Hayatın ikinci ayındaki gelişmeler | Uni Baby
8.03.2019 00:00:005 DK Okuma Süresi

Hayatın ikinci ayındaki gelişmeler

Bebeğimizi artık daha iyi tanıyor, tepkilerini daha iyi anlayabiliyor ve çevresine alıştığını hissediyorsunuz. Sekiz hafta geride kaldı. Bebeğimizin uyku ve beslenme saatleri daha düzenli olmaya başladı değil mi?

Hayatın ikinci ayındaki gelişmeler


Bebeğimizi artık daha iyi tanıyor, tepkilerini daha iyi anlayabiliyor ve çevresine alıştığını hissediyorsunuz. Sekiz hafta geride kaldı. Bebeğimizin uyku ve beslenme saatleri daha düzenli olmaya başladı değil mi? Geceleri uykudan uyanmak sizi yorsa da, bebeğimizin uyanık olduğu zamanlar daha belirgin ve uzun artık. Bebeğimizin gözyaşları onun mutsuzluğu değil, sadece verdiği tepkiler. Bu ay içinde göreceğiniz gülücükler sizi heyecanlandıracak, çünkü artık miniğimiz memnuniyetini de gülücükleriyle ifade etmeye başlayacak. Minik bedeniyle harekete geçen bebeğimiz artık ailemizin hareketli bir üyesi olacak bu ay.

Fiziksel gelişim


Bebeğimiz ikinci ayına girdiğinde hareketleri daha düzenli olmaya başlar ve refleksleri yavaş yavaş kaybolur. Artık eline verdiğiniz bir oyuncağı birkaç saniye ya da daha uzun süre tutmayı başarabilir. Kasları gelişmeye başlayan bebeğimiz etrafını izlemeye başlar ve bir nesneyi gözleriyle takip edebilir. Ellerini ve kollarını daha sık kullanmaya başlayan miniğimiz nesnelere de vurmaya başlayabilir. Çıkardığı seslerden keyif almaya başlayan bebeğimiz ikinci ayın sonuna doğru yüzüstü yatarken kafasını kaldırabiliyor olacaktır ancak bu onun için hiç de kolay bir eylem olmayacaktır. Bebeğimizin hareketlenmeye başladığı bu dönemde düşmemesi için gerekli önlemleri almak gerekir. Özellikle çok hareketli bebekler kucağınızda ya da yatarken ani bir hareketle kendini atmaya çalışabilir. Eğer bebeğinizin düşmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalırsanız sakin olmaya çalışın ve hemen doktorunuzu arayın.

Zihinsel gelişim


Bebeğimizin sinir sistemi geliştikçe nesnelere karşı daha fazla heyecan duymaya başlayacaktır. Kendi vücudunu tanımaya başlayan bebeğimiz el hareketlerini gözlemleyecek ve gülücükler saçmaya devam edecek. Bebeğimizin duyuları onu yönlendirecek ve seslerin kaynağına odaklanmasını sağlayacak. Annemizin sesini daha iyi tanıyacak, insanlar ve tadlar ararsındaki farkları ayırt etmeye başlayacaktır. Bebeğimizin zihinsel gelişimine yapacağınız en iyi katkı ona olan ilginizi ve sevginizi göstermek olacaktır. Sizin varlığınızı hissetmesi onun zihinsel gelişiminde büyük rol oynar. Onun tepkilerini ve isteklerini anlamaya çalışın. Acıktığında ya da huzursuz olduğunda ağlayarak size bunun sinyallerini verecektir. Rahat ve mutlu olduğunu daha hafif seslerle belli edecektir. Bu dönemde etrafıyla daha fazla ilgilenecek reflekslerini daha iyi kontrol edecektir. Onunla göz teması kurmaya çalışın, bu dönemde en çok gözlerinize ve yüzünüze odaklanacaktır.

Duygusal gelişim


İkinci ayda bebeğimizi bilinçli olarak gülücükler saçacaktır. Artık odak noktası nesneler değil insanlardır. Yüzünüzü inceleyecek ve duygusal tepkiler verecektir. Öfkesini de belli etmeye başlayan bebeğimiz “agu” sesleri çıkarmaya bu dönemde başlar.

İlginizi Çekebilecek Ürünler