Folik Asit Nedir, Hamileler İçin Neden Önemlidir? - Uni Baby
folik asit
17.09.2020 00:00:00

Folik Asit Nedir, Hamileler İçin Neden Önemlidir?

Folik asit faydaları anne ve bebek sağlığı için oldukça fazladır. Sağlıklı doğum için düzenli olarak folik asit içeren besinler tüketmeniz gerekir. Hamilelikten bir ay öncesinde ve hamileliğin ilk üç aylık döneminde folik asit ihtiyacınız artar.

Folik asit nedir?


Daha çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik asit, B grubundan bir vitamindir. Pek çok hastalığın seyrinde olumlu gelişmeler yaratan bu besin bileşeninin hamilelikte kullanımı oldukça önemlidir. Folik asit yan etkileri ciddi belirtiler göstermez. Bazı durumlarda B12 vitamini eksikliğini gizleyebilir. Folik asit yüksekliği bağırsakta bakteri oluşumunu artırabilir. Folik asit eksikliği belirtileri ise halsizlik ve yorgunluk gibi göstergelerle ortaya çıkar. Bu besin ögesinin dengeli kullanılması hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için önem taşır.

Hamilelikte doğru miktarda folik asit kullanmak bebeğinizin sinir yolu kusurları olarak da bilinen omurilik ve beyin merkezli doğum kusurlarına engel olur. Beyin hasarı, açık omurga (spina bifida) ve zihinsel gelişim bozuklukları gibi problemlerin görülme ihtimalini azaltmak için düzenli olarak folik asit almalısınız. Hekim kontrolünde folik asit dengenizi düzenli olarak takip etmelisiniz. İhtiyaç duyduğunuz dönemlerde yine hekim takibinde folik asit hapı kullanmanız gerekebilir.

Gebelikte folik asit kullanımı nasıl olmalı?


Folik asit faydaları anne ve bebek sağlığı için oldukça fazladır. Sağlıklı doğum için düzenli olarak folik asit içeren besinler tüketmeniz gerekir. Hamilelikten bir ay öncesinde ve hamileliğin ilk üç aylık döneminde folik asit ihtiyacınız artar. Yakın zamanda hamile kalmayı planlıyorsanız günlük olarak ortalama 0,41 mg folik asit kullanmanız gerekir. Planlı hamilelikler için hamileliğin ilk üç ayı boyunca her gün bu miktarda folik asit alarak hem kendiniz hem de bebeğiniz için sağlıklı bir adım atabilirsiniz. Bu besin ögesinden yararlanmak özellikle de geçmişte nöral tüp defektli doğum yapmış kadınlar için oldukça önemlidir.

Sağlık durumunuza göre folik asit ihtiyacınız da değişir. Bu nedenle hekim kontrolünde ihtiyacınıza uygun dozları belirlemelisiniz. Sara (epilepsi) hastası hamilelerin günde 1 mg folik asit almaları gerekir. Epilepsi hastaları bu vitamini yüksek oranda kullanırsa antiepileptik ilaçların etkisi azalabilir. Diğer yandan antiepileptik ilaçlar kullanan hamileler, folik asit eksikliği de yaşayabilirler. Bu nedenle sara hastalarında folik asit takibi düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Kan değerlerinin sağlıklı ve normal düzeylerde seyretmesinde önem taşıyan bu vitaminin kullanımı hamileliğin 12. haftası bitene dek sürdürülmelidir.

Folik asit içeren gıdalar nelerdir?


En iyi folik asit kaynağı taze yeşil sebzelerdir. Ancak bu sebzeleri pişirirken aşırıya kaçmamak gerekir. Çünkü uzun süre pişirilen sebzelerin besin değerleri zarar görmeye başlar. Yeşil sebzelerden folik asit açısından tam verim alabilmek için bu sebzelerin uzun süre beklememesine de dikkat etmelisiniz.

Karaciğer ve diğer organ etleri, ceviz, fındık ve kuru baklagiller ile folik asit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Narenciye grubu besinler, Brüksel lahanası ve ıspanak gibi bitkiler de vücudunuza ihtiyacınız olan folik asiti sağlar. Hamilelikte folik asit kullanımı, patates ve tahıl ürünleri tüketerek de desteklenebilir. Günlük olarak greyfurt, portakal ve limon gibi meyveleri tüketebilir ve gebelikte folik asit kullanımı için sağlıklı adımlar atabilirsiniz.

Bazı durumlarda gıda tüketimiyle folik asit eksiklikleri tamamlanamayabilir. Bu durumda folik asit haplarından destek alınması sağlıklı bir çözümdür. Hamile kalmadan önce bu vitamini takviye olarak alırsanız bebeğinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Takviyeler sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu folik asit miktarı da karşılanır.