Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur? | Uni Baby
28.02.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Annelerin, bebeklerinde en sık gözledikleri durumların başında burun tıkanıklığı gelir. Burun tıkanıklığının nedenleri çok çeşitli olsa da bebekler, en çok soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıkları geçirdikleri dönemde burun tıkanıklığı yaşar.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?


Annelerin, bebeklerinde en sık gözledikleri durumların başında burun tıkanıklığı gelir. Burun tıkanıklığının nedenleri çok çeşitli olsa da bebekler, en çok soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıkları geçirdikleri dönemde burun tıkanıklığı yaşar. Ayrıca havadaki nem oranın azalmasıyla birlikte burunlarının içi kuruyabilir ve nefes almakta zorlanabilirler. Burun deliklerinden giren mikroplarla savaşmaya yardımcı olan geniz etinin büyümesi ise beraberinde burun tıkanıklığını getirir. Burun tıkanıklığından dolayı ağızdan nefes almaya başlayan bebeklerde ağız kuruluğu da görülür. Alerjik bünyeli çocuklarda da alerji gözlendiği zamanlarda burun tıkanıklığı gibi problemlerle de karşı karşıya kalındığını görüyoruz. Tüm bu hastalıkların yanı sıra, özellikle 0-2 yaş döneminde çocuklar oyun oynarken, ellerine aldıkları tüm nesneleri ağızlarına veya burunlarına yanaştırırlar. Bu yaşlarda küçük bir cismin yanlışlıkla burnun içine kaçması, burundan nefes almayı zorlaştırır. Dolayısıyla bu tür durumlarda acil olarak tıbbi bir müdahale ile bu cismin çıkartılması önemlidir. “Bebeğimin burnu tıkalı, ne yapmalıyım?” diye düşünenler için hazırlanan bu makalede bebeklerde ve çocuklarda burun tıkanması konularının detaylarını bulacaksınız.

Bebeklerde burun tıkanıklığı ne gibi problemlere neden olur?


Özellikle bebeklerin doğumundan 6 ay olana kadarki dönemde basit gibi görünen burun tıkanıklığı ve hırıltı, ciddi sorunlara neden olabilir. Burnu tıkandığı için rahat nefes alamayan bebeğin, uykuları bozulmaya ve sık uyanmaya başlar. İyi uyuyamayan bebek huzursuz olur, emmek istemez, hava yuttuğu için gaz sancıları ortaya çıkar. Önlem alınmadığında ve doğru tedavi uygulanmadığında, burun tıkanıklığı uzun dönemde solunum yolu enfeksiyonlarına ve orta kulak iltihabına kadar varan daha ciddi hastalıklara yol açar.

Bebeklerde burun temizliği nasıl yapılır?


Serum Fizyolojik: Burun tıkanıklığı tedavilerinde en fazla kullanılan yöntemlerden biridir. Tuzlu su olarak bilinen serum fizyolojik iki buruna günde ortalama 4-5 damla atılması şeklinde kullanılır. Damlanın atılmasının hemen ardından bebeğin nefes almasında da rahatlama gözlenir. Serum fizyolojik aynı zamanda çocuğun hapşırmasını da sağlayarak burun içinde toplanan salgıların dışarıya atılımını sağlar ve tıkanıklığı geçirir.

Burun Aspiratörü: Bebeklerde, burun aspiratörü yani bebek burun açıcı kullanırken çok dikkatli olmak gerekir. Pompa ile çalışan aspiratörler olsa da sıklıkla kullanılan aspiratör tipi, nefesle çalışanlardır. Bu aspiratörlerde iki uçtan biri yetişkinin ağzında diğer uç ise bebeğin burnunda olur. Yetişkinin güçlü nefes alışıyla birlikte bebeklerde burun açma işlemi sırasında sümükler dışarı çekilmiş olur ve tıkanıklık büyük ölçüde giderilir. Özellikle yenidoğan burun tıkanıklığı yaşanıyorsa, aspiratörün güçlü bir nefes ile fazla sayıda kullanılması bebeklerin burun içi mukozasına zarar verebilir ve burnunun tahriş olmasına hatta kanamasına bile neden olabilir.

Odayı Nemlendirmek: Nemin düşük olması, virüs ve bakterinin üremesine neden olurken, fazla nem ise küf gibi zararlı organizmaların yaşaması için elverişli ortam yaratır. Fazla nem, vücudun fizyolojik dengesini bozar, terlemeyi önler; terlemenin kesilmesi ise ateşe yol açar. Dolayısıyla nemin fazlası da azı da vücut için zararlıdır. Bu yüzden de rahat nefes alabilmek için odalar sık sık havalandırılmalı, odanın nem seviyesi dengede tutulmalı ve sıcaklık 20-24 derecede olmalıdır. Küçükler için 22-24 arası, 6 aydan büyük bebekler için 20-22 derece arası ideal seviyelerdir.

Ilık Banyo: Çok sıcak olmayan bir banyo, burun içerisindeki mukus ve salgıları yumuşatarak, çocuğunuzun rahat bir nefes almasını sağlayacaktır.

Yastığın Yükseltilmesi: Burun tıkanıklığından dolayı, bebeğiniz geceleri sürekli olarak uyanıyorsa, yastığı biraz daha dik tutmak nefes almasını kolaylaştıracaktır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.