Bebeklerde Büyüme Atakları |Uni Baby
4.02.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebeklerde Büyüme Atakları

Annelerin en fazla şikayet ettikleri konuların başında bebeklerinin uyku ve yemek gibi bazı düzenlerini oturtmuşken; bir anda tüm bu düzenin bozulup hiç uyumayan, iştahsız, sinirli ve huysuz bir bebekle karşı karşıya kalmalarıdır. Genelde anneler bu problemi yaşayan tek kişinin kendileri olduğunu zannetmelerine rağmen, tüm annelerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur.

Bebeklerde Büyüme Atakları


Annelerin en fazla şikayet ettikleri konuların başında bebeklerinin uyku ve yemek gibi bazı düzenlerini oturtmuşken; bir anda tüm bu düzenin bozulup hiç uyumayan, iştahsız, sinirli ve huysuz bir bebekle karşı karşıya kalmalarıdır. Genelde anneler bu problemi yaşayan tek kişinin kendileri olduğunu zannetmelerine rağmen, tüm annelerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur.

Büyüme Atakları Nedir?


Bebeklerin gelişimi boyunca belirli büyüme dönemlerinde, ruh halleri ve huyları değişebilir. Bilimsel olarak incelendiğinde büyüme atakları denilen bu dönemler sonrasında, bebekler önemli gelişimsel değişiklikler gösterirler.

Bebeklerde Büyüme Atakları Ne Zaman Olur? Kaç Gün Sürer?


Uzmanlar, bebeklerin ilk 20 aylık döneminde 10 büyük büyüme atağı ile karşılaşabileceğiniz konusunda uyarıyorlar. Bazı büyüme atakları diğerlerine göre daha şiddetli bazıları daha hafif geçse de hepsinin ortak özellikleri olarak uyumak istememe, uyusa bile sık sık uyanma, anne-babaya aşırı düşkünlük, yemek yeme konusunda isteksizlik, sürekli mutsuz hatta ağlayan bir ruh hali olarak sayabiliriz. Genelde 2-4 gün süren büyüme atakları bazen haftalarca da sürebilir. Yine de bir iyi haber vermek gerekirse, her büyüme atağının 2-3 hafta sonrasında genelde bebeklerin huzurlu olduğu, güzel uyuyup yemeğini yediği keyifle oyun oynadığı bir dönem geliyor.

Bebeklerde Büyüme Atakları Haftaları Nelerdir?


Bebeklerde büyüme ataklarını belirli haftalara bölerek incelemek daha doğru olacaktır.

5 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları


Büyüme ataklarının hangi haftalarda gerçekleştirildiğine detaylı olarak bakarsak; 5. hafta değişen duyular dönemi olarak nitelendirilir. Artık bebek daha uzun süre uyanık durmaya ve etrafına daha uzun süreli olarak bakmaya başlar. İlk defa gülücük attığını gördüğünüz, kokulara daha duyarlı olduğu bu dönemde bebeğinizin iç organları ve metabolizması da gelişir.

8 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları


Bir önceki büyüme atağı yeni bitti, şimdi rahat edeceğiz derken 8. hafta yeni bir büyüme atağı ile karşı karşıya kalırsınız. Bu atak bir öncekine kıyasla daha uzun sürebilir. Oluşumlar dünyası dediğimiz bu dönemde, bebeğiniz kafasını artık dik tutmaya başlar, ses duyduğunda kafasını o yöne doğru çevirir, herhangi bir oyuncağı tutma amacıyla olmasa da eliyle uzanma hareketi yapar, oyuncaklara dokunur. Vücudunun bölümlerini özellikle de ellerini, kollarını fazlasıyla incelediği bu dönemde yoğun olarak gaz sancısı yaşanır. Bu nedenle de uykusuz gecelerin arttığı bir dönemdir.

12 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları


On ikinci haftaya geldiğimizde artık bebeğinizde ciddi değişimler görürsünüz. Gözüyle hareketlerinizi takip eden bebek, daha aktiftir ve sağa/sola dönmeye başlar. Sizin yardımınızla karnının üstünden sırt üstüne bile dönebilecek kadar güçlenmiştir artık bebeğiniz. Çıngırağını tutup sallayabilir, değişik sesler çıkarır ve bu sırada fazlasıyla salyaları akar. Artık gaz sancılarının da iyice azaldığı uykuların düzene girdiği bir dönemdir.

14 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları


14. haftanın ortasında yeni bir atak dönemi başlar ve bir aydan daha uzun sürebilir. Tüm enerjinizi toplayıp, hazır olun! Bu dönemde bebeğiniz artık kendi adını duyduğunda tepki vermeye başlar. Parmak kasları artık iyice geliştiği için oyuncaklarını daha sıkı tutabilir. Annesini veya babasını etrafta görmediğinde merak eder, aynada kendisini gördüğünde ise tepki vermeye başlar.

23 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları


Bir önceki uzun atak dönemi geçtikten sonra, 23. haftalarda başlayan ve 26. haftaya kadar sürebilecek yeni bir atak dönemi başlar. Bebeklerin, eşyaların içlerine ve altlarına bakıp sürekli keşfetmeye çalıştıkları, her istedikleri için tutturdukları ve olmayınca da huysuzlandıkları, annelerinden ayrıldıklarında da huzursuz oldukları bir süreç yaşarlar. Artık 6. ay katı gıda ile tanıştıkları, yeni bir gelişim aşamasına geçtikleri bir dönemdir.

9 Aylık Bebeklerde Büyüme Atakları


Bu büyüme atağı dokuzuncu ay civarında görülür. Bebeğinizin aynada kendini tanıdığı, alkış hareketini yaptığı, ce-ee oyununu sıkça oynadığı, büyüklerin hareketlerini taklit ettiği bu dönemde emeklemeye başladığını da gözlemlersiniz. Yalnız bu dönem ruh hallerinin çok değişken olduğu, gülerken birden ağlamaya başladıkları bir dönemdir.

46 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları


46. haftaki atak dönemi, 45 güne kadar sürebilen ve anneleri oldukça zorlayan bir atak dönemidir. Ayaklarının üstüne basmaya başlayan bebeğin artık 1 yaşına gelmesine çok az kalmıştır. Sorulduğunda kişileri ve hayvanları gösterir, halkaları dizebilir, ikili-üçlü yapbozlar yapabilir, gitmek istediği yönü size işaret edebilir.

55 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları


Artık bir yaşını geçen bebeğiniz 55. haftada bir atak daha yaşayabilir. Günlük yaşamda evdekileri yardımcı olup, bazı küçük sorumluluklar almak ister; giysilerini getirip, kapıya işaret edebilir. Önüne kağıt koyup, kalemle nasıl çizebileceğini gösterirseniz, küçük bebeğiniz çizim denemelerine başlayabilir.

64 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları


Atakların son ikisine geldiğimizde; 64. hafta yeni bir atak dönemidir. Yine sorumluluk almaya hevesli oldukları bu dönemde, nelerin kendisinin olduğunu nelerin olmadığını artık anlamaya başlar. Bu dönemde istediklerini yaptırma konusunda inatçıdırlar. İstedikleri olmadığı zaman sinirlenirler. Bu yüzden aile kurallarınızı belirlemenin sınırları koymanın en doğru zamanı bu aylardır.

75 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atakları


75. hafta, uzmanların son atak dönemi diye belirledikleri bir dönemdir, aslında 2 yaş sendromunun da temellerini oluşturur. Bebeğiniz, artık bebeklikten çıkmış kendi istekleri ve kararları olan, istediğinin yapılmasına izin verilmediği durumlarda oldukça sinirlenebilen hatta öfke krizlerine giren bireyler haline dönüşebilirler. Artık etrafında söylenenleri daha iyi anlar ve kendisi de daha fazla sözcük ile kendini ifade etmeye başlar.

Görüldüğü üzere büyüme atakları, bebeğin gelişimine işaret eden dönemlerdir ve bu dönemlerde bebeğin düzeninin değişmesi çok normaldir. Önemli olan bu dönemlerin farkında olup, bebeğinize sevgiyle yaklaşmak, onların ihtiyaçlarını farkında olmaktır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.