Hamilelik için yararlı bilgiler | Uni Baby
19.11.2018 00:00:003 DK Okuma Süresi

Hamilelik için yararlı bilgiler

Hamilelik, belki de vücudunuzun değişimini en hızlı gözlemleyebileceğiniz evre olabilir. Dolayısıyla kişisel bakım rutininizin de bu değişime ayak uyduruyor olması son derece önemlidir.

Hamilelikteki hızlı değişimlerin vücuda zarar vermesini engellemek mümkün mü?


Hamilelik, belki de vücudunuzun değişimini en hızlı gözlemleyebileceğiniz evre olabilir. Dolayısıyla kişisel bakım rutininizin de bu değişime ayak uyduruyor olması son derece önemlidir. Vücudunuzdaki hormonal dengelerin değişimi cildinize, saçlarınıza, tırnaklarınıza ve daha birçok bölgeye yansır. Ancak bu değişim olumsuz yönde olmak durumunda değildir. Günlük rutininizde yapacağınız küçük değişikliklerle birçok problemin önüne geçebilirsiniz.

Hamilelikte yaşanan sorunlar özellikle oluşan çatlaklar nasıl engellenir?


Hamilelik sürecinde ter bezleri normalden daha fazla çalışır ve terlemede artış görülebilir. Her gün 15 dakikadan fazla olmayacak şekilde duş almayı alışkanlık haline getirmek hem fiziksel hem de psikolojik açıdan sizi rahatlatacaktır. Duştan sonra karın çizgisini ve kalça bölgesini badem yağıyla ovmak bu bölgelerde oluşabilecek izleri minimuma indirmek açısından faydalı olacaktır. Göğüslerdeki hızlı değişiklik çatlaklar meydana getirebileceğinden nemlendirici krem ile masaj yapılması bu görüntüyü ortadan kaldırmakta etkili olacaktır. Göreceksiniz, hamileliğin vücudunuza kattığı kimi zaman göz korkutabilen çatlak ve iz gibi etkilerini aslında her gün duş sonrası kazandığınız alışkanlıklarla en az seviyeye indirgemek oldukça kolay. Duşta saç tipinize uygun bir şampuan kullanmanız ve bakım yapmanız ise saçlarınızın da bu dönemde oluşabilecek donuk ve cansız görüntüsünü ortadan kaldıracaktır.

Hamile kadının fiziksel sağlığında dikkat etmesi gereken diğer noktalar nelerdir?


Bu dönem kadınların duygusal olarak hassas olmasıyla bilinen bir dönem olsa da aslında fiziksel açıdan da hassaslaşılan bir dönemdir. Vücut diş çürüklerine sebep olabilecek etken maddeler üretmeye başlar ve diş sağlığı açısından oldukça önemli olan fluor maddesinin üretimi azalır. Diş temizliğine oldukça önem gösterilmesi ve diş doktoruna düzenli olarak gidilmesi dişlerin çürümeden kontrol altına alınmasını sağlar. Tırnaklarınız da bu dönemde kırılmalara ve soyulmalara karşı daha hassas olabilir. Hem donuk durmalarını hem de kırılmalarını engellemek adına tırnak besleyici ojeler ve yağlardan kullanabilirsiniz.

Hamilelik sırasında kozmetik ürünlerin kullanımı uygun mudur?


Cilt bakımına ise ayrıca özen göstermek bu dönemde oldukça önemlidir. Makyaj malzemelerinizin doğal ve organik olması, mümkün olduğunca az makyaj yapılması ve güneş koruyucu kullanılması önerilir. Fazla kimyasal malzeme kullanımı hem bebeğinize hem de bu hassas döneminizde size zarar verebilir, bu nedenle özellikle parfüm ve deodorant kullanımı direkt tenle temas edecek şekilde olmamalıdır. Kurumayı önlemek adına nemlendirici kullanmanız önerilse de kırışık kremi gibi diğer bakım ürünleri doğum sonrası kullanılmaya devam edilebilir. Genelde herkesin aklında soru işareti olan bir diğer konu ise saç boyasıdır. Boyayı çok dipten yaptırmamak, bitkisel boya kullanmak ve hamileliğin ilk 3 ayından sonra saç boyatmak önerilir.

Hamilelikte giyim ve kıyafet seçimi nasıl olmalıdır?


Değişen günlük rutininize ek olarak kıyafet seçiminde de bazı değişikliklere gitmenizde fayda var. Pamuklu kumaştan yapılmış, sentetik olmayan, sizi sıkmayacak, bol kıyafetler tercih etmelisiniz. Bu dönemin en popüler kıyafetleri arasında bel ve göbek kısmı genellikle viskon kumaştan yapılan ve göbeği kavrayacak şekilde tasarlanan geniş pantolonları sayabiliriz. Üç aydan sonra göğüslerde belirgin bir şekilde büyüme görülebilir, bu süreçte değişen ölçülerinize uygun çamaşır seçiminde bulunmanız sizi rahat ettirecektir. Topuklu ayakkabılar yerine yüksek tabanlı hava alan ayakkabılar tercih edilmelidir.

İlginizi Çekebilecek Ürünler