların bebekleri ile ilgili en çok merak ettiği konulardır. Bebekler ne zaman görür ve göz rengi ne zaman belli olur?

Bebekler ne zaman görmeye başlar?

Yeni doğan bebek çok gelişmemiş de olsa görme becerisi ile dünyaya gelir. Henüz anne karnındayken gelişen gözleriyle doğumdan önce ışığı algılamaya başlar. Işığın algılanması tam olarak görme sayılamayacağından anne karnında bir görme yeteneğinden bahsedilemez. Bebek ilk doğduğunda aydınlığı ve karanlığı ayırt edebilir, görme tam netleşmemiştir ancak 15-20 santim uzağındaki cisimleri görebilir ve yakınındaki insanlara bakar. Göz teması kurmaya 3 aylıkken başlar. Odaklanma süresi çok kısadır, zaman geçtikçe bu süre de artar, 4 aylık bir bebek artık nesnelere ve kişilere daha uzun süre bakabilir ve hareket halindeki nesneleri takip edebilir. Hareket yeteneği arttıkça görme alanı da genişler. 6. ayda nesneleri ve gördüklerini incelemeye başlar ve bir yaşındayken ayrıntıları görebilir. Görme becerisi 9 yaşına kadar gelişmeye devam eder fakat yeni doğan bebek net olmasa da yakın mesafedeki kişi ve nesneleri görebilir. Bebek ile göz teması kurmak, doğduğu andan itibaren renkli ve hareketli cisimleri görüş alanına getirerek bebeğin görme duyusunu uyarmak oldukça önemlidir çünkü görme etraftaki uyaranlar ile gelişen bir beceridir.

Bebeğin göz rengi ne zaman belli olur?

Doğumu takip eden ilk aylarda bebeklerin göz rengi genelde mavi veya laciverte yakın bir renk olur. Bunun nedeni ilk aylarda göz rengini belirleyen melanin miktarının bebek ilk doğduğunda çok az olmasıdır. Mavi renk kalıcı bir renk değildir, doğumu takip eden süreçte ışık melanin üretimini tetikler ve bebeğin gerçek göz rengi ortaya çıkar. Bebeğin göz rengi ilk 6 aydan sonra 12. aya kadar kalıcı rengini alır. Her bebeğin yeni doğduğunda gözleri mavi-lacivert olmaz. Bazı bebekler siyah/kahverengi gözlü doğarlar, bu bebeklerin göz renkleri ilerleyen aylarda değişmez. Göz rengini genetik faktörler belirler. Anne ve babanın göz renkleri bebeğin göz rengini belirler. Eğer ebeveynlerden birinin gözleri yeşil diğerinin kahverengi ise bebeğin gözleri de yüksek ihtimalle kahverengi olacaktır. Her iki ebeveynin de renkli gözlü olduğu durumda bebeğin de renkli gözlü olma ihtimali yüksektir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

Adım adım gelişen bebeğinizle ilgili daha detaylı bilgiler için diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz

1) 0-1 Yaş Bebeklerde Sosyal Gelişim

2) 0-1 Yaş Bebeklerde Fiziksel Gelişim

3) 0-1 Yaş Bebeklerde Duygusal Gelişim

4) Bebekler Neden Ağlar?

5) 6 Aylık Bebeğin Gelişimi

İlginizi Çekebilecek Ürünler