Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri - Uni Baby
Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri
30.03.2021 00:00:005 DK Okuma Süresi

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

Günümüzde konu bebek olunca ailelerin aklına bebeklerinin sağlığını korumak ve olabilecek problemleri erken fark etmekle ilgili pek çok soru gelmektedir. Bu sebeple uzmanlara bebek sağlığı hakkında birçok soru yöneltilmektedir. Uzmanlara yöneltilen sorular arasında bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ve bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur soruları bulunmaktadır. Aşağıdaki yazıyı okuyarak anne ve baba olarak bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur, bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunun belirtileri ve bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle bebeğinizin sağlığı ile ilgili ihtiyaçlarını gözlemlemek ve bu ihtiyaçlarına nasıl cevap vermeniz gerektiğini de öğrenmiş olursunuz. Ek olarak bebeğinizde idrar yolu enfeksiyonu oluşmasını önlemek için bu hastalık oluşmadan önce hangi tedbirleri almanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?


Bir anne ve baba olarak sizler de bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu neden olur diye merak ediyor olabilirsiniz. Bebeklerde böbreklerin ve mesane iltihaplanması sonucunda idrar yolu enfeksiyonunun oluştuğu bilinmektedir. Böbreklerin ve mesanenin iltihaplanmasına bakteriler sebep olmaktadır.

Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla görülen hastalıklardan biri olarak bilinmektedir. Vücudun anatomik yapısı nedeniyle kız bebeklerde erkek bebeklere kıyasla daha fazla bir şekilde karşılaşılır. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu, erken teşhis ve tedavisi önemli olan bir hastalıktır. Bu sebeple idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerini anne ve baba olarak iyi bilmek gerekmektedir. Bu hastalık tedavi edilmediği veya tedavide önemli derecede geç kalındığı takdirde daha ileri problemlere sebebiyet vermektedir. İlerlemiş olan idrar yolu enfeksiyonunun bebeklerde böbrek yetmezliği ve hipertansiyon benzeri ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Bebeklerde İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri


Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonunu hem anne hem de baba olarak bilmeniz erken teşhis ve tedavi için bebeğinize avantaj sağlayabilmektedir. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu en sık 0 ile 3 yaş aralığında görülmektedir çünkü 0 ile 3 yaş aralığındaki bebekler henüz idrar kontrolünü sağlayamazlar. İdrar kontrolünü sağlayamayan bebekler için idrar yolu enfeksiyonu olma ihtimali daha yüksek olarak bilinmektedir. Bebeklerde 0 ile 3 yaş aralığında idrar yolu enfeksiyonu belirtileri arasında ortak olarak görülen bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler aşağıda şu şekilde listelenmiştir:

Bebeğiniz kusabilir ve ishal olabilir.

Huzursuzluk hissi yaşıyor olabilir.

Karnında şişkinlik olabilir.

Vücut ısısı yükselebilir veya düşebilir.

İştahsız olabilir.

Emerek zorlanabilir.

Bebeğinizin bezini değiştirirken farklı bir koku olduğunu hissediyor olabilirsiniz.

Müziğin uykuya etkisi nedir?


Bebeğinizin sağlığı için aşırıya kaçmadan endişelenmeniz oldukça normaldir. Bu sebeple herhangi bir sağlık sorunu olduğunda tedavisinin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bebeğiniz idrar yolu enfeksiyonu olduysa tedavisinin nasıl yapıldığını biraz da olsa biliyor olmak anne ve baba olarak kafanızdaki belirsizliği azaltarak bir nebze rahatlamanızı saplayabilir. Bu sebeple bu yazıda bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu tedavisi hakkında bilgi verilmektedir. Bu verilen bilgiler ön bilgilendirme amaçlı verilen bilgilerdir. Her çocuk için tedavi şeklinin farklılaştığını unutmamalısınız. Doktorunuzun verdiği tedavi planına uymanız bebeğinizin sağlığı için oldukça önemlidir.

3 yaş aralığındaki çocuklarda belirtiler idrar yollarıyla direkt olarak alakalı olmadığı için yanıltıcı olabilir. Bu nedenle 0-3 yaş aralığındaki çocuklar için idrar yolu enfeksiyonu tanısı konması zor bir hastalıktır. Doktorunuz yüksek olasılıkla sizden tanı koymak için idrar tahlili isteyecektir. İdrar tahlilinde çıkan sonuca göre size bebeğinizde idrar yolu enfeksiyonu olup olmadığını söyleyecektir ve eğer varsa tanıyı koyacaktır. Bebeğinize idrar yolu enfeksiyonu teşhisi konulduktan sonra antibiyotik tedavisine başlanmaktadır. Tedavinizin süresini, günde ne kadar ve hangi ilaçtan kullanılacağını doktorunuz size söyleyecektir.

Bebeğinizin idrar yolu enfeksiyonu olduktan sonraki tedavisi kadar olmadan önce önleyici tedbirler uygulamakta bir o kadar önemlidir. Bu tedbirleri uygulayarak bebeğinizin idrar yolu enfeksiyonu olmasını engelleyebilirsiniz. Bebeğinizi idrar yolu enfeksiyonundan korumak için bez değişimi sıklığına dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin bezini sık sık değiştirmelisiniz. Bebeğinizin bezini değiştirirken normal dışı veya farklı bir koku hissederseniz, bu bebeğinizin idrar yolu enfeksiyonu olduğunu gösteriyor olabilir. Bezini değiştirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da bebeğinizin idrarının rengidir. İdrarının renginin açık renk olması gerekmektedir. Koyu bir idrar rengiyle karşılaşırsanız doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Bebeğinizi bu zamana kadar küvette yıkamış olabilirsiniz ancak idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için küvet yerine duşta yıkamanız daha sağlıklı olmaktadır. Banyo yaptırırken bebeğinizin genital bölgesini sabun veya şampuanla yıkamamalısınız. Sabun ve şampuan yerine suyla yıkamanız gerekmektedir. Genital bölgesini suyla yıkarken tahriş etmemeye dikkat etmelisiniz.

Bebeğinizin kabız olmamasına dikkat etmek, idrar yolu enfeksiyonu olmasını engellemek için oldukça önemli bir detaydır. Bebeğinizin günde kaç kere idrar yaptığını takip etmelisiniz. Bunun için bir idrar günlüğü tutabilirsiniz. Bebeğinizin günde ortalama olarak 3 ile 4 kez arasında idrar yapması gerekmektedir ancak bu rakamın her çocuğa göre değişebileceği unutulmamalıdır.

İdrarla ilgili dikkat edilmesi gereken bir nokta da çocuğunuzun idrar tutma ihtimalidir. İdrar tutmak da hastalık riskini arttıran faktörlerden bir diğeridir. Erkek çocuklarda sünnet olmanın idrar yolu enfeksiyonu riskini azalttığı bilinmektedir. Anne sütünün ise pek çok açıdan bebeklere faydalı olduğu bilinmektedir. Bu faydalar arasında emzirme çağında anne sütüyle beslenen bebeklerin idrar yolu enfeksiyonu riskinin azaldığı görülmüştür. Ek olarak bebeğinize verdiğiniz sıvının miktarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Bebeğinize verdiğiniz sıvının miktarı ne az ne de çok fazla olmamalıdır. Bebeğinize yeterli miktarda sıvı vermek de bebeklerde idrar yolu enfeksiyonundan korunmak için önemli olan yollardan bir tanesidir.