Doğuma Hazırlık Kursu Nedir, Ne Öğretilir? - Uni Baby
doğuma hazırlık kursu
17.09.2020 00:00:00

Doğuma Hazırlık Kursu Nedir, Ne Öğretilir?

Doğuma hazırlık kursu, gebelik, doğum ve lohusalık dönemlerini rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirebilmeniz için gerekli olan bilgilerin aktarıldığı eğitimdir. Doğuma hazırlık kursu, başta gebelik eğitimi, doğum ve doğum sonrası bebek bakımı gibi konularda, ebeveyn adaylarını bilinçlendirmek ve kaygılarından uzak şekilde mutlu bir gebelik süresi geçirmelerine yardımcı olmaktır.

Doğum, doğanın en büyük mucizelerinden biri ve her doğum süreci keyifli telaşlara gebe... Ancak ilk kez doğum yapacak olan anne adaylarının yaşadıkları heyecan doğum yaklaştıkça endişeye dönüşebilir... Doğuma hazırlık kursu tam da bu anda anne ve baba adaylarının yardımına koşar.

Eğitimde doğum süreci, bu süreç içerisinde sizin yapabilecekleriniz ve doğum sonrası değişecek olan hayatınızı kolaylaştıracak yöntemler profesyonel eğitmenler eşliğinde anne ve baba adaylarına aktarılır. Anne adayları ve bebeğin bu dönemdeki ruhsal ve bedensel anlamda sağlıklı gelişimi bazı uygulamalar ile desteklenir. Bu sayede yaşayacağınız süreç hakkında farkındalık kazanarak daha rahat ve sağlık bir hamilelik süreci ve doğum deneyimi yaşayabilirsiniz.

Doğuma hazırlık kursunun amacı nedir?


Doğuma hazırlık kursu, gebelik, doğum ve lohusalık dönemlerini rahat ve sağlıklı bir şekilde geçirebilmeniz için gerekli olan bilgilerin aktarıldığı eğitimdir. Doğuma hazırlık kursu, başta gebelik eğitimi, doğum ve doğum sonrası bebek bakımı gibi konularda, ebeveyn adaylarını bilinçlendirmek ve kaygılarından uzak şekilde mutlu bir gebelik süresi geçirmelerine yardımcı olmaktır. Gebe eğitimi sayesinde anne ve baba adayları, doğum ve sonrasına ilişkin doğru kararlar almakta, tamamen doğal olan bu süreci en güzel şekilde geçirebilirler. Bu eğitimler ile yaşanılan deneyimler, anne başta olmak üzere bebek ve diğer aile bireylerinin tüm yaşamını olumlu etkileyecektir. Temelde amaç kadının kendine ve bedenine güvenmesi gerektiğinin vurgulanmasıdır.

Doğuma hazırlık kursunda neler öğretilir?


Doğuma hazırlık kursu boyunca gebeliğin nasıl oluştuğundan başlayarak, hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken hususlar, gebelik süresince vücutta yaşanan değişimler, hamilelikte yatış pozisyonu, doğumu kolaylaştıran hareketler, doğum sonrası anne ve bebek sağlığı ile yeni rolleri ile anne-baba ilişkisine kadar bilinmesi gereken tüm konular kapsamlı şekilde anlatılır. Özellikle babaların da aktif katılması istenen eğitimlerde nefes egzersizleri ile doğumu kolaylaştıran egzersizler konusunda uygulamalı eğitim verilmektedir.

Hamilelik sürecindeki beslenme yöntemleri ve gerekli egzersizleri öğrenerek fiziksel ve ruhsal açıdan rahat ve sağlıklı bir gebelik süreci yaşamanız amaçlanır. Doğum sürecini kolaylaştıran nefes, masaj, gevşeme ve pozisyonlar gibi teknikleri öğrenerek ağrısız ve kısa süreli bir doğum yaşayabilirsiniz.

Özellikle uygulamalı eğitim konusunda, eğitim verenin kendisi ya da doğum egzersizleri konusunda uzman bir kişi, gebelik boyunca yapılabilecek doğum egzersizleri ile bedeni doğuma hazırlamak, hamilelikte yatış pozisyonu, sancı kontrolü yapabilmek, ıkınma pozisyonları ile bebeğin gelişine yardımcı olmak ve gevşemeyi öğrenmek konusunda uygulamalı eğitim verir. Babanın desteğinin de çok önemli olduğu bu aşamada sonrasında öğrenilenler ile anne, doğuma yönelik tüm korkularından arındığı için artık korkan bir anne değil, doğumu coşku içinde bekleyen bir anne haline gelir. Ayrıca doğuma hazırlık kursu, doğum sonrasında ortaya çıkabilecek travmaların da önüne geçmeyi amaçlar, anne ve bebek arasındaki bağın doğru bir şekilde kurulmasına katkı sağlar.

Doğuma hazırlık eğitimi sadece doğum öncesini mi kapsar?


İlk kez bebeğini kucağına alan bir annenin yaşadıkları ile duygu ve düşünceleri kolay şeyler değildir. Özellikle lohusalık sendromu denilen bir gerçeklik olduğu için doğum sonrası da tıpkı gebelik süresi gibi taze anneye desteğin devam etmesi gerekir. Gebelik her ne kadar doğal bir süreç olsa da, doğum hazırlık kursu gebelik sonrası anne ve bebek bakımı için en büyük yardımcılardan biridir. Anne için lohusalık bakımı, doğum sonrası emzirme dönemi, emzirme döneminde annenin beslenmesi, ilerleyen dönemde çalışan annenin işe dönmesi ve bebeğinden ayrılması gibi faktörler hakkında detaylı eğitim verilmektedir.

Bunların yanı sıra dünya ile ilk ilişkisini kurmuş olan bebek hakkında bilgiler, göbek bağı bakımı, bebeğin altının değiştirilmesi (babalar da uygulamaya katılır), taşıma, giydirme, yenidoğan refleksleri, gazının çıkarılması, uyku düzeninin sağlanması, banyo yaptırılması, tırnak kesimi ve bakımı ile ağlayan bebeği sakinleştirmenin püf noktaları gibi annenin ihtiyaç duyacağı pek çok konuda bilgi verilmektedir. Bu aşamada oyuncak bir bebek üzerinde bebeği rahatlatacak egzersizler gösterilir.

Doğuma hazırlık eğitimi nerelerde verilir?


Gebe eğitimi adı altında ülkemizde de son dönemde yaygınlaşan kurslar doğum evlerinde, hastanelerin doğum kliniklerinde ya da aile planlaması merkezlerinde devlet eli ile verilmektedir. Bazı özel kurs merkezlerinde de kadın doğum uzmanı, doula ve gebelik pilatesi konusunda eğitimli kişiler tarafından bu kurslar düzenlenmektedir. Gebeliğin 16. haftasını tamamlayan anne adayları doğuma hazırlık kursuna katılabilir. Önceleri sadece ebeler tarafından verilen gebelik eğitimi günümüzde birkaç aylık eğitici eğitimi ardından aldıkları sertifika ile ebelik öğrencileri, hemşireler ve hemşirelik öğrencileri ile doktorlar tarafından verilebiliyor.