Bebeklerde Hıçkırık- Uni Baby
Bebeklerde Hıçkırık
18.03.2021 00:00:004 DK Okuma Süresi

Bebeklerde Hıçkırık

Bebeklerde hıçkırığın sebepleri nedir, hıçkırık nasıl geçer? Cevaplar için yazımıza göz atın!

Bebeklerde hıçkırık son zamanlarda birçok ailenin sıklıkla araştırdığı konular arasında bulunmaktadır. Aileler, bebeklerde hıçkırık konusunu araştırırken bebeklerde hıçkırık nasıl geçer, bebeklerde hıçkırık neden olur ve yenidoğan bebeklerde hıçkırık konularının da cevaplarını bulmak isterler.

Bebeğinizdeki en küçük bir değişikliğin bile sizde merak uyandırması, heyecanlandırması ve endişelendirmesi aşırıya kaçmadıkça çok normaldir. Onun için en iyisini istemektesiniz. Bu yüzden de hiçbir olumsuz sinyali gözden kaçırmak istemiyor olabilirsiniz. Aşağıdaki bebeklerde hıçkırık konulu yazıyı okuyarak hıçkırığın ne olduğu, nedenleri ve nasıl geçeceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ancak siz yine de gerekli gördüğünüz durumlarda doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

Hıçkırık, göğüs kafesini karın boşluğundan ayıran ve nefes almada önemli bir rol oynayan kas olan diyaframın istemsiz bir şekilde kasılması anlamına gelmektedir. Diyaframın her kasılmasının ardından ses tellerinin aniden kapanması sonucunda hıçkırık sesi meydana gelir. Küçük bebeklerde hıçkırık çok sık rastlanan bir durumlardan bir tanesidir. Hıçkırmak bebekler için oldukça normaldir ve sindirim sisteminin gelişiminin olması gerektiği gibi ilerlediğinin göstergesidir. Anne karnındaki bebeklerin dahi hıçkırığa eğilimli olması beklenmektedir. Gebeliğin 4. ayından sonra annenin karnında küçük spazmlar görülebilir ve bu spazmlar bebeğin anne karnında da hıçkırdığına işaret edebilir. Hatta bazı anneler hamileyken bebeğinin hıçkırmasını hissedebilmektedir. Doğumdan sonra ise bebeklerin ilk aylarda fazlaca hıçkırdığı bilinmektedir. Bu hıçkırıklar bebeğin 1 yaşına gelmesine kadar devam edebilmektedir.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?


Bebeklerde hıçkırık, akciğerlerin gelişmesiyle birlikte görülmeye başlar. Anne karnında hıçkırmaya başlayan bebekler, doğduktan sonraki ilk birkaç ayda daha fazla hıçkırabilirler. Hatta bebeklerdeki hıçkırma 1 yaşa kadar devam edebilmektedir. Bu hıçkırık bebekleri rahatsız eden bir durum değildir. Hıçkırık da tıpkı öksürük veya hapşırma gibi bir reflekstir. Bebeklerin en çok yemeklerden sonra hıçkırdıkları bilinmektedir. Bununla birlikte bebeklerde hıçkırığı tetikleyen birkaç sebep vardır:

- Bebeğin beslenirken çok fazla hava yutması, özellikle anneyi emerken veya biberonla beslenirken sıklıkla bu durumun görülmesi

- Bebeğin beslenmesi gerekenden fazla beslenmiş olması

- Bebeğin gazının olması veya gazının iyi çıkarılmaması

- Bebeğin bulunduğu oda sıcaklığının ani değişimi

- Bebeğin heyecanlanması

- Annenin tükettiği besinler hıçkırığı tetikleyen başlıca sebeplerdir.

Bebeklerde Hıçkırık Sorunu Nasıl Çözülür?


Bebeklerde hıçkırık, kısa süreli olduğu takdirde rahatsız edici değildir. Kısa süreli hıçkırıklarda basit birkaç yöntem uygulayarak hıçkırığı yok edebilirsiniz.

- Emzirmek, hıçkırığa en iyi gelen yöntemdir. Özellikle doğru emzirme pozisyonunu bulmak bu yöntemdeki en önemli noktadır. Başka bir yöntem olarak emziğini emiyor olması işe yarayabilir. Aynı zamanda, emme duygusu bebeği sakinleştirmektedir.

- Eğer bebeğiniz 6 aydan büyükse çok az su verilebilir. Çünkü bebeğin yutkunmasını sağlamak diyafram kasının ani spazmını geçirir. Verdiğiniz suyun temiz ve aynı zamanda kaliteli bir su olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Ancak bebeğiniz 6 aydan küçükse günümüzde birçok uzman su verilmemesini önermektedir çünkü su verilmesi, bebeğinizde mama ve anne sütü alma isteğini azaltabilir.

- Parmağa çok az limon sürerek tattırmak da ani bir tat şoku yaşayıp hıçkırığı geçirebilir.

- Bebeklerin ayak içlerine masaj yapmak da hıçkırığa iyi gelebilir.

Kısa süreli hıçkırıklar bebekleri çok fazla rahatsız etmez ve kendisi bu hıçkırığı idare edebilecek potansiyele sahiptir. Ancak bazı zamanlarda bebeklerde hıçkırığın uzun süre sürdüğü bilinmektedir. Hıçkırığın 4 dakikadan uzun sürdüğü durumlarda bebek için rahatsız edici olabilir. Uzun süreli hıçkırıklarda kusma gibi sorunlar da eşlik ediyorsa bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Hıçkıran bebeği dik tutmak gerekmektedir. Bebek emzirmeye rağmen hıçkırmaya devam ederse sırtını belli bir süre dik tutarak kucakta sallamak faydalı olabilir. Bebeğinizin hıçkırığını en aza indirgemek için onu sık aralıklarla ve az miktarda emzirmek işe yarayabilecek bir diğer öneridir. Bazı kişiler bebeklerdeki hıçkırığın geçmesi için doğru olmayan yöntemleri uygulamayı size önerebilir. Bu yöntemlerinin ne olduğunu önceden bilmek ve uygulamamak en sağlıklısıdır. Bebeğiniz hıçkırdığı zaman onu korkutmamalısınız. Bu onun daha da korkmasına neden olabilir. Dilini çekmemelisiniz. Dili çekilen bebekler ne olduğunu anlamak da zorlanabilir. Baş aşağı bir şekilde bebeğinizi tutmamalısınız. Bebeğinizi sık sık zıplatmamalısınız. Bu yapılmaması gereken yöntemleri uygulamanız önerilmemektedir. Bu yöntemlerin uygulanması bebeğinizi korkutabilir ve durumun ne olduğunu algılamasını zorlaştırabilir. İlerleyen yaşlarında ise bebeğinize zamanında bu yöntemlerin uygulanması nedeniyle bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz. Unutmamalısınız ki normal sınırlar dahilinde olan hıçkırığın bebeğinize bir zararı bulunmamaktadır.

Hıçkırık hemen hemen her bebekte görülen bir durumdur. Fakat bazı durumlarda rahatsızlık belirtisi olarak görülebilir. Hıçkırık aslında anne karnındayken bile görülebilen bir refleks olduğu için yeni doğanlarda da durumun devam etmesi olağandır. Ancak bebek normalin üzerinde ve çok daha sık aralıklarla hıçkırmaya başlamışsa doktor kontrolüne gitmekte yarar bulunabilir.

Doktor kontrolüne gitmeden önce ise hıçkırığın ne kadar zamanda bir ve ne kadar süreyle devam ettiğini takip etmek faydalı olabilir. Bunun için bir hıçkırık günlüğü tutmak yardımcı olabilir. Bebeğinizi besledikten sonra gazını çıkarmanıza veya beslenme pozisyonunu değiştirmenize rağmen hıçkırmaya devam ediyorsa bebeğinizin kullandığı biberonunu değiştirmeniz gerekebilir. Bazı biberonlar bebeğin hava yutmasına neden olabilir ve hava yutmak hıçkırığı tetikler. İşte o zaman yeni bir biberon almanın vakti gelmiştir. Bu biberonu bebeğinizle birlikte alabilirsiniz. Böylelikle biberon alırken onun istediğini almak veya ona seçim hakkı sunmak yapılabilecek güzel bir aktivitedir.

Bebeklerde hıçkırık, bebeğin sindirim sisteminin ve midesinin geliştiğinin en önemli göstergesidir. Ancak kusma, huysuzluk, uykusuzluk gibi hıçkırığa eşlik eden başka problemler varsa doktor kontrolüne gitmek faydalı olabilir. Doktorunuz size en sağlıklı bilgiyi vererek bebeğinizin sağlığı için ne yapmanız gerektiğini öğrenmenizi sağlayacaktır.