Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur? - Uni Baby
normal doğum
16.09.2020 00:00:00

Normal Doğum Kaçıncı Haftada Olur?

Mutlu ve sızısız bir doğum için adım adım ne yapmanız gerektiğini mutlaka doktorunuza danışarak öğrenmeli, bebeğiniz ve kendiniz için en sağlıklı metotları doktorunuzun tavsiyeleri ışığında güvenle uygulamalısınız!

Aylardır kalp atışlarını dinleyip, tekmelerini hissettiğiniz minik bebeğinizi kucağınıza almak için gün saymaya başladınız. Her anne adayı gibi, sorunsuz bir doğum gerçekleştirerek çocuğunuzu sağlıkla kucağınıza almak en büyük hayaliniz. Peki, hamilelik kaç hafta sürer, hamilelikte su gelmesi neyi sembolize eder ve bebek kaç haftada doğar?

Normal doğum nedir?


Tulumunu, battaniyesini, bezini, emziğini, pişik kremini, havlusunu hazırladığınız bebeğinizi aylardır sabırla beklediniz ve ne kadar doğum çantası kontrol listesi varsa adeta hafızanıza kazıyarak gözden geçirdiniz. Şimdi sıra, normal doğumla ilgili pusulanız olacak bilgilerde. "Spontan vajinal yolla doğum" olarak bilinen normal doğum, gebeliğinde problem öngörülmeyen anne adaylarının yoğunlukla tercih ettiği bir doğum yöntemlerinden biridir. Annenin fiziksel durumu müsait ve bebeğin sağlığı normal ise normal doğumun önünde herhangi bir engel yok demektir.

Normal doğum kaçıncı haftada olur?


Aylardır beklediğiniz kavuşma anınızı taçlandırmak istediğiniz normal doğum süreci, hayatınızdaki en müthiş tecrübe olacaktır. Normal doğum, doğal koşullarda gebeliğin 38'inci ila 40'ıncı haftalarında gerçekleşmektedir. Siz, 39 hafta kaç ay eder diye kaç defa saydınız bilmiyoruz, lakin ABD'li uzmanlar bu sayının üzerinde önemle duruyor. ABD Kadın Doğum Uzmanları Derneği'nin 39'uncu haftaya kadar anne karnında tutulmasını tavsiye ettiği bebeklerin, 36'ncı haftada tamamlanan 9 aylık gebelik süreciyle karnınızdaki misafirliğinin bitmesine birkaç hafta kalmış olur. Doğum kaç hafta sürer sorusunun cevabı ise, maksimum 40'tır. Bu heyecan verici olay, maksimum 40'ıncı haftada gerçekleşmekte ve ailenizin minik üyesi ailenize katılmaktadır.

Normal doğum nasıl olur?


Normal doğum, 3 basamaklı bir sürecin sonunda gerçekleşir. Düzenli kasılmaların start verdiği normal doğum, bebeğin doğmasıyla 2'nci evreye yerini bırakır. Son evresi plasentanın ayrılması ile gerçekleşen normal doğumda, doğum sancısının 5-10 dakikada bir düzenli aralıklarla gelmesi süreci başlatır. Doğumun en uzun evresi olan birinci evreden sonra, normal doğum sürecinin yüzde 80'den fazlasını atlatmış olursunuz.

Kapalı rahim ağzının, düzenli sancılar geldikçe açılmaya başlaması doğumun gerçekleşmekte olduğunun işaretidir. Rahim ağzı tam açıldığında, bebeğin başı annenin vajinasını dışa doğru itmeye başladığında taçlanma görülür ve bebek dünyaya gelir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde doğmasını sağlayan, yardımcı ve koruyucu madde plasenta sıvısının bebekten ayrılmasıyla doğum süreci noktalanmış olur.

Normal doğumun faydaları nelerdir?


İyileşme süreci bir hayli hızlı olan normal doğum, annenin bir an önce normal hayatına dönmesine, tuvalete gitmesine ve duş alabilmesine imkan tanır. Enfeksiyon ve kanama riskini en aza indirgeyen normal doğum, sağlıklı bir doğum yöntemidir. Doğum sonrasında daha az ağrı yaşadığını söyleyen anneler, genellikle bebeklerini normal yolla dünyaya getiren annelerdir. Hastane yemeklerine tahammül edemeyen veya hastanede kalmayı sevmeyen anne adaylarına ise yatış süresini minimuma indirdiği için normal doğum ilaç gibi gelecektir. Normal doğum ayrıca, anneden gelen sütün miktarını da artıracaktır.

Doğum kanalına girmesiyle bakterilere "merhaba" diyen bir bebek ise, bağışıklığı çelik gibi sağlam olan bir bebek olacaktır. Sırtına giydiği incecik cekete rağmen yağmurlu havada hasta olmayan, başkalarını yatak döşek yatırdığı halde bir iki günlük öksürükle gribi savuşturan bir yetişkin görürseniz, bilin ki o bir "normal doğum bebeği"dir.

Kavuşmanıza çok az kaldı! Karnınıza düşen o minik tohumu, haftalarca özveriyle kontrol eden; kasılmalarınızı, ağrılarınızı, hassasiyetlerinizi, hormonlarınızı ve duygu durumlarınızı herkesten iyi bilen doktorunuz, normal doğuma uygunluğunuz ile ilgili en doğru bilgileri size verecektir. Mutlu ve sızısız bir doğum için adım adım ne yapmanız gerektiğini mutlaka doktorunuza danışarak öğrenmeli, bebeğiniz ve kendiniz için en sağlıklı metotları doktorunuzun tavsiyeleri ışığında güvenle uygulamalısınız! Sağlıklı doğumlar dileriz...