Bebeklerde Bağışıklık Sistemi
12.03.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Nasıl Korunur?

Bağışıklık sistemi vücudumuzu mikroplardan koruyan sistemdir. Anne babaların aklında olan en önemli konulardan biri bebeklerinin bağışıklığını sağlamaktır.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi


Bağışıklık sistemi vücudumuzu mikroplardan koruyan sistemdir. Anne babaların aklında olan en önemli konulardan biri bebeklerinin bağışıklığını sağlamaktır. Bebeklerde bağışıklık sistemi ne zaman gelişir? Nasıl güçlenir? Güçlendiren besinler nelerdir? gibi sorular doğal olarak her anne-babanın aklını meşgul eder. Özellikle hastalıkların kol gezdiği dönemler bu konular daha da önemlidir.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Ne Zaman Gelişir?


Bebeklerde bağışıklık sistemi daha anne karnındayken gelişmeye başlar. Bebeklerde verniks kazeoza yapısı oluşur. Bu oluşan yapı bebeklerin korunmasını sağlar. Bu yapı bebekleri doğumdan ilk 24 saat daha koruma özelliğine devam eder. Bu yüzden yeni doğan bebekler genelde hastaneler doğduktan sonra yıkanmazlar. Verniks kazeoza kremsi ve beyaz bir yapıya sahiptir. Bazı bebeklerde çok, bazılarında az görünmesi normaldir.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler Nelerdir?


Bebeklerde bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerin başında anne sütü gelir. Anne sütünün faydaları çok fazladır. Doğumdan sonra beş gün boyunca gelen anne sütüne kolostrum sütü denir ve yüksek antikorlara (koruyucu savunma hücreleri) sahiptir. Bu süt bağışıklık temellerini atar. Bebekler annelerinde süt emerken de annelerinden yararlı bakteriler alırlar ve bağışıklık sisteminin gelişmesine destek olurlar.

Anne Hasta Olursa Ne Yapmalıdır?


Annenin hastalığı mutlaka çocuk doktoru ile paylaşılmalı ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Genel olarak anne hasta olsa bile bebeğini emzirmeye devam edebilir. Yapılan araştırmalara göre annenin grip olması bebeğe geçmez. Annenin vücudunda oluşan antikorlar bebeğe geçmeye devam eder. Önemli olan annenin kendi temizliğine önem vermesi, gerekiyorsa maske giymesi ve ellerini sık sık yıkamasıdır. Eğer annenin hastalığı bulaşıcı ise, emzirmeye ara vermesi daha doğru olacaktır.

Mama İle Beslenen Bebeklerde Bağışıklık Nasıl Sağlanır?


Anne sütünün yeterli olmadığı ve hastalıktan dolayı ara verildiği dönemlerde formül mamaya geçmek gerekir. Bu gibi durumlarda da bebeğin bağışıklığı için çok az dahi olsa anne sütünü katmak değerlidir.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Neler Yapılabilir?


Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için en önemli etki aşı yoluyla gerçekleşmektedir. Katı mamaya geçmiş bebeklerde, 6. aydan itibaren beslenmesine doğal probiyotik katmak bebek bağışıklığı için önemlidir. Özellikle evde yapılmış kefir ve yoğurt kullanılabilir. Katı mamaya geçmiş bebeklerde bol sıvı almak yine tavsiye edilir. Şekerli ve katkı maddesi kullanılan gıdalardan uzak durulmalı. Taze meyve ve sebze verilirken iyi yıkanmasına özen gösterilmelidir. Bebeklerin ve çocukların temizliğine dikkat edilmeli fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Bebeklerin iyi huylu mikroplara uygun dozda ve ortamda maruz kalması faydalıdır. Fazla steril bir ortamda çocuk büyütülürse, çocuk hiçbir mikropla karşılaşmak ve enfeksiyonlara daha açık hale gelir. Bu yüzden bebekleri açık havaya çıkartmak, parkta oynatmak faydalıdır.

Bebeklerde Bağışıklık Sistemi Düşüklüğü İçin Ne Yapılmalıdır?


Bebeklerde bağışıklık sistemi zayıflığı, bağışıklık sistemi elemanlarının eksikliği ve görevini iyi yapamamasıdır. Bu durum kendisini bebeğin sık sık rahatsızlanmasıyla gösterir. Bebeklerde bağışıklık sistemi düşüklüğü nadiren kalıtsal olabildiği gibi çevresel faktörlere de (kardeşin anaokuluna gitmesi ve eve virüs getirmesi vb.) bağlı olabilir. Bebeklerde bağışıklık sistemi zayıflığı tedavisi için uzman doktora başvurmak tavsiye edilir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.