Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer? - Uni Baby
Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer
10.03.2021 00:00:00

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebeklerde çok sık görülen bir cilt rahatsızlığı olan pişikle ilgili merak ettikleriniz için yazımıza göz atın!

Pişik bebeklerde sıklıkla görülen bir cilt sorun. Bebeğin cildindeki kızarıklıklar ve bazı durumda yaralar bebeğin canını acıtır, huzurunu kaçırır. Ebeveynlerin de önceliği bebeklerini rahat ettirmek ve pişik sorunun önüne geçmektir. Pişiğin nasıl tedavi edileceği ve nasıl önleneceği bilindiğinde bu sorun hem bebeğin hem de ebeveynlerin hayatını zorlaştırmaktan uzaklaşabilir.

Pişik Nedir?


Pişik özellikle bez kullanan küçük bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durum. Pişik genellikle bezin kapattığı bölgeler olan bebeğin poposunda, uyluğunda ve genital bölgesinde görülse de vücudunun boyun, kol altı gibi eklem bölgelerinde de görülür. Bu bölgelerdeki deri hassaslaşır; kabarıklık, kızarıklık ve kuruluk şeklinde pişik ortaya çıkar ve hafif kaşıntı yapar bazı durumlarda özellikle sürtünme ile acı verir. Bu durum küçük bebeğin oldukça rahatsızlık duymasına sebep olur.

Pişiğin Belirtileri Nelerdir?


Pişiği bebeğinizin vücudundaki pembe-kırmızı pütürlü dokular şeklinde fark edebilirsiniz. Bebeğinizin cildi kabarır ve pişik olan bölgenin normal vücut sıcaklığından biraz daha sıcak olduğunu fark edersiniz. Bebeğiniz henüz konuşamadığı için size rahatsızlığını anlatamaz ancak davranışlarından bir rahatsızlığı olduğunu fark edebilirsiniz. Pişik olan bebek huzursuz olacak, günlük yaptığı aktivitelerden keyif almıyor gibi görünecektir. Bez değiştirme zamanlarında ise huzursuzluğu artacak ve ağlayarak rahatsızlığını belli edecektir.

Pişiğin Nedenleri Nelerdir?


Pişik bebeğin temizliğine ve cilt bakımına titizlikle dikkat edilse bir bazı durumlarda oluşabilen bir sorundur.

Pişik oluşmasının ilk sebebi bebeğinizin vücudunun kuru kalması, yeterince nemlendirilmemiş olması ve uzun süre havasız kalmasıdır. Bir diğer sebebi ise bebeğin vücudunun banyodan sonra iyice kurulanmamış olması ve ıslak kalmasıdır. Bebeğin cildinin çiş ve kakayla uzun süre temas etmesi yani bezinin uzun süre temizlenmemesi de pişiğin en önemli nedenleri arasındadır. Banyodan sonra ıslak kalması gibi yaz aylarında terlemesi ve bu terin kurulanmaması da bebeğin vücudunda, özellikle birbirine değen eklem bölgelerinde pişik oluşmasına sebep olabilir.

Bez seçimi de pişik oluşumunu etkileyen faktörler arasındadır. Kullanılan bezin bebeğin yaş ve kilosuna uygun olması gerekir. Küçük olan bezler bebeğin vücudunu fazla sıkar ve tahriş olmasına sebep olurken, bol gelen bezler sızıntıya sebep verir ve bu da pişik oluşmasına neden olur.

Pişiğin bir diğer sebebi ise alerjik reaksiyondur. Bebeğin kıyafetlerini yıkadığınız deterjanlar veya kullandığınız cilt bakım ürünlerini dikkatli seçmek ve bebeğinizde alerjik reaksiyona sebep olan ürünleri tespit ederek kullanmamak pişik oluşumunu önleyebilir. Kullanılan deterjanlar gibi bebeğin vücudunu ve poposunu temizlemek için kullandığınız ıslak mendil gibi hijyen ürünleri de alerjik reaksiyona sebep olabilir. Bunun için hijyen ürünlerini mümkün olduğu kadar doğal ve parfümsüz seçmek önemlidir.

Ek gıdaya geçiş sürecinde bebeğin bazı yiyeceklere karşı alerjisi olması da pişik oluşumunu tetikleyebilir. Bebeğin tükettiği gıdaları ve vücudunun verdiği tepkileri takip etmek önemlidir. Bal, inek sütü, yumurta, çilek ve kivi gibi yiyecekler bebeklerde alerjiye sebep olabilen besinler içindedir. Ayrıca aşırı baharatlı ve asitli yemekler de bebeklerde alerjiye dolayısıyla pişik oluşumuna sebep olabilir.

Pişiğe sebep olan diğer sebepler ise; bebeğin veya emziren annenin antibiyotik kullanımı, ek gıdaya geçiş ve bakteri veya mantar oluşumudur.

Pişik Bebeği Nasıl Etkiler?


Vücudunun herhangi bir bölgesinde pişik olan bir bebek huzursuz ve huysuz olabilir. Eklem bölgelerinde, dolayısıyla da sürekli hareketli olan bölgelerde oluşan pişikler bebeğinizin günlük hareketlerini ve oyunlarını zorlaştırır ve bu durum bebeğinizi üzer.

Bez değiştirmek de pişik olan bebeğin en zorlu anlarından biridir. Eğer bebeğiniz pişik olduysa bez değiştirme vakitleri normalden daha zahmetli ve bebeğinizin ağladığı bir aktiviteye dönüşebilir. Bazı durumlarda pişik bebek için oldukça rahatsızlık verici olur ve bebeğinizin iştahı da öncekine kıyasla azalmış olabilir.

Böyle durumlarda bebeğinizin canının gerçekten acıdığını ve gündelik aktivitelerin bile onu zorladığını unutmayıp ona anlayışla yaklaşmalı ve pişik olan bölgeleri rahatlatmalısınız.

Pişik Tedavisi Ve Önleme Yöntemleri


Pişik genellikle tıbbi bir tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Pişiğin tedavi etmek ve tekrar oluşmasını önlemek için bebek bakımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır;

Pişik tedavisi için;

- Bebeğin cildini nemlendirmeye,

- Bezinin ıslak kalmamasına,

- Bez değiştirirken bebeğin poposunun iyice temizlemeye,

- Pişik olan bölgeye rahatlatıcı ve tedavi edici merhem/krem sürmeye

- Pişik olan bebeğin her gün bez olmadan vakit geçirmesine izin vermeye dikkat etmelisiniz.

Pişiği önlemek için;

- Bezinin kirli kalmamasına,

- Bezini değiştirirken vücuduna merhem/krem sürmeye,

- Bezin yaş ve kilosuna uygun olmasına ve bezi çok sıkı bağlamamaya,

- Çok sıkı kıyafetler giydirmemeye,

- Bebeğin kıyafetlerini parfümlü deterjanlarla yıkamamaya,

- Bebeğin altını temizlerken alkol ve parfüm içermeyen ürünler kullanmaya,

- Bebeğin vücudunun ıslak kalmamasına,

- Bebeğin vücudunu nemlendirmeye dikkat etmelisiniz.

Pişik Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?


Pişik kremi seçerken kremin içeriğine bakmak gerekir. Deterjan ve bebeğin vücudunun temizlendiğini ürünlerde olduğu gibi pişik kreminin içeriği de bebeğin alerjisi olabilecek maddelerden uzak olmalıdır. Doktor önerisi olan durumlar haricinde pişik kreminin kesinlikle kortizon içermemesi gerekir. Kremin içeriğinin doğal ürünlerden oluşması, vitamin içerikli olması ve kimyasal madde içermemesi önemlidir.

Pişik Sorununda Doktora Ne Zaman Başvurulmalı?


Pişik genellikle tıbbi bir müdahale, doktora başvurmayı gerektiren bir durum değildir. Bebeğin cildine özen göstermek, yukarıda verilen önerileri uygulamak ve merhem/krem kullanmak çoğu durumda pişiğin geçmesi için yeterlidir. Ancak bazı durumlarda doktora başvurmak gerekebilmektedir. Eğer pişik olan bebeğinizin ateşi varsa, uyguladığınız bakım 2-3 gün içinde pişiğin iyileşmesi için yeterli olmadıysa, pişik olan bölge su topladıysa, bebeğiniz antibiyotik kullanıyorsa, pişikler büyüyorsa, renk değiştirip iltihaplı bir hal alırsa mutlaka doktora başvurmalısınız.