Bebeklerin Hijyeninde Nelere Dikkat Edilmelidir? | Uni Baby
Bebeklerde Hijyen
18.03.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Bebeklerin Hijyeninde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebekler özellikle doğdukları dönemin başlarında oldukça hassastır. Bu nedenle bebeğin, bulunduğu çevrenin ve bebekle ilgilenenlerin temizlik ve hijyenine oldukça önem verilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Hijyen


Bebekler özellikle doğdukları dönemin başlarında oldukça hassastır. Bu nedenle bebeğin, bulunduğu çevrenin ve bebekle ilgilenenlerin temizlik ve hijyenine oldukça önem verilmesi gerekmektedir. Yalnızca bebeğin hijyenine dikkat etmek yeterli olmayacaktır. Bunun yanında bebek ile ilgilenen kişilerin de temizliğe dikkat etmesi gerekir.

Bebeğin hijyeni nasıl sağlanır?


Bebek hijyeni, bebeğin sağlığı için kritiktir. Bebeğin hijyenini sağlamanın birinci kuralı bebeğin bakımından sorumlu olanların , bebek ile temas kuracak kişilerin ve bebeğin ellerinin temizliğidir. Bebekler doğdukları andan itibaren ellerini sık sık ağızlarına sokarlar bu nedenle bebeğin elinin temiz olmasına dikkat etmek, eline çok fazla dokunup öpmemek önemlidir. Bebek ile ilgilenmeden önce elleri yıkamak bebeğin hijyenini sağlamak açısından atlanmaması gereken bir önlemdir. Dışardan gelindiğinde bebek ile temas etmeden önce kıyafetlerin değiştirilmesine ve el ve yüzün yıkanmış olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bebeğin göbek bağı düşene kadar düzenli olarak nemli bir bezle vücudunun silinmesi ve göbek bağı düştükten sonra da düzenli olarak yıkanması bebeğin hijyen ve sağlığını sağlamak için gereklidir.

Bebeğinin temizliğinin yanında bebeğin bulunduğu ortamda hijyen kurallarına uyulması da şarttır. Bebekli evde temizlik öncelik olmalıdır. Evin düzenli olarak süpürülmesi ve silinmesinin yanında düzenli olarak havalandırılması, evin ama özellikle bebeğin bulunduğu odanın sıcaklık ve neminin belirli bir düzeyde olması evin hijyeni için önemlidir. Bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklığının 23-24 derece ve nem oranının da %40-%60 oranında olması idealdir.

Hijyenik ortam nedir?


Hijyenik ortam mikroorganizmalardan tamamen arındırılmış ortam anlamına gelmez. Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesi ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için çeşitli mikroorganizmalarla karşılaşması gerekir, bunlarda tamamen arındırılmış steril ortamlarda büyüyen bebekler ilerleyen yaşlarda çeşitli sağlık ve bağışıklık sistemi sorunları yaşayabilir. Hijyenik ortam temel temizlik önlemlerinin alındığı ve temizliğin sağlandığı ortamdır.

Çocuğa hijyen eğitimi nasıl verilir?


Çocuk hijyen eğitimini bebekliğinden başlayarak yakın çevresindeki insanların temizlik pratiklerden öğrenmeye başlamaktadır. Önce etrafındakileri gözlemleyerek öğrenen çocuk daha sonra bunları uygulamaya başlar. Bu nedenle hijyen eğitimi bebeklikte başlar ve anne-babanın davranışlarından öğrenilmektedir. Çocuklara hijyen eğitimi öncelikle kişisel bakımı öğreterek başlanmalıdır. Bebeklikten itibaren kişisel bakımı anne babası tarafından yapılan çocuk bağımsızlık kazanmaya ve gerekli becerileri kazandığında kendi işini kendi yapmaya başlar. Kendi başına üstünü değiştirmek, tek başına elini yüzünü yıkayıp dişlerini fırçalamak gibi şeyleri yapabileceği zamanlarda çocuğun bunları yapmasına izin vermek çocuğun kendi hijyenini sağlamayı öğrenmesi için önemlidir. Çocuğa el yıkama alışkanlığı kazandırmak ve tuvalet temizliğini öğretmek hijyen eğitiminde temeldir. Okul öncesi hijyen eğitiminde de çocuğun kendi elini kendi yıkamayı öğrenmesi ve tuvalet temizliğini öğrenmesi önemlidir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.