Diş Çıkaran Bebeklerde Neye Dikkat Etmek Gerekir | Uni Baby
22.03.2022 00:00:003 DK Okuma Süresi

Diş Çıkaran Bebeklerde Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Bebeklerde ilk diş çıkışı sağlıklı gelişim açısından son derece önemlidir. Bu süreçte dikkat etmeniz gerekenleri Uni Baby ile öğrenebilirsiniz.

Bebeklerde ilk diş çıkışı sağlıklı gelişim açısından son derece önemlidir. Her bebekte ilk dış çıkışının görüldüğü zaman aralığı birbirinden farklı olmakla birlikte süregelmiş zaman aralıkları bulunmaktadır. Her ebeveyn ise bebeğinin diş çıkarma evresinin sıkıntısız geçmesini temenni eder.

Bazı bebeklerde diş çıkarma döneminin belirtileri belirgin olsa da bazı bebekler bu süreci daha rahat atlatabilmektedir. Sürecin daha rahat ilerlemesi ve bebeğin sağlıklı gelişim aşamalarının desteklenmesi için ebeveynlerin yapabileceği bazı öneriler uzmanlar tarafından sunulmaktadır.

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarmaya Başlar?


Bebekler 3 aylık olduklarında ağızlarını daha sık kullanmaya başlar. Tutabildikleri pek çok nesneyi ağızlarına götürmeye meyilli olan bebeklerde tükürük salgısı da artarken elleri sık sık ağızlarını keşfeder. Bu süreç ebeveynler tarafından diş çıkarma belirtileri olarak atfedilebilirken aslında bu evre gelişim aşamalarından birisidir.

Bu dönem bebeklerin çevrelerini ağızları vasıtasıyla keşfettikleri dönemdir ve dişlerin erkenden geleceğinin düşünülmemesi gerekir. Diş çıkarma belirtilerinin görülmesi durumunda ise uzman bir doktora danışarak gelişim süreci hakkında detaylı bilgi edinilebilir.

Bebeklerde ilk dişler genellikle 6. ay ve civarında çıkmaktadır. Fakat bu dönem her bebekte farklı zaman aralığında başlayabilir. Kimi bebekte 4. aydan sonra, kimi bebekte ise 12. aydan sonra dişler çıkabilir. Genel zaman olarak kabul edilen 6. aydan önce veya sonra diş çıkması gelişimsel bir sorun olarak görülmemeli doktor önerileriyle sürece devam edilmelidir. Bebeklerin büyük kısmında ilk çıkan dişler alt ön kesici dişlerdir.

Diş Çıkarma Döneminde Bebekte Yaşanan Etkiler


Diş çıkarma belirtileri bebekten bebeğe göre farklılık göstermektedir. Bebeklerin ağızlarını keşfettikleri 3. ayda görülen etkiler diş çıkarma etkileri ile karıştırılabilmektedir. Diş çıkarma döneminde bebeklerde görülen yaygın etkilerin görülmesi diş çıkarmanın habercisi olabilmektedir. Bebeklerde görülen bazı yaygın etkiler şunlardır:

- Bebeğin ateşi çıkabilir. Bu ateş genellikle 38 derece civarında seyreder ve fazla dirençli olmaz.

- Bebeğin elini sürekli ağzına götürür ve nesneleri ısırmaya çalışır.

- Salya üretimi artabilir. Yoğun salyalanmaya bağlı olarak ağız kenarında döküntülerin veya kızarıklıkların oluşması mümkün olabilir.

- Diş etlerinde şişkinlik görülebilir.

- Bebekler bu dönemde genellikle huysuz olur ve uzun soluklu ağlama nöbetleri geçirebilir.

- Bebeklerde iştahsızlık yaygın görülen etkilerden bir diğeridir.

- İshal, kabızlık veya kusma gibi eylemler de yine diş çıkarma döneminde olan bebeklerde görülebilecek rahatsızlıklardandır.

Bu belirtilerin tamamı her bebekte görülmemektedir. Belirtilerin birkaç tanesinin aynı anda görülmesi veya bir tanesinin de periyodik olarak tekrar etmesi bebeğinizin diş çıkardığının habercisi olabilmektedir.

Diş Çıkarma Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Bebeklerde diş çıkarma dönemi hem ebeveynler hem de bebek açısından oldukça stresli geçer. Bu sürecin daha kolay atlatılabilmesi için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar mevcuttur:

- Bu dönemde dişleri kaşındığı için bebekler sürekli olarak bir nesneyi çiğneme ihtiyacı içerisinde olur. Bu durumun giderilmesi için ebeveynler bebeklerine bir diş kaşıyıcı verebilir. Bebeğe verilecek diş kaşıyıcının boyalı olmamasına ve zararlı materyaller içermemesine dikkat edilmesi gerekir.

- Diş çıkarma döneminde oldukça stresli olan bebeğinizin yanında olduğunuzu hissettirmeniz sürecin daha iyi geçmesi için son derece önemlidir. Bebeğinize bol bol sarılarak kucağınızda ona sevgi vererek kendisi ile güçlü bir bağ kurmalısınız.

- Bu dönemde bebeklerde salya üretimi de artmaktadır. Salya üretiminin artması sonucunda sıvı kaybı da yüksek olmaktadır. Bunun için diş çıkarma döneminde emzirme sıklığının artırılması uzman bir doktor eşliğinde gerçekleştirilebilir.

- Diş çıkarma sürecinde bebeklerde yaşanan ağrılı süreç yanaklara ve kulaklara etki edebilir. Bu nedenden ötürü bebekler kulaklarını çekiştirebilir veya yanaklarını kaşıyabilir. Ebeveynler, bebeklerinin yanaklarına ve kulaklarına ufak dokunuşlarla masaj yaparak bu olumsuzluğun giderilmesine katkıda bulunabilir.

Diş Çıkarma Döneminde Ebeveynler Neler Yapabilir?


Eğer bebeğinizin ek gıdaya geçiş yaptıysa diş çıkarma döneminde bebeğinize soğuk meyve püreleri verebilirsiniz. Tahriş olan diş etlerinin yumuşatılması için soğuk muz püresi gibi meyve pürelerini vererek rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Henüz ek gıdaya tam olarak alışmamış bebekler için ise meyve filesine soğuk meyve püresini koyabilir ve bebeğinizin meyveyi emerek ya da yalayarak yemesini sağlayabilirsiniz. Verilebilecek ek gıdaları doktorunuza danışarak değerlendirmeniz gerekmektedir.

Bu dönemde bebeklerin diş etleri hassaslaşır. Hassaslaşan etlerin rahatlatılması için temiz bir el bezini soğutarak bebeğinizin ağzına almasını ve masaj yapmak suretiyle rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem sırasında bebeğinizin gözetiminizde olmasına dikkat etmeniz herhangi bir yutma ve benzeri bir durumun yaşanmaması adına önemlidir.

Bebeğinizin diş etlerine masaj yapmanız da onun rahatlaması için uygulanabilecek bir yöntemdir. Temiz ellerle dairesel hareketler uygulayarak bebeğinizin diş etlerine masaj yapabilirsiniz. Bununla birlikte soğuk metal bir kaşığın arka kısmıyla da diş etlerine masaj yapabilirsiniz.

Diş çıkarma döneminde en yaygın görülen belirtilerden birisi salya oluşumunun artmasıdır. Artan salya üretimi bebeklerin yüzünün hassaslaşmasına, ağız ve çevresinde irritasyonların oluşmasına neden olabilir.

Salya artışının neden olacağı olumsuzlukların önüne geçmek için bebeğinizin yüzünü temiz, steril bir bez ile silebilirsiniz. Bu noktadaUni Baby Hassas Dokunuş Islak Mendil ürününü gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Bebeklerin hassas cildine özel üretilen ve probiyotik içeren tek mendil olma unvanını alan mendil, güvenle ağız çevresinde de kullanılabilir.

Bu uygulamanın ardından doğal içerikli bir nemlendirici ile bebeğinizin cildini nemlendirebilirsiniz.

Diş çıkarma döneminde kullanılan ilaçlar da bulunmaktadır. Doktorunuza danışarak bu süreçte işe yarayabilecek ilaçları temin edebilir bebeğinizin diş çıkarma dönemini daha rahat atlatmasını sağlayabilirsiniz. Doktorunuz ile birlikte bebeklerde diş gelişim tablosu verilerini inceleyebilir süreç hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilir ve bebeğiniz için bir diş gelişim tablosu oluşturarak sürecin takibini gerçekleştirebilirsiniz.