Hamilelikte Bel, Sırt ve Kalça Ağrıları | Uni Baby
21.03.2022 00:00:004 DK Okuma Süresi

Hamilelikte Bel, Sırt ve Kalça Ağrıları

Bel, sırt, kalça ağrıları gebelik sürecindeki kadınların yaklaşık %50'sinde görülmektedir. Bu ağrılar için alınabilecek önlemleri Uni Baby ile keşfedin.

Gebelikte kadınların yaklaşık %50’sinde görülen durumlar arasında bel, sırt ve kalça ağrıları yer alır. Özellikle ilk aylarda bel ağrıları sıkça görülür ve gebeliğin ilerleyen aylarında sırt ve kalçada da görülmeye başlar.

Hamilelikte yaşanan bu sorunlar oturmak veya sırt üstü yatmakta dahi batma hissi yaratır. Bu ağrıların bilinen pek çok sebebi vardır. Bazı zamanlarda bel, sırt ve kalça ağrıları egzersiz ve diğer alınması gereken önlemler ile giderilebilirken bazen de yalnızca hekim tarafından muayene kontrolü gerçekleştirilir.

Hamilelikte Bel Ağrısı Neden Olur?


Hamilelikte meydana gelme ihtimali yüksek olan bel ağrıları, bel bölgesinde veya leğen kemiği çevresinde kas ve eklemlerin gerilmesi veya gevşemesi sonucunda oluşur. Hamilelikte bel ağrısı, genel olarak biyomekanik, damarsal veya hormonal nedenlerle oluşan ağrılardır.

Gebelik dönemindeki bel ağrılarının bilinenin aksine kilo alma ve göbek bölgesinin büyümesi sonucunda vücuttaki duruş şeklinin değişmesi ile bir bağlantısı bulunmaz. Yapılan araştırmalar gebelik öncesinde bel çukuru fazla olan kişilerin hamileliğinde bel ağrısına yatkın olabileceğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte hamilelikte kısa zaman içerisinde hızlı ve fazla kilo artışı bel bölgesinde bir ağrı oluşmasına sebep olabilir.

Hamilelikte bel ağrısı neden olur sorusuna rahimdeki büyüme, sırt ve karın kasları arasındaki kuvvetin dengesiz olmasına veya büyüyen rahmin ağırlığı hamilelikte bel ağrısı yaşanmasına sebep olur şeklinde yanıt verilebilir. Gebelikte östrojen, relaksin, progesteron serum düzeyinde artış meydana gelir. Relaksin seviyesinin yüksek olması eklemlerin gevşemesine, östrojen ise relaksinin etkisini artırmaya sebep olan bel ağrısı sorununun gelişmesine katkıda bulunabilir.

Gebelikte büyüyen rahim de aort gibi büyük damarlarda baskıya neden olur. Bu durum metabolik ve iskemi bozukluklarına yol açarak bel ağrısı yapar. Hamilelikte bel ağrısı yaşanmasının bir diğer sebebi de kişilerin iş yaşantısı ve psikolojik faktörlerdir.

D vitamini eksikliği de gebelerde bel ağrısına sebep olmaktadır. Hamilelikte bel ağrısı sorunuyla başa çıkabilmek için, otururken bel yastıkları kullanılabilir ve oturma esnasında sık sık pozisyonun değiştirilmesi gerekir.

Gün içerisinde birkaç defa uygulamak üzere 1 ila 2 saati geçmeyecek kadar aralıklarla ve maksimum 20 dakika kadar bele soğuk ve sıcak uygulama yapılarak bel ağrısının önüne geçilebilir. Bunun yanı sıra masaj yapmak, solunum egzersizleri uygulamak, sırt üstü yatmaktan kaçınmak da hamilelikte bel ağrısı sorununu azaltan etkenler arasındadır.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?


Anne adaylarının büyük bir çoğunluğu hamilelikte sırt ağrısı yaşamaktadır. Hamilelikte alınan kilolar, büyüyen karın ve vücut duruşu değişiklikleri nedeniyle sırt kaslarında zorlanma meydana gelir.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kişilerin vücudunun ön kısmında ağırlık artışı meydana gelmesi nedeniyle ileri doğru eğilme durumu yaşanır. Gebeler dengede durabilmek için duruşunda gereğinden fazla düzeltme yapmaya çalışarak arkaya doğru eğilme ihtiyacı hisseder. Bu şekilde vücudun zorlanması halinde sırt bölgesinde ağrı ve gerginlik hissedilir.

Hamilelerin karın kaslarının zayıf olması durumu da sırt ağrısına yol açabilmektedir. Bebeğin anne karnında gün geçtikçe büyümesi, zamanla karın kaslarının gevşeyip zayıflamasına yol açar. Bu haslar da omuriliği desteklemek için önemli bir rol üstlenmesi sebebiyle sırtta ağrıların yaşanması söz konusu olur. Hamilelikte sırt ağrısı sorununu azaltmak üzere alınacak önlemler şunlardır:

- Ağır nesneleri kaldırmaktan kaçının.

- Yerden bir şey alırken dizlerinizi bükün ve bir şey kaldırırken sırtınızı dik tutun.

- Kilonuzu eşit bir şekilde dağıtmak için düz ayakkabılar tercih edin.

- Omurganızı bükmekten vazgeçin.

- Alışveriş esnasında iki torba arasındaki ağırlığı dengeleyin.

- Evde veya iş yerinde otururken sırtınızı destekleyerek dik duruş sergileyin. Anne destek yastıkları bu konuda yardımcı olabilir.

- Gebelikte dar ve sıkı kıyafetler giymek, sırt ağrısının yoğunlaşmasına sebep olabilir. Bu sebeple olabildiğinde rahat ve bol giyinmeye özen gösterilmelidir.

- Sırt çantası kullanmak, özellikle çantaya olması gerekenden fazla eşya koymak hamilelikte sırt ağrısı yaşanmasına yol açar.

- Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde mutlaka yeteri kadar dinlenin.

- Hamilelikte sırt ağrısı azaltmanın en iyi yollarından biri ılık bir banyo ve masajdır.

- Sırtınızı doğru bir şekilde destekleyecek yatak kullanın. Gerekli durumlarda yumuşak yatakların altına sunta da konulabilir.

Hamilelikte Bel Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?


Hamilelikte bel ağrısını tamamen önlemek mümkün olmayabilir. Ancak bazı önlemler ile bu ağrıları azaltmak söz konusu olabilir. Bu sebeple gebelik ağrılarını minimuma düşürecek önlemlerden bazıları şunlardır:

- Gebelikte yapılan egzersizlerle bel ve sırt kasları kuvvetlendirilebilir.

- Yerden bir şey alırken eğilmek yerine tüm vücut halinde çömelmek daha doğru olacaktır.

- Topuklu ayakkabı ve ayakların tabanına tam olarak destek sağlamayan ayakkabılardan kaçınılması gerekir.

- Yataktayken sırt üstü pozisyonda yatılmamalıdır. Yan pozisyonda yatarken dizlerin altı yastık ile desteklenebilir.

- Hamilelikte bel ağrısı için üretilen özel bantlar kullanılabilir.

- Gebeler dinlenirken ayaklarının altını yastık ile destekleyebilir.

- Gebelikte gereğinden fazla kilo almamaya özen gösterilmelidir.

- Kaslardaki zorlanma ve gerilimi azaltmak için vücut duruş şekli düzgün olmalıdır.

- Gebelikte yeterli miktarda kalsiyum ve D vitamini alınmalıdır.

- Bel ve kalça bölgesini yoracak hareketlerden kaçınmak gerekir.

- Hekim kontrolünde bel korsesi tercih edilebilir.

- Uzun süre ayakta kalınmamalıdır. Ancak doktorun belirlediği süre kadar günlük yürüyüş gerçekleştirilmelidir.

- Gevşeme ve solunum egzersizleri yapılmalıdır.

- Gün içerisinde gebeler sık sık istirahat etmelidir.

- Hamilelikte bel ağrısının yoğun bir şekilde yaşanması durumunda mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Gebelikte Kalça Ağrısı Neden Gerçekleşir?


Hamilelik döneminde pelvik ağrılar sıklıkla görülür. Bu ağrılar hafif, ara ara gelen veya sürekli yoğun ve batma şeklinde meydana gelir. Hamilelikte kalça ağrısı, kişilerin beline, popo ve kalçasına doğru yayılma gösterir. Yürürken veya uzanıp dinlenirken dahi hamilelikte kalça ağrısı yaşanması olası bir durumdur.

Gebeliğin ilk üç aylık döneminde genel olarak kalça ağrısı meydana gelmez. Ancak büyüyen rahim siyatik sinire baskı uygulayarak hamilelikte kalça ağrısı yaşanmasına sebep olur. Kalça ağrısı bele ve bacakların arka kısmına da vurabilir. Ancak bebek doğduktan sonra kalça ağrısı kendi kendine geçecektir.

Gebeliğin erken dönemlerinde de görülebilen pelvik ağrılar, rahimde büyüyen bebeği taşımak için kemik bağlarında meydana gelen değişiklikler sonucu oluşur. Gebeliğin sonraki aylarında kalça ağrısı olmasının sebepleri arasında fazla kilolar ve hamilelik hormonları bulunur.

Pelviğin iki tarafını da birbirine bağlayan eklemler, sert ve katı bir yapıdadır. Gebeliğin sonraki dönemlerinde relaksin hormonu, kalça bölgesindeki kasların, bağların ve eklemlerin gevşeyerek bebeğin doğum kanalından daha rahat geçmesini sağlar. Bu gevşeme de eklem ve bağların çok hareketli olması sonucunda pelvik bölgesinde rahatsızlık hissi yaşanmasına neden olur.

Gebeliğin son dönemlerinde meydana gelen değişiklerden bir diğeri bebeğin doğuma hazırlık yapmak için pelvise doğru inmesi durumudur. Bu durum neticesinde pelvis, kalça, mesanede yoğun bir baskı hissedilir. Bu durum gebeleri biraz zorlasa da aslında bebeğin doğuma hazır olduğu ve gebelerin akciğerlerindeki baskının azalması sebebiyle daha rahat nefes alması demektir.

Gebelerin henüz doğumuna oldukça uzun zaman olması durumunda kalça ve pelvik bölgesinde baskı hissetmeleri halinde hemen hekimine durumu bildirmesi gerekir.