Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir? - Uni Baby
mama sandalyesi
25.09.2020 00:00:00

Mama Sandalyesi Nasıl Seçilir?

Mama sandalyesi seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, bebekler kaç aylıkken mama sandalyesi kullanmaya başlayabilir gibi soruların cevapları bu makalede!

Yeni doğan bir bebeğin -herhangi bir sağlık problemi olmadığı sürece- ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi gerekir. Büyümeye ve gelişmeye devam eden bebek için ilk 6 ay sonrasında ise anne sütü yeterli gelmez ve ek gıdaya geçilir. Bebeklerde ek gıdaya geçilmesiyle birlikte de bebek mama sandalyesi anne ve babalar için önemli bir araştırma konusu olur.

Mama sandalyesi kaç aylıkken kullanılır?


Ek gıdaya geçmeye hazır olan bir bebek, aynı zamanda dik şekilde oturma becerisinin geliştiği bir dönemdedir. Bu nedenle bebek mama sandalyesi, bebeğin bilinçli beslenme alışkanlığı kazanması ve ailesiyle birlikte aynı sofrayı paylaşarak sosyalleşebilmesi açısından çok önemlidir. Bebeklerinizin gıdaları dokunarak ve dökerek tüketmekten keyif almaya başladığı ve besin algısının geliştiği 6. ay, mama sandalyesi kullanmaya başlamak için en doğru zamandır. Bu noktada unutulmamalıdır ki, her bebeğin gelişim hızı birbirinden farklıdır ve mama sandalyesi kullanmaya başlanacağı zaman uzman görüşü alınmalıdır.

Bebek mama sandalyesi seçerken nelere dikkat edilmelidir?


Mama sandalyesi deyip geçmeyin. Bu ürünler, yeme alışkanlığı kazanılması konusunda adeta bir keşif gemisidir. Satın alacağınız bebek mama sandalyesi açısından;

- İyi bir marka güvencesi altında, bebekler için üretilmiş olmalıdır.

- Ergonomik bir yapıya sahip olup oturma kısmı terletmemelidir.

- Yemeklerin konduğu plastik alan, güvenli materyaller içermelidir. Mutlaka emniyet kemerine sahip olmalıdır.

Yukarıda listelenen maddelerin her birine dikkat etmeniz, bebeğinizin için en doğru mama sandalyesini seçebilmenize yardımcı olur.

Mama sandalyesine hangi materyaller eklenmelidir?


Basit tasarımlı bir mama sandalyesi, her zaman yeterli olmayabilir. Bebek mama sandalyesinin çevresinde koruyucu aparatlar bulunması, hem bebek hem de ebeveynleri için güven vericidir. Mama sandalyesinde belden bağlanabilen emniyet kemeri bulunmasının yanı sıra bebeğinizin kaymaması için oturma kısmında da bazı önlemler alınmalıdır.

Piyasadaki mama sandalyesi minderli formları, bu konudaki en iyi alternatif olsa da mama sandalyesi kılıfı bazında üretilmiş ürünler de sıkça tercih edilir. Üstelik bu kılıflar, mama sandalyesinden kolayca çıkarılabilir özellikte olduğundan dolayı çamaşır makinesinde rahatlıkla yıkanabilir.

Bebek mama sandalyesi nasıl kullanılmalıdır?


Ortalama üç yaşına kadar ihtiyaç duyulan ve pek çok aile tarafından tercih edilen bebek mama sandalyesi; doğru kullanıldığı sürece el-göz-ağız koordinasyonunun sağlanması ve tek başına yemek yeme becerisinin gelişmesi gibi pek çok fayda sağlar. Yanlış kullanılan mama sandalyeleri ise ‘’mama sandalyesi sendromu’’ başta olmak üzere pek çok sağlık sorununa sebebiyet verebilir. Peki mama sandalyesini doğru kullanmak için neler yapılmalıdır?

Öncelikle bebek mama sandalyesi, televizyondan uzak bir yere konumlandırılmalıdır. Çünkü televizyona bakarak yemek yemek, bebeğinizi kontrolsüz gıda tüketimine yöneltebilir. Kullandığınız ürün, portatif mama sandalye ise daima ebeveynlerin yemek yediği sofranın yanında olmalıdır. Çünkü bebekler, ailelerini örnek alarak büyür ve her davranışta olduğu gibi yemek alışkanlıkları da zamanla anne ve babanın düzenine uygun bir hal alır. Tabii bu süreçte, bebeğe ‘kendi kendine yemek yeme’ imkanının tanınması büyük önem arz eder. Bebeğin el becerileri geliştikçe gıda gereçlerini de en iyi şekilde kullanacaktır.

Bebek mama sandalyesi uygun yere yerleştirildikten sonra ise bebeğinizin emniyet kemerinin takılı olduğundan emin olmanız gerekir. Çünkü hareket ivmesinin arttığı bir dönem yaşayan bebeğiniz, düşme riskiyle karşı karşıya kalabilir ve bir yerlerini incitebilir. Tüm bu olumsuzlukların yaşanmaması için alınabilecek fiziksel tedbirlerin yanı sıra bebek sürekli gözetim altında olmalıdır.

Bebek için alınan güvenlik önlemleri dışında bir diğer önemli konu ise hijyendir. Bebek mama sandalyesi, her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir. Aksi takdirde yemek yenilen bölümde çeşitli mikroorganizmalar üreyebilir ve bebeğinizin mikrop kapmasına neden olabilir.

Bebeğinizin en önemli temel ihtiyaçlarından birini gidermeyi öğrendiği bu dönemde, mama sandalyesi seçimine ve kullanımına özen gösterilmeli, doğru yeme alışkanlığının kazanılmasında büyük bir özveri gerektiği unutulmamalıdır.