Doğum sonrası yaşanan değişiklikler | Uni Baby
11.03.2019 00:00:006 DK Okuma Süresi

Doğum sonrası yaşanan değişiklikler

40 haftalık gebelik sürecinde vücuttaki östrojen ve progesteron seviyeleri yaklaşık on kat kadar artar ve anne adaylarının bu yeni hormon dengelerine alışması zaman alır.

Doğum sonrası yaşanan değişiklikler


40 haftalık gebelik sürecinde vücuttaki östrojen ve progesteron seviyeleri yaklaşık on kat kadar artar ve anne adaylarının bu yeni hormon dengelerine alışması zaman alır. Doğum sonrasında hormonlar hızlıca eski seviyelerine geriler ve bu kimyasal değişiklikler sonucunda ruhsal ve fiziksel pek çok sorunlar yaşanabilir. Bu bir çok annede meydana gelen bir durumdur ve endişe etmemek gerekir.

Duygusal gelgitler


Duygularda dalgalanmalar; hayal kırıklığı, aşırı sinirlilik, açıklanamayan ağlama atakları, uykusuzluk ve bazı durumlarda hafif depresyon gibi belirtiler ile kendini gösterir. Tüm bu dalgalanmalar ile birlikte yenidoğan bebeğin bakımı da yorucu olduğu için, bebek sahibi olmanın sağladığı sosyal ve psikolojik değişiklikler depresyon riskini arttırabilir.
Doğum sonrası geçici depresyon ya da bilimsel adı ile Postpartum Depresyon; uykusuzluk, iştah değişmesi, aşırı yorgunluk, cinsel istekte azalma gibi belirtilere neden olabilir.

Eşler ve aile bireylerinin önemi


Yeni annelere empati ile yaklaşılması; aile ve eşin kendisine sevgi göstermesi, bebek bakımında destek olması ile bu depresif dönem raha rahat bir şekilde atlatılabilir.

İlk süt ve göğüslerde sertleşme


Doğumdan sonra göğüsler bir kaç gün süreyle kolostrum adı verilen ilk süt ile dolacağı için şişkin ve hassas olurlar.
Kolostrum ya da halk arasında kullanılan ismi ile ‘Ağız sütü’ bebekler için çok önemlidir. Anne karnındaki hijyenik koşullardan dünyaya geldiği ilk günlerde bebeğimizi enfeksiyonlardan koruyacak antikorlar ile dolu olduğundan ilk günlerde göğüslerde ısınma ve rahatsızlık hissi doğaldır. Bebeğimizin sahip olacağı bağışıklık sistemini destekleyen bu ilk emzirmeler zahmetli olsa bile anneler için bebeğe verilen önemli bir hediyedir.

Saç dökülmesi


Hamilelikte yaşanan hormonal değişiklikler sebebiyle saç folikülleri normalden daha aktif büyür ve saçlar gürleşir. Doğum sonrasında vücutta östrojen seviyesinin keskin bir düşüş yapmasından saç folikülleri de etkilenir ve bu durum kadınların büyük bir çoğunluğunda aşırı saç dökülmesine ve kafa derisinin incelmesine neden olur. Sağlıklı görünümde olan saçlarda yaşanan bu değişiklikte endişe edecek bir durum yoktur. Geçici olan saç dökülme dönemi, sağlıklı beslenme sürdürülerek yavaşlayacak ve 15 ay içinde eski görünümüne kavuşacaktır.

Doğum sonrası değişiklikleri hafifletmek için neler yapılabilir?


  • Her gün ılık/sıcak duş yapılması hem sancılara iyi gelecek hem de göğüslerdeki sertliğin verdiği hassasiyete yardımcı olacaktır.
  • Bebeğinizin uyuduğu zamanları iyi değerlendirip dinlenmek ve mümkün olduğu zamanlarda uyumak vücudun iyileşmesi için çok önemlidir.
  • Yorucu egzersizler, ev işleri, dar kıyafetler, misafir ağırlamak gibi uzun sure oturmayı gerektirecek aktivitelerden kaçınmak önemlidir.
  • Sağlıklı beslenmek, aç kalmadan evde hazırlanmış taze yiyeceklerden tüketmek gerekmektedir.
  • Hem anne sütünün artması hem de vücudun iyileşmesi için bol su tüketimi de önemlidir.
  • Aile içinde huzurlu ve mutlu bir ortam ve sevdikleriniz ile kaliteli zaman geçirmek; bebeğinizin geleceği hakkında pozitif planlar yapmak kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Unutmayın sizin mutlu ve huzurlu olmanız, yenidoğan bebeğinizin de huzurlu olmasına, uyku düzenine ve beslenmesine fayda sağlayacakgtır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler