Hamilelikte son üç ay | Uni Baby
19.08.2018 00:00:006 DK Okuma Süresi

Hamilelikte son üç ay

Hamileliğin son ve en heyecanlı dönemi altı ve dokuzuncu ayları kapsayan üçüncü trimesterdır.

Üçüncü trimester hangi ayları kapsar ve bu aylarda anne kendini nasıl hisseder?


Hamileliğin son ve en heyecanlı dönemi altı ve dokuzuncu ayları kapsayan üçüncü trimesterdır. Hamileliğin büyük bir bölümünü geride bırakan anne, bebeğine ve hamilelik durumuna tamamen alışmıştır ve doğuma hazırlanır. Bu dönem bebeğin hızla büyüdüğü ve ağırlaştığı, dolayısı ile annenin daha çok zorlanmaya başladığı dönemdir. Doğumun yaklaşması ile hazırlıklar hızlanır ve kaygı ve mutluluk duyguları artık daha yoğun hissedilmeye başlar. Bu dönem annenin duygusal ve fiziksel olarak zorlandığı bir dönemdir.

Hamileliğin son üç ayında anne fiziksel olarak nasıl hisseder? Vücutta neler değişir?


Son trimesterda bebeğin artan ağırlığı nedeni ile annenin bel ağrıları da oldukça artar. Vücudu doğuma hazırlayan küçük kasılmalar da hamileliğin son döneminde başlar ve kaygı duyulmasına gerek yoktur. Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde oldukça zinde ve enerji dolu hisseden anne, bu dönemde düzensiz uyku, artan ağırlık ve doğumun yaklaşması nedeni ile hissedilen kaygı yüzünden yorgun hissetmeye başlar. Bebeğin idrar kesesine yaptığı baskı nedeni ile sık sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedebilir. Bebek büyüdükçe anne karnındaki alanı da daralır fakat bu bebeği durdurmaz. Hamileliğin son üç ayında bebek alanı kısıtlı da olsa oldukça hareketlidir. Bu dönemde bebeğin hareketlerinde bir azalma hissedildiğinde, ani ve acı veren kasılmalarda ve kanamalar olduğunda mutlaka doktor ile iletişime geçilmelidir.

Üçüncü trimesterda bebeğin gelişimi ve fiziksel görünüşü nasıldır?


Otuz yedinci haftadan sonra doğmaya hazır olan bebeğin hareketleri dışarıdan da görülebilir. Bebeğin gelişimi devam etmektedir. İşitme duyusu gelişmiştir, gözlerini açabilir ve de karanlık ve aydınlığı fark eder. Dış dünyadan gelen etkilere tepkiler verir ve anne-babasının sesini tanır. Bebek, dünyaya gelmeden önce anne-babası ve dış dünya ile iletişim kurmaya başlamıştır. Cilt renginin pembeye dönmesi ve deri altındaki yağ tabakasının oluşması ile birlikte yeni doğan bebek görünümünü kazanmaya başlar. Son ayda bebeğin başı rahim ağzına doğru pozisyon alır ve doğuma hazırlanır. Kafatası, kolay doğum için, hala esnektir. Boyu 45-50 santim, kilosu 2700-3500 grama ulaşmış olur. Hamileliğin son aylarında da beslenmeye dikkat etmek, vitamin almaya devam etmek, bolca su içmek, kısa yürüyüşler yapmak ve yeterince dinlenmek anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir.

Annenin hazırlıklı olması gereken doğum belirtileri nelerdir?


Hamileliğin son üç ayında annenin bilgi sahibi olması gereken en önemli konu doğum belirtileridir. Amniyotik kesenin yırtılması ve kasılmalar doğumun başladığının en belirgin göstergeleridir. Bebeğin içinde bulunduğu amniyotik kesenin yırtılması sonucu içindeki su dışarı akar. Bu sıvının miktarı kişiden kişiye değişir. Kasılmaları gerçek ve yalancı kasılmalardan ayırmak gerekir. Hamileliğin yirminci haftasından sonra vücudu doğuma hazırlamak için Braxton Hicks kasılmaları başlar. Bu kasılmalar genellikle ağrısız veya hafif sancı şeklinde uzun süreli olmayan sancılardır. Doğumun başlayıp başlamadığını anlamak için kasılmaların gözlemlenmesi gerekir. Eğer sancılar pozisyon değiştirilmesine rağmen geçmiyor, sırttan başlayıp karın bölgesine ve bacaklara doğru yayılıyor, gittikçe sıklaşıyor ve güçleniyorsa doğum başlamış demektir.

Hamileliğin üçüncü trimesterında anne-babalar bebeğe hazırlık için neler yapabilir?


Son aylarda anne-babanın birlikte, doğum ve yeni doğan bebek bakımı ile ilgili kitaplar okuyup doğum ve bebek bakımı ile ilgi bilgi edinmesi, evi bebeğe hazır hale getirmesi, bir hastane çantası hazırlaması ve bebek bezi gibi yeni doğan bebeğin ihtiyacı olacak eşyaları hazırlaması gerekir. Son ayların heyecanını bütün aile fertleri ile paylaşmak, herkesi evin yeni bireyine ve yeni doğan bebek bakımının gerekliliklerine hazırlamak için ideal aylar son aylardır.

Bu yazı çocuk gelişim sitesi ÇocukluDünya iş birliği ile hazırlanmıştır.

İlginizi Çekebilecek Ürünler