Ek Gıdada Kırmızı Et Tüketimi | Uni Baby
23.03.2022 00:00:004 DK Okuma Süresi

Ek Gıdada Kırmızı Et Tüketimi

Ek gıdaya geçişte etin içeriğindeki vitaminler, demir, çinko bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimlerinde faydalar sağlamaktadır. Detaylar Uni Baby'de!

Bebekler için mucizevi gıdaların başında anne sütü gelmektedir. Anne sütü bebek beslenmesi için son derece önemlidir ve bebeğin ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir. Anne sütü ilk altı ayda bebeklerin ihtiyaç duydukları tüm besin ihtiyaçlarını tek başına karşılayabilmektedir. 6. aydan itibaren bebekler ek gıdaya geçebilirken 2 yaşına kadar bebekler anne sütünden faydalanmalıdır.

Uzman doktor önerisiyle ilerlenmesi gereken beslenme sürecinde ek gıdaya geçiş başlayabilir ve ek gıdaya geçiş sürecinde pek çok detaya dikkat edilmesi gerekebilir. Bebeklerin gelişimleri boyunca ihtiyaç duydukları protein çeşitli kaynaklardan alınarak onlara verilebilir. Et, insan hayatı için önemli bir besindir ve içeriğinde bulunan proteinler, vitaminler, mineraller söz konusu olduğunda bebeklerin gelişimi için de oldukça önemli olduğu söylenebilir. Özellikle etin içeriğindeki B6, B12 vitaminleri, demir, çinko bebeklerin zihinsel ve bedensel gelişimlerinde faydalar sağlamaktadır.

Ek Gıdaya Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler


Doğduğu andan itibaren anne sütüyle beslenen bebeklerin ek gıdaya geçiş sürecinde zamanlamaya ve verilecek besinlere dikkat edilmesi gerekir. Çünkü bu dönem bebeğin sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi için son derece önemlidir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre bebeklerde ek gıdaya geçiş 4. ve 6. aylar arasındadır. Doktorunuzla yapacağınız görüşmeler neticesinde bebeğiniz için en doğru zamana karar verebilirsiniz.

Bebekler anne sütünü ayda yaklaşık 600 gram alıyor ise 6. aydan itibaren bebeklerde ek gıda süreci başlayabilir. Anne sütü ile yeterli miktarda kilo alamayan ve sadece mama ile beslenebilen bebekler ise en erken 17. haftada ek gıdaya geçebilir. Ek gıda ne zaman verilebilir sorusunun en önemli püf noktası; bebeğin durumudur ve uzman doktorlar eşliğinde bu sürecin başlangıcına karar verilmelidir. Bebeğinizin durumuna göre bu süreci doktorunuz ile birlikte yürütmeniz önerilmektedir.

Bebeklerin gelişiminde kırmızı etin önemli bir yerde olmasının sebeplerinden birisi kırmızı et içerisinde bulunan demirin emiliminin kolay olmasıdır. Kırmızı etin içerisindeki proteinin yararlılık oranı da diğer gıdalara oranla daha yüksektir.

Bebeklere kırmızı et verilmesi sonucunda bebeğin hücreleri etin içerisindeki proteini daha kolay işler ve bebeklere kaliteli içerikler sunulur. Kolay emilebilir demir ise bebeklerin kansızlık sorunu yaşamasının da önüne geçer. Ek gıdaya geçişte kırmızı etin kıyma şeklinde verilmesi ve kuzu gibi küçükbaş hayvan etlerinin tercih edilmesi önerilmektedir.

Ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gerekenlerden ilki bebeğin alerji durumunun tespit edilmesidir. Bebeğin herhangi bir besine alerjisi olup olmadığı yüzünde oluşan kızarıklıklardan ve döküntülerden ya da deride pullanmadan anlaşılabilir. Böyle bir durumunda o besine yaklaşık 1 hafta ara verilebilir ve sonrasında yeniden denenebilir. Kimi alerjilerde ishal, dışkıda kanlanma, deri kuruluğu, kabızlık görülebilir.

Ek gıda döneminde verilecek besinlerin protein, demir, vitamin ve mineral yönünden zengin olması önemlidir. Eğer bebek herhangi bir besini yemek istemiyor ise zorla yedirilmemeli bir süre beklendikten sonra yeniden denenmelidir.

Ek gıda döneminde emzirme alışkanlığının sekteye uğramaması gerekmektedir. İlk 6 ayda çok önemli olan anne sütünün önemi hala devam etmektedir ve 2 yaşına kadar emzirme başrolde yer almalıdır. Ek gıdalar ise anne sütüne destek olan ve bebeğin sağlıklı beslenme alışkanlığının oluşmasına yardımcı olan besinlerdir.

Ek Gıdada Kırmızı Et Tüketimi Nasıl Olmalı?


Demir ve protein bebeklerin gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle 6. aydan itibaren bebeklerde demir eksikliği görülme riski artar. Kırmızı et yemek bebeklerin demir eksikliği riskinin azaltılmasında ve daha yüksek besin değerlerine sahip beslenmesinde etkilidir. Bebeklerin ek gıda döneminde ete alışmaları için çorbaların içerisinde et suyu veya yağsız kuzu eti katılabilir. Daha sonra bu maddeler çorbadan çıkarılarak kırmızı et sunumuna geçilebilir.

Kırmızı ete başlama dönemi genel itibariyle 8. ay olarak karşınıza çıkar. Fakat bebeğinizde herhangi bir alerjik reaksiyon ve sindirim sıkıntısı görünmüyor ise doktorunuza danışarak 7. aydan itibaren kırmızı eti kıyma biçimine verebilirsiniz. Kıyma şeklinde hazırlanan kırmızı eti sebze pürelerinin içine yerleştirerek azar azar bebeğinize verebilirsiniz. Sebze pürelerinin içerisine birkaç kez çekilen yağsız dana kıyma 1 -2 çay kaşığı konularak ilk deneme yapılabilir. Ardından miktar yavaş yavaş artırılarak ek gıdaya geçiş sürecinde kırmızı ete başvurabilirsiniz.

Ek gıdaya geçiş sürecinde kırmızı et tüketimi için uzman bir doktordan destek alınması son derece önemlidir. Bebeğinizin gerekli muayenelerinin ve tetkiklerinin yapılmasının ardından doktorunuz tarafından hazırlanan bir program eşliğinde bebeğinize kırmızı et verebilirsiniz.

Ek Gıdada Kırmızı Et Tüketimine Dair Öneriler


Kırmızı et tüketiminde yağsız dana kıyma kullanımını tercih edebilirsiniz. Halihazırda vermekte olduğunuz sebze pürelerine birkaç çay kaşığı kıyma katarak bebeğinize vermeye başlayabilirsiniz. İlk kıyma verme deneyiminin ardından sebze pürelerine eklenen kıyma miktarını 1 çorba kaşığına kadar çıkartabilirsiniz. Parça kuzu inciği pişirerek ve ardından mikserden geçirerek kıyma yerine bebeğinize verebilirsiniz. İncik etinin yağsız ve damarsız olması hazmı da kolaylaştırır.

Bebeğinizin dişleri çıkana kadar et parçaları vermemeye dikkat etmeniz gerekir. Bebeğiniz ilk başta kırmızı etten hoşlanmayabilir ve yemeyebilir. Bu durumda bebeğinize yemesi konusunda ısrar etmemelisiniz. Bebeğiniz kırmızı eti yemediyse birkaç hafta sonra yeniden deneyebilirsiniz. Çünkü etin tadı, kokusu ve dokusu bebeğinizin alıştığı sebze ve meyvelerden daha farklıdır; bebeğinizin alışmakta zorluk çekmesi oldukça normaldir. 9. aydan itibaren daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Ek Gıdada Verilecek Kırmızı Ette Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?


Bebeklerde ek gıda sürecine geçiş zamanı ile birlikte dikkat edilmesi gereken en önemli detay seçilecek kırmızı etin özellikleridir. Doktorunuz ile birlikte bebeğinize ilk olarak kıyma vermeye karar verdiyseniz çekilmiş ve hazır bekletilmiş olan kıymalardan uzak durmanız gerekmektedir. Satın aldığınız etlerden kıyma yaptıracaksanız üstü kurumuş ve renk değişikliğine uğramış etlerden kıyma yaptırmamalısınız.

- Kıymanın çekileceği makinenin temiz olmasına da dikkat edilmelidir. Kıymayı alacağınız yerdeki kıyma çekme makinelerinin temizliğinin düzenli olarak yapılıyor olmasına, et kesme tahtalarının ve mekan içerisindeki her nesnenin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Güvendiğiniz bir mekan yok ise et alarak evde mutfak rondosu ile kendiniz kıyma yapabilirsiniz.

- Kırmızı et seçiminde dana eti yerine daha az ilaca maruz kaldığı bilinen kuzu etini tercih edebilirsiniz. Etin yağsız veya az yağlı olmasına özen göstermeniz önerilir.

- Satın aldığınız etleri buzlukta muhafaza etmelisiniz ve çözülmesi için buzdolabı bölümüne koymalısınız. Etinizin oda sıcaklığında çözülmemesine dikkat etmelisiniz. Kıymanın ve etin saklanmasında ufak porsiyonlar tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

- Çözülen eti tekrardan dondurmamanız önerilir. Eğer etin tamamını pişirdiyseniz ve kalan bir kısım var ise bu kısmı en fazla 1 gün buzdolabında bekleterek ardından tüketebilirsiniz.

- Bebeklerde ek gıdaya geçiş aşamasında sadece kırmızı etten değil et suyundan da faydalanabilirsiniz. Fakat et suyu ve etin aynı değerde olduğunu düşünmemelisiniz. Bebekler gerekli proteini, vitamini, demiri, minerali ve daha birçok besleyici maddeyi almak için et yemelidir.

- Bebekler genellikle 9. aylarına ulaştıklarında kırmızı etin lezzetli bir versiyonu olan köfte ile tanışabilir. Ufak köfte parçacıklarını bebeğinize sunabilir ve bu lezzetli yiyecek ile bebeğinizin protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.