Bebeklerde Oturma Emekleme Yürüme | Uni Baby
30.01.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebeklerde Oturma Emekleme Yürüme

Bebeklerin fiziksel gelişimleri belirli evrelerden geçerek gerçekleşir. Oturmaya başlamadan önce bebeklerin kaslarının denge sağlayabilecek kadar gelişmiş olması gerekir.

Bebeklerde Oturma, Emekleme ve Yürüme

Bebeklerini büyütürken anne babaların akıllarında bebekler ne zaman oturtulmalı, bebeğim ne zaman dönmeye başlar, peki ne zaman yürür gibi sorular vardır. Bebeklerinin ne zaman hangi evreden geçeceğini bilen anne babalar onlara doğru zamanda ve doğru yöntemlerle destek olabilirler.

Bebekler ne zaman oturur?

Bebeklerin fiziksel gelişimleri belirli evrelerden geçerek gerçekleşir. Oturmaya başlamadan önce bebeklerin kaslarının denge sağlayabilecek kadar gelişmiş olması gerekir. Bu durumun bilincinde olan anne babalar bebekleri gözlemleyerek doğru zamanın yaklaştığını anlarlar.

Bebekler doğduklarında sınırlı hareket etme yeteneğine sahiptir. Bulundukları pozisyonu değiştiremezler ve başlarını kaldıramazlar. Onların başlarını tutabilmeleri için boyun, sırt kaslarının güçlenmesi gerekir. Bebeğin yattığı yerde başını kaldırmaya çalışması kas gelişimine katkı sağlayan hareketlerden biridir. Bebeğin pozisyonunu değiştirerek farklı kasların çalıştırması sağlanırsa bebeğin motor gelişimine katkı sağlanmış olur. Başlangıçta hareketlerinin farkında olmayan bebekler, başlarını dik tutmaya başlayıp, yan dönebildikten sonra destekli oturtulmaya başlanabilir. Bebekler ne zaman döner diye merak ederseniz size öncelikle 2 ay civarı yan yatırıldıklarında bebeklerin sırt üstü dönebileceğini söyleyebiliriz. 4 ay civarı ise sırt üstü yatan bebekler yan dönebilirler. Bu evrelerde oturmaya hazırlanan bebeğin karın ve boyun kaslarının güçlenmesi çok önemlidir. Bu nedenle yapılan destekleyici hareketlerin olması süreci kolaylaştırır.

Bebeklerin kasları 3. aydan itibaren güçlenmeye başlar. 4. ayında olan bebekler destekle oturmaya başlayabilirler. 4. aydan itibaren kısa süreli alıştırmalar yaparak bebek kendi başına oturmaya hazırlanılabilir. 6. aydan itibaren ise bebek desteksiz şekilde kendi başına oturabilir.

Bebekler ne zaman emekler?

Bebekler genellikle 8. aydan itibaren emeklemeye başlarlar. Her bebeğin gelişimi farklıdır ve bu evrelerin yaşandığı aylarda da farklılıklar olabilir. İşte tam da bu sebepten bazı bebekler emekleme aşamasından geçmeden yürümeye başlayabilirler.

Emeklemeyi öğrenen bebekler denge kurmaya çalıştıktan sonra artık çevreyi keşfetmeye başlarlar. Her bebeğin gelişimi farklı olduğu gibi emekleme stilleri de farklı olabilir. Bebeğin emeklemeye alışması için bazı destekleyici aktiviteler yapılabilir. Örneğin bebeğin sevdiği oyuncakları, ulaşmak isteyeceği nesneleri ondan biraz uzağa koyarsanız emekleyerek ona ulaşmaya çalışacaktır. Bu evre uzun sürebilir ve bebek hemen yürüme aşamasına geçmeyebilir. Bebeğin cesaretini kırmak onun bu evreyi daha geç atlatmasına neden olabilir. O nedenle bebekle konuşarak, göz teması kurularak küçük ilerlemelerinin desteklenmesi oldukça önemlidir

Bebekler ne zaman yürür?

Bebekler 11. aydan itibaren yürümeye başlarlar. Bu da yine her bebek için değişecek bir durumdur. Yeni doğan bebekler yürüme refleksi ile hayata gelirler. Ancak sonrasında bu durum körelir ve yürüyemezler çünkü kasları henüz o kadar gelişmiş değildir. 11. ayına gelen bebekler ise bazı gelişim aşamaları geçtikleri için kasları güçlenir ve yürümeye başlarlar. Dengede durmayı öğrendiklerinde destek almadan yürüme evresi başlar. Yapılacak olan egzersizlerle bebeklere yardımcı olunabilir. Örneğin bebeğin kollarından tutarak onu yürütmeye çalışmak bebeğin bacak kaslarını güçlendirir ve zamanla kendi başına yürümeyi öğrenmesine yardımcı olur.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.