Emzirme ve Ek Gıdaya Geçiş | Uni Baby
30.01.2020 00:00:003 DK Okuma Süresi

Emzirme ve Ek Gıdaya Geçiş

Yeni doğan bir bebeğin ilk altı ay, eğer emebiliyorsa ve annenin sütü yeterliyse yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerekir. 6. aydan sonra ek gıdalara başlamak için bebek hazır olur.

Emzirme ve Ek Gıdaya Geçiş

Yeni annenin en büyük telaşlarından biri de yeni doğan bebeğinin nasıl beslenmesi gerektiği ve nasıl emzirileceğidir. Yeni doğan bir bebeğin ilk altı ay, eğer emebiliyorsa ve annenin sütü yeterliyse yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerekir. 6. aydan sonra ek gıdalara başlamak için bebek hazır olur.

Bebek Nasıl Emzirilir?

Yeni doğan bebek için en ideal besin kaynağı kuşkusuz anne sütüdür. Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir, ilk emzirme sırasında salgılanan kolostrum adı verilen sıvı bebeği enfeksiyondan korur, anne sütü steril ve bebeğin hemen tüketebilmesi için hazırdır, kemik gelişimini destekler ve emzirme sırasında anne ve bebek arasındaki bağın kuvvetlenmesine katkı sağlar.

Bebekler güçlü bir emme refleksi ile dünyaya gelir dolayısıyla yeni doğan bebek doğar doğmaz emmeye hazırdır. Bebek emzirilmeden önce ellerin ve memenin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekir. Anne, bebeğin yüzü kendine dönük olacak şekilde hem kendisinin hem de bebeğinin rahat olduğu bir pozisyonda, bebeğin başı dirsek boşluğuna yerleşecek şekilde koluna yerleştirerek emzirebilir. Memenin koyu renkli kısmını bebeğin ağzına yerleştirildiğinde bebek emmeye başlayacaktır. Doğru emzirmenin tek bir yöntemi yoktur. Hem annenin hem de bebeğin rahat ettiği pozisyon değişebilir. Anne sütünün çok yoğun bir şekilde geldiği durumlar dışında memenin iki parmak ile sıkılarak verilmesine gerek yoktur, bu müdahale bütün sütün bebeğe ulaşmasını engeller.

Memenin koyu renkli kısmını bebeğin tamamen ağzına almış olması ve emerken çenesinin memeye değiyor olması doğru şekilde emzirildiğinin işaretleridir.

Aylara Göre Bebek Beslenmesi

6. ay bebeğin sindirim sisteminin anne sütü dışındaki ek gıdaları ve katı besinleri sindirebileceği kadar geliştiği dönemdir. İlk altı ay yalnızca anne sütü veya formül mama ile beslenen bebek artık ek gıdaya geçmeye hazırdır. İlk altı ay bebeğin beslenmesi için tek başına yeterli olan anne sütü bu aydan sonra yeterli olmaz, bebeğin ihtiyacı olan besinleri alabilmesi için ek gıdaya ihtiyaç duyulur. 6. ayda bebek yoğurt, muhallebi, taze sıkılmış veya rendelenmiş sebze ve meyve suyu tüketmeye başlayabilir. Yumurta, et, tavuk ve bakla dışındaki baklagiller püreleri bebeğin menüsüne 7. ayda eklenebilir. Pütürlü gıdalara geçmek için doğru ay ise 8. aydır ve 9 aylık olan bir bebek aile bireyleri ile birlikte yemek yemeye başlayabilir. Bebeğin sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için hem de bazı gıdaların alerji yapma ihtimali oldukça yüksek olduğu için 6. ve 12. aylar arasında bal, inek sütü, çilek, domates, şarküteri ürünler, bakla ve patlıcan gibi gıdaların kesinlikle verilmemesi oldukça önemlidir.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.