Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Nedir? | Uni Baby
28.02.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Nedir?

İnek sütü alerjisi, çocuklarda en çok görülen alerji tiplerinden biridir. Süt alerjisi; inek, koyun, keçi gibi hayvansal ürünlerin içerdiği proteinlere karşı vücudun tepki göstermesidir.

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Nedir?


İnek sütü alerjisi, çocuklarda en çok görülen alerji tiplerinden biridir. Süt alerjisi; inek, koyun, keçi gibi hayvansal ürünlerin içerdiği proteinlere karşı vücudun tepki göstermesidir. Sütün içeriğinde ise birden çok protein bulunmaktadır. Alerjik bünyelerde, bağışıklık sistemi; vücuda giren süt proteinlerini savaşılması gereken bir durum olarak algılar ve bu savaş esnasında da vücut bazı tepkiler gösterir. Süt alerjisi, süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi sonucu olabileceği gibi aynı zamanda, annenin içtiği sütün emzirme esnasında çocuğa geçmesiyle de oluşabilir. Süt alerjileri, sütün içilmesinden 2 saat sonra vücudun reaksiyon göstermesiyle ortaya çıkabileceği gibi 2 gün veya bir hafta sonra da farklı belirtilerle ortaya çıkabilir. İnek sütünün alerjik yapısı nedeniyle özellikle alerjik bünyeli çocuklarda, 2 yaşına kadar inek sütü verilmemesi tavsiye edilir. Süt alerjisi genelde 1 yaşın altındaki bebeklerde sıklıkla görülürken, 3 yaşına geçen çocuklarda çoğunlukla alerjik bir durumla karşılaşılmaz.

Bebeklerde İnek Sütü Alerjisi Belirtileri Nelerdir?


Bebeğiniz süt veya sütlü gıdalar aldıktan sonra aşağıdaki belirtileri gösteriyorsa, hemen bir doktora danışmanızda fayda olacaktır.

  • Vücutta kaşıntı ve kızarıklık
  • Hırıltılı öksürük, zor nefes alma
  • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
  • Karın ağrısı, kusma
  • İshal veya kabızlık
  • Gaz ağrıları
  • Vücudunda veya suratında egzamalar/kuruluklar
  • Kanlı kaka
  • Yorgunluk ve uyku

Bebeklerde inek sütü alerjisi tanısı nasıl konur?


Yukarıda saydığımız birçok belirti aslında farklı hastalıkların da habercisi olabilir. Sindirimle ilgili problemler her 10 bebeğin 6’sında görülürken, ciltte görülen alerjik belirtiler neredeyse her 10 bebeğin 7’sinde gözlemlenir. Dolayısıyla belirtilere bakarak süt alerjisi tanısı koymak oldukça zordur. Bu nedenle de tanı ancak bazı tıbbi testlerle ve eliminasyon diyeti ile konulabilir. Eliminasyon diyeti dediğimiz yöntemde, doktor bebeğin beslenmesinden inek sütünü çıkardığında vücudun nasıl tepki verdiğine ve sonra beslenmeye yeniden eklendiğinde nasıl tepkiler verdiğine bakarak alerjiyi tespit etmeye çalışır. Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde süt alerjisi çok yaygın olmasa da annenin yediği veya içtiği sütlü gıdalar nedeniyle çocuklarda alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu tür durumlarda annenin, beslenmesinden süt ürünlerini çıkarmak gerekir.

İnek sütü alerjisi olan bebekler nasıl beslenmeli?


Bebeğinize inek sütü tanısı koyduktan sonra, sütlü ürünlerin günlük beslenmeden çıkarılması ile çocuğunuzun kısa zamanda sağlığına kavuştuğunu göreceksiniz. Daha önceden gördüğünüz belirtilerin önemli bölümü 2-4 hafta arasında azalacak ve 1-2 aylık dönemde ise son bulacaktır. Alerjik belirtilerin ortadan kalkmasından belli bir zaman sonra doktorunuz, günlük beslenmenin içine az miktarda sütlü ürünleri dahil ederek vücudun reaksiyon verip vermediğini kontrol edecektir.

İlk 6 ay içerisinde anne sütü ile beslenmek oldukça önemlidir. Bu nedenle annenin aldığı sütlü ürünlerden geçen bir alerjik durum varsa, anneler bu işin uzmanı olan bir diyetisyenden nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda destek almalıdır. Uzun süre verilen anne sütü, bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesine katkıda bulunurken sindirim sistemi hastalıklarının da daha az görülmesine neden olur. Bebeğe faydaları olduğu kadar, anneye de faydası olan emzirme, meme ve yumurtalık kanseri gibi hastalıkların oluşma riskini de minimuma indirir. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda, inek sütü içermeyen mamalarla bebeğin gelişiminin desteklenmesi önemlidir. Bu tip alerjisi olan bebeklere hidrolize mamalar verilmelidir. Bu özelliklerdeki mamalarda inek sütü proteinleri çok küçük parçalara ayrıldığından, vücut tarafından alerjik olarak algılanmaz. Bu tip mamalar, bebeklerin gelişimini ve büyümesini de destekleyen vitaminleri içerir. Mamadan sonra ek gıdaya geçileceği dönemde özellikle alerjik bebekler, doktor kontrolünde bu geçişi yapmalı ve beslenmeye en az alerjik olan gıdalarla başlamalıdır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.