Hipotonik Bebek - Uni Baby
10.03.2021 00:00:006 DK Okuma Süresi

Hipotonik Bebek

Gevşek bebek sendromu olarak da bilinen hipotonik bebek sendromuyla ilgili merak edilenler için yazımıza göz atın!

Hipotonik bebek teriminin günümüzde toplum içerisinde önceki zamanlara kıyasla daha yaygın olarak bilindiği görülmektedir. Hipotonik bebek teriminin günümüzde daha yaygın olarak bilinmesinin nedenlerinden bir tanesi hem annelerin hem de babaların daha bilinçli bir hale gelmesidir. Hipotonik bebeklere halk arasında gevşek bebek olarak da isim verilmektedir. Aileler hipotonik bebek, hipotonik bebeklerde zeka, gevşek bebek ve gevşek bebek sendromu ile ilgili soruları uzmanlara yöneltmektedir. Aşağıdaki yazıyı okuyarak hipotonik bebek, hipotonik bebeklerde zeka, gevşek bebek ve gevşek bebek sendromu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bebeğinizde hipotonik bebek sendromu veya gevşek bebek sendromundan şüpheleniyorsanız bebeğinizin doktoruyla görüşmeniz gerekmektedir. Aklınızdaki soruları doktoruna sorabilirsiniz.

Hipotonik (Gevşek) Bebek Nedir?


Günümüzde her altı bin doğumdan birinde hipotonik bebek sendromu olduğu bilinmektedir. Hipotonik bebek sendromu, bebeklerin yer çekimine karşı kas direncinin azalması ile ilişkilidir. Kas direncinin azalması neticesinde bebeklerde kas gevşekliği oluşabilmektedir. SMA, yani spinal müsküler atrofi, Türkiye'de gevşek bebek sendromu olarak da adlandırılmaktadır. Gevşek bebekler kendi ağırlıklarını taşıyamazlar. Motor becerilerinde ise gerilik vardır. Kendi ağırlıklarını taşıyamayan bebeklerde bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlar şunlar olabilmektedir: baş kontrolünü sağlayamama, yürümede gecikme ve oturmada gecikmedir. Bu da bu durumun çok sık olmadığını annelere ve babalara göstermektedir. Hipotonik bebek sendromunun belirtileri bebeklik döneminde anlaşılabilmektedir.

Hipotonik bebek sendromunun neden kaynaklandığını aileler öğrenmek isteyebilirler. Gevşek bebek sendromu veya hipotonik bebek sendromu bazı nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu nedenler şunlar olarak gösterilebilmektedir: D vitamini ve B12 eksikliğinden dolayı oluşabilmektedir. Omurilik ve sinir hastalıklarının olması bu sendromunun oluşumuna sebebiyet verebilmektedir. Az çalışan tiroit hormonunun olması neden olarak gösterilebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi genetik bazı durumlar da oluşmasını sağlayabilir. Akraba evlilikleri ise oluşmasına neden olarak gösterilebilen bir neden olarak görülmektedir. Tüm bunlara ek olarak SMA hastalığı (spinal müsküler atrofi) da hipotoniye neden olur ve bu, durumu daha da ağırlaştırabilir.

Hipotonik Bebeklerin Belirtileri Nelerdir?


Bazı anneler ve babalar, bebeklerinin hipotonik veya gevşek bebek olup olmadığını merak etmektedir. Hipotonik bebeklerin bazı ortak belirtileri bulunmaktadır. Bebeklere gevşek bebek tanısı koyulurken bazı belirtilerin incelenmesi gerekmektedir. Bu sendromda karşılaşılan başlıca belirtiler şunlardır:

- En sık fark edilen belirti, bebeklerin kurbağa poziyonunda yatıyor olmasıdır. Bu pozisyonda bebekler yatarken bacakları yana doğru açık bir halde bulunmaktadır.

- Motor becerilerde yaşıtlarının gerisindedir.

- B12 vitamini eksikliği vardır.

- D vitamini eksikliği bulunmaktadır.

- Vücudundaki hareketlilik yaşıtlarına kıyasla azdır.

- El ve göz koordinasyonunu kurmada problem yaşayabilmektedir.

- Ayaklarının çenesine değdiği fark edilebilmektedir.

- Yaşıtları destek almadan oturabilirken kendisi aynı gelişim dönemindeyken destek almadan oturamamaktadır.

- Refleksleri beklenenden zayıftır.

- Bebek kaslarını kontrol edemediğinden dolayı dışa doğru kıvrılabilmektedir.

- Bebek ele yüz üstü bir şekilde yatırıldığında elden aşağı doğru kaydığı görülmektedir.

- Kuvvetsizlik vardır.

- Duruşu bozuk olabilmektedir.

- Çiğnemede problemler yaşanmaktadır. Bu sebeple beslenme konusunda sorun yaşayabilmektedir.

- Yutkunma problemleri fark edilebilmektedir.

- Solunumda problemler olabilmektedir.

- Uyaranlara olması gerekenden az miktarda cevap verme olabilmektedir.

- Güçte azalmalar olmaktadır.

- Bebeğin başı arkaya veya yana doğru düşebilmektedir çünkü baş kontrolünü sağlayamamaktadır.

- Ellerde, bacaklarda ve kollarda az bir hareketlilik olduğu görülmektedir.

- Bebeğin poziyonu yarı oturur bir şekil olduğunda, ellerinden tutularak tutan kişiye doğru çekildiğinde bebeğin başı arakaya doğru düşmektedir.

- Kolt altlarından tutularak havaya doğru kaldırıldığında başının öne doğru düştüğü ve tutulan elden kaydığı görülmektedir.

Bebeklerde hipotonik bebek olma ihtimalini düşündüren bazı belirtiler bulunmaktadır. Ailelerin bu belirtilere dikkat etmesi ve sonrasında bir çocuk nöroloğundan muayene olmak için randevu alması gerekmektedir. Bu belirtileri bilmeniz, sizin bebeğinizde hipotonik bebek sendromu veya gevşek bebek sendromu olup olmadığını anlamanızı daha da kolaylaştırabilir. Eğer bebeğiniz 3 aylık olmasına rağmen başını tutamıyorsa bu bir belirti olarak görülebilir. Bebeğiniz 6 aylık olmuşsa ve yatarken sırt üstü dönemiyorsa bu sendromun varlığını düşündürebilir. Bebeğiniz 9 aylık olmuştur ancak desteksiz oturamıyordur ve bir elinden diğer eline oyuncağı geçiremiyordur, o zaman bu bir belirti olarak düşünülebilir. Eğer bebeğiniz 12 aylık olmasına rağmen bir yerden tutunarak ayağa kalkamıyorsa şüphelenilebilmektedir. Bebeğiniz 18 aylık olmasına rağmen yürüyemiyorsa bu, hipotonik bebek sendromunun bir belirtisi olarak görülebilmektedir. Bu belirtilerden herhangi birini görüyorsanız bir uzmandan mutlaka yardım almalısınız ve çocuğunuzdaki bu durumu asla ihmal etmemelisiniz.

Hipotonik Bebeklere Nasıl Bir Bakım Uygulanmalı?


Bebeğinizin hipotonik bebek sendromu veya gevşek bebek sendromu olduğundan şüpheleniyor olabilirsiniz. Bebeğinizde hipotonik bebek sendromunun teşhisinin konulmasıyla birlikte uzmanınız bazı alanları araştıracaktır. Hipotonik bebeğin tedavisi için öncelikle hipotonik bebek sendromuna yol açan nedenlerin bulunması ve bunların tedavi edilmesi gerekmektedir. Bunun için bebeğin bir nörolog tarafından muayene ve ayrıntılı bir şekilde tetkik edilmesi gerekmektedir. Tedaviye destek olarak fizyoterapi yardımı almak ve vücutta, hastalıktan dolayı eksikliği bulunan vitaminlerin takviyesini yapmak gerekmektedir. Ancak hipotoni durumuna neden olan hastalıklardan biri olarak SMA hastalığının, herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Uygulanabilecek tedavi, belirtilerin şikayetlerini azaltarak hastanın yaşam kalitesini artırmaya yöneliktir ve hastalığı tedavi etmez.

Bebeğinize hipotonik bebek sendromu veya gevşek bebek sendromu tanısı konmuş olabilir ve siz de bebeğinize nasıl davranmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Eğer bebeğinize hipotonik bebek sendromu konulmuşsa en uygun nasıl davranmanız gerektiğinizi en iyi doktorunuzdan öğrenebilirsiniz. Doktorunuz fizyoterapi desteği alması gerektiğini size söyleyebilir. Doktorunuz tarafından böyle bir durum söylendiyse ihmal etmeden fizyoterapi desteği almalısınız. Ek olarak bebeğinizin zekası ile ilgili aklınızda soru işaretleri olabilir. Bu soru işaretlerini en doğru cevaplar ile gidermek için bebeğinizin doktoru olan kişi ile görüşmeniz gerekmektedir.