Gebelik ve ilk trimester | Uni Baby
19.04.2018 00:00:002 DK Okuma Süresi

Gebelik ve ilk trimester

Gebelik dönemi üç aylık periyotlara denk gelen üç trimester olarak ele alınır. Gebeliğin 40 hafta (9 ay ve 10 gün) olduğunu düşünürsek ilk trimester 12 haftanın sonuna kadar olan süreyi kapsamaktadır.

Gebelik ve ilk trimester


Gebelik dönemi üç aylık periyotlara denk gelen üç trimester olarak ele alınır.  Gebeliğin 40 hafta (9 ay ve 10 gün) olduğunu düşünürsek ilk trimester 12 haftanın sonuna kadar olan süreyi kapsamaktadır.

Gebelikteki trimester’lar aşağıdaki şekilde dönemlere ayrılırlar;

  • 1 – 13 haftalar arasını, 1. trimester
  • 14 – 26 haftalar arasını 2. trimester
  • 27 – 41 haftalar arasını 3. trimester

Hamileliğin başlangıcı son gerçekleşen menstrual döngünün ilk günü olarak kabul edilir ve heyecanlı bekleyiş de o an itibaren başlamış olur. İlk birkaç hafta gebelik semptomları tam olarak hissedilmese de; adet sancılarına benzeri ağrılar, yorgunluk, baş ağrısı ve baş dönmeleri ilk göstergeler olabilir. Östrojen ve progesteron hormonlarındaki artış ile birlikte; iştahda değişim, aşerme, bulantı, kusma, idrar artışı ve uykusuzluk ilk üç ayda yaşanabilecek bazı semptomlar arasındadır. Tüm bu değişimlerden dolayı ilk trimester içerisinde kilo alımı az olurken bazen kilo verilmesi dahil doğal karşılanabilir.

Bu dönemin başında; ilk 6 ila 12 gün arasında %20’lik bir oranda küçük kanamalar yaşama olasılığı vardır. Hafif kanamaların yaşandığı birçok gebelik, sağlıklı bir doğum ile sonuçlanabilir.  Bununla birlikte yoğun kanamalar ve kramplar ciddi bir sorunun habercisidir ve mutlaka doktora başvurulması gerekir. Düşükler genelde ilk 12 hafta içinde gerçekleşir. İlerlemiş dönemlerdeki kanamalar anne ve bebek için riskli olabilir

Dengeli beslenmek, günde 2 lt. su tüketmek, kısa yürüyüşler ile başlayıp aylar ilerledikçe doktorunuza da danışarak günde 30 dakika yavaş tempoda yürüyüşler yapmak ilk trimester dönemini sağlıkla geçirmeniz için önemlidir.

Hafta hafta bebeğinizin gelişimi


5. hafta itibarı ile bebeğinizin ağzını, burnunu, kulaklarını, cildini ve vücut tüylerini oluşturacak olan hücreler ile kalp, damar, dolaşım ve sindirim sistemini  oluşturacak olan hücreler oluşarak şekillenmeye başlar.

İlk kalp atışları başlamış olsa da ancak 10. haftaya kadar duymak mümkün olmaz.

7. Hafta itibarı ile doğum tarihini yaklaşık da olsa hesaplama şansınız olacak.

10. Hafta itibarı ile bebeğinizin beyin, böbrek ve karaciğer gibi hayati organları da bedeninde olması gereken yerlerini almaya başlarlar.

11. Haftada organların büyümesi çok hızlanır. Kafasının her iki yanında kulaklar gelişir ve dış genital organlar şekillenir.

12. Haftada yüzde çene ve burun gelişimine bağlı değişiklikler oluşur. El ve ayak tırnakları gelişimini tamamlar.

İlk trimester için gerekli tetkikler


8. hafta içerisinde; tiroit testi, rahim ağzı taraması olarak da bilinen smear testi, vitamin ya da mineral eksiğinizin olup olmadığını tespit etmek için yaptırılan rutin biyokimya testleri yapılarak hamileliğin ilk haftalarında herhangi bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığınızı öğrenilir.

Toksoplazma ve kızamıkçık testlerinin hamilelik öncesi yapılması daha idealdir, yapılmamış ise enfeksiyonun aktif olarak varlığı bebeğin hem anne karnında hem de doğumdan sonraki sağlığını tehdit edebileceği için yapılması önerilir.

11 – 14. haftalar arasında kromozom hastalıklarını kontrol etmek için ikili tarama testi yapılması gerekir. Anneden alınan kan örneğinde serbest BHCG ve PAPP-A denilen hormonlar bakılır. Duyarlılığı %90’dır. 21 ve 18 kromozom hastalıklı bebeklerin erken döneminde saptanmasına yönelik olarak yapılır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler